Noble Audio Katana: luxusní in-ear sluchátka s devíti měniči [test]

30. října 2017
TWEET SDÍLET
Noble Audio Katana jsou ukázkovým zástupcem té nejvyšší třídy špuntových sluchátek. Ať už jde o excelentní zvuk, skvělý vzhled, praktickou či odolnou konstrukci, ve všech ohledech plně odpovídají požadované ceně 50 000 Kč.

Na značku Noble Audio jsme se podívali již před několika měsíci v testu in-earů Sage. Jednalo se o zajímavý model vybavený dvojicí tlakových měničů a cenou 600 USD. A i když se nejednalo o žádná levná sluchátka, tentokrát v nabídce výrobce zamíříme ještě výše. A o dost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zde testované Katany aktuálně zaujímají pozici vrcholového modelu této značky, přičemž toto postavení sdílí se stejně drahým modelem Kaiser Encore. Oboje se prodávají za ohromujících 1 850 USD, což za současného kurzu a připočtení daní a poplatků vychází na částku lehce přes 50 000 Kč. Zatímco Kaiser Encore navazují na extrémně úspěšný model K10 a využívají obdobné osazení s 10 tlakovými měniči, Katany se vydávají jinou cestou a využívají méně obvyklé osazení s 9 tlakovými měniči. Oba modely také mají tři oddělené zvukovody, ale žádné bližší informace o počtu pásem či rozdělení měničů nejsou oficiálně známy.

Katany lze také zakoupit v na zakázku vyráběné verzi za 2 100 USD.

Příslušenství

Noble ke svým univerzálním in-earům standardně přidává bohatou nabídku nástavců. Základní jednoduché silikonové tu najdeme ve dvou odlišných typech po třech velikostech, k tomu se přidávají i tři velikosti nástavců dvojitých a také dvě velikosti nástavců pěnových. Na tlustší krček Noble ale bez problémů pasuje i množství populárních nástavců od jiných výrobců, ať už jde o Comply Tips velikosti 400 či JVC Spiral Dots.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

O ochranu sluchátek se skvěle postará nezničitelné pouzdro Pelican ve velikosti T1010, pro jednodušší přenášení pak postačí menší plastová krabička a samozřejmostí je i nástroj na čištění sluchátek.

Konstrukce

Katany svou konstrukcí vycházejí ze stejných principů jako nižší model Sage, ale několik podstatných změn z nich činí produkt z výrazně luxusnější kategorie. U Katan jsou obě poloviny skořepiny vyrobené z hliníku a následně do sebe stlačeny pod velkým tlakem, čímž se dosahuje extrémně pevné a bytelné konstrukce, která působí velmi odolným dojmem. O krok dále byl posunut i vzhled, nově složitý diamantový vzor pokrývá celou plochu sluchátek. Zároveň se výrazně zvýšila i celá kvalita provedení a Katany tak působí jako pravý prémiový model.

Oproti zářivě zeleným Sage či rudým K10 byla tentokrát zvolena výrazně umírněnější krémová v kombinaci s černou. Opět díky tomu lépe zapadají do kategorie luxusních předmětů a především tak výrobce nemusí čelit opakujícím se stížnostem potencionálních zákazníků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zatímco jiní výrobci high-end in-earů začínají ke svým vrcholovým modelům přidávat drahé a často nepraktické prémiové kabely, Noble se stále drží svého osvědčeného řešení. I když jejich obyčejný černý motaný kabel nepůsobí tak úžasně jako některé modely od Alo Audio či Effect Audio, po stránce praktičnosti se stále jedná o skvělý kousek. Nabízí velmi vysokou pevnost v tahu a celkově dobrou odolnost, je poddajný, příjemně tenký a nedrží tvar. Pouze volba drobného rovného jacku nevzbuzuje mnoho důvěry, ale na druhou stranu určitě potěší svou praktičností. Kabel se nadále ke sluchátkům připojuje přes standardní dvoupinový konektor a jeho výměna za některý z prémiových modelů tak není nejmenším problémem.

Pohodlí a izolace

Tvarově se Katany příliš neliší od Sage, jedná se opět o jednoduchou zaoblenou skořepinu, která počítá s vedením kabelu přes ucho. Design ale není nijak více přizpůsoben tvarům ucha, usazení tak sice může být pohodlné a opravdu jednoduché, ovšem nepůsobí tak perfektně jistě jako u sluchátek Fender či Unique Melody.

Katany velmi překvapí svými rozměry, především v porovnání s nižším modelem Sage. Zatímco počet měničů narostl ze 2 až na 9, celková velikost sluchátek šla naopak dolů, díky čemuž se zlepšilo celkové pohodlí a jistota usazení. Výrobce si s umístěním měničů v Katanách dal skutečně hodně záležet a výsledkem jsou překvapivě malá sluchátka na danou třídu.

Uzavřená konstrukce v kombinaci s mělčím usazením zajišťují slušnou lehce nadprůměrnou izolaci, která bude dostatečná pro odstínění většiny hlučných prostředí.

Jak to hraje

Katany pokračují v trendu citlivějších high-end in-earů, u kterých stačí i velmi slabé zařízení na více než dostatečné vybuzení. S tím se pojí vyšší náchylnost na šum zdroje, ale naštěstí nejdou tak daleko jako Jomo Audio Samba. Dále se projevují větší závislostí na kvalitě poslechového řetězce, špičkový přenosný přehrávač či zařízení na úrovni Chord Mojo s nimi skutečně doceníte. Pro účely testu tak byl používán především referenční Hi-Res přenosný přehrávač Sony NW-WM1A.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zatímco předchozí vrcholový model K10 byl znám svým líbivějším, basovějším a teplejším zvukem, Katany se vydávají cestou výrazně vyrovnanějšího podání. Ale zároveň si zachovávají určitou líbivost, tak typickou pro sluchátka Noble. Pokud se postaví proti konkurenčním neutrálním high-end in-earům, až překvapivě dobře se doplňují. Dokonale neutrální InEar Prophile8 mohou působit až příliš mdle a suše, Jomo Audio Samba to naopak přehánějí se zvýrazněním výškového pásma, díky čemuž zní pěkně energicky a vzdušně, ale až trochu agresivně a otravně. Katany se k neutralitě staví z opačné strany, výšky naopak lehce utlumí pro zajištění hladšího a příjemnějšího průběhu a svým výsledným zvukem působí kultivovaněji než Samby, ale přitom živěji a reálněji než Prophile8.

I přes vyrovnané ladění nabízí sluchátka uspokojivé množství basu, když se k tomu přidá i dobrá údernost a skvělý rozsah do nejhlubších tónů, nelze si na nic stěžovat. Bas vyniká především svým excelentním rozlišením a texturou, díky čemuž působí reálnějším dojmem a často zní spíše jako povedený měnič dynamický, ovšem s kontrolou a rychlostí měniče tlakového.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Střední pásmo hraje na Katanách jednoduše excelentně. Není příliš vystouplé, ani utopené, dokáže podávat nástroje i hlasy s odpovídajícím objemem a reálným zabarvením, zároveň i dostatečně vzdušně pro zajištění skvělé čistoty a lehkosti. Samozřejmostí je i zde naprosto špičkové rozlišení a detailnost. Problémem nejsou ani příliš zvýrazněné sykavky či hrubost podání, vše zní příjemně, ale zároveň nic není přehnaně uhlazené.

Nejvyšší pásmo se dočkalo lehkého utlumení, očividně byly cílem byly spíše jemnější, ale zároveň nijak nestřádající po technických stránkách. Rozsah, čistota, kontrola i rozlišení jsou na špičkové úrovni a opravdu jen minimum modelů má v této oblasti nějaký náskok. Výšky stále znějí velmi vzdušně a lehce, přitom postrádají jakoukoliv agresivitu, nikdy nejsou otravné ani únavné.

Zobrazený prostor patří mezi ty největší mezi in-eary, především co se týče šířky hudební scény. I v iluzi hloubky se jim daří velmi dobře. Mezi nástroji je dostatek prostoru, nic se do sebe neslévá a přesná lokalizace není nejmenším problémem.

Pokud Katany porovnáme se širokou konkurencí v high-end kategorii, dají se najít modely, které zvládají některé oblasti lépe. Například Campfire Andromeda nabídne propracovanější výšky, Jomo Samba zase hrají s větší přesností a detailností, 64Audio U18 budou znít ještě čistěji. Ale v souhrnu jsou Katany skvělé díky absenci výrazného nedostatku, skutečně excelují v celkovém rozlišení a textuře a jejich zvuk se jednoduše příjemně poslouchá.

Verdikt

Noble Audio Katana představují dokonalou ukázku toho, jak by se měly high-endové in-eary dělat. Dokáží zkombinovat pohodlné užívání s vysokou odolností a zároveň zvládnou působit i jako luxusní výrobek odpovídající této cenové kategorii. Možná působí trochu usedle a studeně, ale na zářivé barvy a exotické materiály tu jsou jiní výrobci, či Katany ve verzi vyráběné na zakázku.

Po stránce zvukové se nedá o mnohém pochybovat, Katany mají excelentní ladění, které zajišťuje neutrální, ale zároveň i velmi příjemný zvuk, který při dlouhém poslechu neomrzí, ale ani neunaví. A když se k tomu přidají více než nadprůměrné technické vlastnosti, výsledkem jsou high-endová sluchátka bez výrazné slabosti.

AVmania.cz: Noble Audio Katana
konstrukce   10
pohodlí   8
izolace   7
zvuk   10

Noble Audio Katana

Cena 1 850 USD (zhruba 50 000 Kč)

Sluchátka do testu poskytl výrobce nobleaudio.com

Podrobná technická specifikace je nedostupná

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, In-Ear, Chord, Hi-Fi systémy na Heureka.cz