15
Fotogalerie

Noble Audio Sage: vstupte do nejvyšší třídy [test sluchátek]

Ceny špičkových in-earů neustále stoupají až do nesmyslných výšin a tak potěší každý nový povedený model, který se cenově drží přeci jen trochu při zemi. I když i za něj zaplatíte přes 15 000 Kč.

Značka Noble Audio se v posledních několika letech řadí k těm nejvýraznějším výrobcům špičkových in-earů, i když v našich končinách o ní není povědomí příliš rozšířené. Ve zbytku světa ale patří mezi ty nejlepší z nejlepších a jejich do nedávna vrcholový model Kaiser K10 patří k těm nejvýše hodnoceným in-earům na trhu. Ale sluchátka za 50 000 Kč si nemůže dovolit každý a tak Noble Audio samozřejmě nabízí i levnější modely, právě mezi které patří zde testované Sage.

Noble Audio Sage vycházejí ze staršího a úspěšného modelu Savant. Zachovávají dvojici tlakových měničů v dvoupásmovém zapojení, ale po stížnostech uživatelů byla zvolena odlišná konstrukce basového měniče s cílem dosáhnout výraznějšího basového pásma s lepším rozsahem. Naštěstí tentokrát výrobce už rovnou přiznává počet měničů ve sluchátkách a nebude se opakovat mírně kontroverzní přijetí předchozího modelu.

Noble Audio Sage jsou dostupné přímo na webu výrobce za 599 USD, což při současném kurzu a připočtení daní, cla a poplatků představuje konečnou cenu lehce přes 20 000 Kč. V nabídce výrobce se jedná o jediný model, který lze koupit pouze v univerzální variantě, varianta custom sluchátek na míru zde chybí.

Příslušenství

Noble ke svým univerzálním in-earům standardně přidává bohatou nabídku nástavců. Základní jednoduché silikonové tu najdeme ve dvou odlišných typech po třech velikostech, k tomu se přidávají i tři velikosti nástavců dvojitých a také dvě velikosti nástavců pěnových. Na tlustší krček Noble ale bez problémů pasuje i množství populárních nástavců od jiných výrobců, ať už jde o Comply Tips velikosti T400 či JVC Spiral Dots.

O ochranu sluchátek se skvěle postará černé pouzdro Pelican case ve velikosti T1010, pro praktičtější přenášení pak postačí malý textilní pytlíček a samozřejmostí je i nástroj na čištění sluchátek.

Konstrukce

Sage patří mezi novou generaci sluchátek Noble Audio a jejich konstrukce tedy kombinuje plastovou a hliníkovou skořepinu. Zatímco plastová část přiléhající k uchu byla zvolena především kvůli praktičnosti, na vnější hliníkové si dal výrobce opravdu záležet a rozhodl se pro velmi propracovaný ozdobný design. Každý model Noble má navíc svou vlastní barvu a na Sage zrovna připadla výrazná zelená, která ale některým zájemcům nemusí úplně vyhovovat. Oproti obyčejným in-earům alespoň dokáží Sage opravdu zaujmout, částečně právě svou barvou, ale především velmi líbivou hliníkovou částí skořepiny.

S ohledem na cenu sluchátek překvapuje trochu slabší kvalita provedení, projevující se především v nelícujících částech skořepiny. Jinak jsou ale sluchátka provedena slušně, nepůsobí vůbec křehce a snesou i mírně hrubší zacházení bez nejmenších problémů.

Kabel se ke sluchátkům připojuje přes standardní dvoupinový konektor, jeho výměna při poškození či záměna za nějaký odlišný tak není nejmenším problémem. Ale již dodávaný motaný kabel patří svou kvalitou mezi ty nejlepší a osobně ho rád používám i na dalších kompatibilních in-earech. Nabízí velmi vysokou pevnost v tahu a celkově dobrou odolnost, je poddajný a nedrží tvar a díky své konstrukci z postříbřené mědi poskytuje i vyšší kvalitu zvuku, než obyčejný kabel Plastics One. Pouze volba velmi drobného rovného jacku nevzbuzuje mnoho důvěry, ale určitě potěší svou praktičností.

Pohodlí a izolace

Noble u většiny univerzálních sluchátek volí stejný zaoblený tvar, který počítá s vedením kabelu přes ucho. Tvar ale není nijak více přizpůsoben tvarům ucha a usazení tak sice může být pohodlné a opravdu jednoduché, ale není tak perfektně jisté jako u sluchátek Fender či Unique Melody. S ohledem na pouze dvouměničovou konstrukci překvapí i nadprůměrné rozměry, kvůli kterým sluchátka více vyčnívají z uší a tím také trochu ubírají na jistotě usazení. Tyto nedostatky se ale projeví jen občas a po většinu času sluchátka sedí velmi dobře a pohodlně.

Uzavřená konstrukce v kombinaci s mělčím usazením zajišťují slušnou lehce nadprůměrnou izolaci, která bude dostatečná pro odstínění většiny hlučných prostředí.

Zvuk

Co se týče vybuditelnosti, Sage nejsou nijak výjimečně náročné ani přehnaně citlivé, s průměrně silným zdrojem budou hrát dostatečně nahlas, aniž by příliš zvýrazňovaly šum. Ovšem kvůli úrovni zvuku si už zaslouží o něco kvalitnější přenosný Hi-fi přehrávač či přenosný DAC/AMP.

Pro účely testu posloužily především přehrávače Sony NW-ZX2, Cowon Plenue D a Aune M1s, přičemž právě živější Aune bylo pro Sage skvělým partnerem.

Původní Savanty se snažily zkombinovat neutrálnost Noble 4 s poutavějším a sametovějším podáním vrcholového modelu Kaiser K10, ale přitom se dala stále považovat spíše za neutrální sluchátka. Při obměně basového měniče se ale Sage o kus posouvají svým podáním blíže právě k líbivějšímu zvuku Kaiserů. Přibylo basu, středy jsou teď teplejší, plnější a hladší, výšky stále stejně kvalitně podané, ale v basovějším zvuku méně vynikají. Sage mají tendenci nahrávky podávat líbivěji a méně si vybírat mezi různými kvalitami másteringu. Přitom i přes takové podání dokáží hrát s dobrou čistotou a vysokým rozlišením. A i když nehrají tak neutrálně jako původní Savanty, pořád mají daleko do zabarvených Shure SE535 či nabasovaných Hifiman RE1000.

U basu se podařilo dosáhnout požadovaného cíle a bylo navýšeno jeho množství díky zvýraznění především v oblasti středobasu a zároveň není problém ani s rozsahem do nejhlubších frekvencí. Pásmo zaujme přirozeným podáním s dobrou texturou nástrojů a plností tónů, velmi povedeně působí i důrazná údernost. Jen kontrola a rychlost basu je přinejlepším průměrná na standardy tlakových měničů.

Střední pásmo vyniká hladkostí a schopností navodit příjemnou atmosféru, přičemž ale není nijak zastřené, rozlišením stále excelentní a teplejší podání zabarvuje zvuk jen velmi mírně. Díky hutnějšímu přístupu skvěle sedí na mužské hlasy, i ty ženské s nimi zní příjemně a hebce, ale možná až příliš plně a trochu více vzdušnosti a jiskry by jim prospělo. Sykavky nejsou nejmenším problémem, naopak i u problémovějších nahrávek sluchátka spíše tyto problémy vyhlazují.

Výšky nezaujímají tak výraznou pozici ve zvuku jak by bylo potřeba a trochu energie a čistoty tu tedy chybí. Ale i přesto si dokáží zachovat dobré rozlišení, nadprůměrnou kontrolu a potěší svým hladkým průběhem bez zbytečných a otravných zvýraznění. Velkou výhodou je přirozenost tohoto pásma, protože nezní příliš uměle kovově ani nepřiměřeně tence a vzdušně.

Iluze prostoru opravdu není z těch největších, jedná se spíše o intimní podání s hlasy umístěnými blíže. Ale opravdu skvěle se povedla lokalizace, každý nástroj má své jasně dané místo v prostoru a hudební scéna je pěkně přehledná.

Verdikt

Po stránce zvukové se Noble Audiu povedlo vytvořit velmi zajímavý model. Fanoušky původních Savantů buď zklame odklon od neutrality, nebo je naopak nadchne basovější, plnější a příjemnější podání. Pro ostatní představuje největší výhodu Sage kombinace líbivého podání, které je dostatečně univerzální pro široké množství žánrů i kvalit nahrávek, přičemž se ale ani nijak výrazně nevzdává čistoty a přesnosti podání. V tomto ohledu jsou Sage opravdu povedenou levnější alternativou k vrcholovým a výrazně dražším Kaiserům K10 a pro mnohé můžou být skvělým a stále dostupným vstupem do nejvyšší třídy in-ear sluchátek.

Po ostatních stránkách tu nelze nic výrazného vytýkat. Nejsou úplně dokonale zpracované, ale izolace je více než dostatečná a ani dlouhodobé pohodlí nebude pro většinu uživatelů vážným problémem. Konstrukce je jinak praktická, na pohled velmi zajímavá, dost odolná a s jedním z nejlepších kabelů na trhu.

Noble Audio Sage možná v žádném ohledu nijak výrazně nevyčnívají, ale jako komplet jsou velmi univerzálními a příjemnými sluchátky, která si opravdu snadno najdou své fanoušky.

AVmania.cz: Noble Audio Sage
konstrukce   8
izolace   7
pohodlí   7
zvuk   8

 

Noble Audio Sage

Cena 599 USD

Sluchátka do testu poskytl výrobce nobleaudio.com

Podrobná technická specifikace je nedostupná

Určitě si přečtěte

Články odjinud