Nová sluchátka Sony WH-1000XM5 překvapí jiným designem. Ticho je zas větší, zvuk lepší

S železnou pravidelností japonské Sony inovuje svoji prestiží řadu bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku – X1000. První verzi představila už před osmi lety a za tu dobu Sony s menšími změnami zachovala původní vzhled. To se nyní mění. Ostatně – už bylo na čase přijít s něčím novým. 

Japonská společnost oficiálně představila nejnovější prémiová sluchátka s potlačením okolního hluku – Sony WH-1000XM5. Základními novinkami je kompletně přepracovaný design a především hlavový most. A co dalšího? 

Sony WH-1000XM5 Sony WH-1000XM5
nabízí 23 obchodů za ceny od 8 347 Kč
Srovnat ceny na Živě

Více mikrofonů, další procesor a nový měnič

Vylepšené je aktivní potlačení hluku. Kromě procesoru QN1 přibyl ještě procesor V1. Místo šesti je nyní integrováno osmi mikrofonů, přibyly dva mikrofony, které podporují beamforming a eliminují tak okolní ruchy. 

Novinkou jaké funkce Auto NC Optimizer, která automaticky optimalizuje potlačení okolního hluku v závislosti na prostředí (kavárna, vlak, letadlo) a tak nastaví potlačení hluku na maximální účinnost. Nová konstrukce přinesla integraci lepšího potlačení větru a kvalitnější izolaci hlasu při hovorech. 

Klepněte pro větší obrázek

Svůj podíl na vylepšení potlačení hluku má mít i nový, speciálně navržený 30mm měnič, který dle Sony dále zlepšuje potlačení hluku. Nový měnič tak nahrazuje starší 40mm, který byl u předchozích modelů. Nový měnič se dle Sony vyznačuje „lehkou, tuhou ozvučnicí a využívá kompozitní materiál z uhlíkových vláken, který zlepšuje citlivost na vysoké frekvence a zajišťuje přirozenější kvalitu zvuku“. Optimalizovány jsou také obvody, Sony uvádí nižší hladinu šumu, což můžeme potvrdit.

Nový design s vyšším komfortem nošení

Ikonický design řady WH-1000X s mění. Sony WH-1000XM5 dle výrobce další krok ve vývoji stylu této řady. Bezhlučný design náušníků je kombinován s novým typem měkké kůže s plynulým posuvníkem (hlavový most už ale není skládací). Nový materiál ze syntetické kůže Soft Fit lépe přiléhá k hlavě, čímž snižuje tlak na uši a blokuje přístupu vnějšího hluku. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Za redakci můžeme potvrdit, že materiál je velmi příjemný a pohodlný, proti předchůdci i u zcela nového kusu nejsou žádné nežádoucí zvuky a občasné zaskřípání kůže. Takže zatím změnu jen chválíme. Spolu s jiným designem přichází samozřejmě i jiné pouzdro – skládací.

Sluchátka se snadným ovládáním

Funkce Adaptive Sound Control zůstává, podobně jako oblíbené dotekové ovládání, novinkou je možnost rychlého spuštění přehrávání Spotify dvěma nebo třemi klepnutími.

Podobně jako o předchůdce je zde výborná funkce Speak-to-Cha, kdy sluchátka automaticky zastaví hudbu a pustí k vám okolní zvuk. Jakmile ukončíte rozhovor, přehrávání hudby se znovu spustí. Senzor nasazení nechybí, jen už není viditelný – sluchátka tak okamžitě přeruší přehrávání, jakmile si sluchátka sundáte. Samozřejmostí je podpora hlasových asistentů Google Assistant a Alexa.

Pro bezdrátové propojení slouží Bluetooth 5.2, kodeky jsou zde AAC, SBC a samozřejmě vynikající firemní LDAC. Multipoint nechybí – sluchátka můžete spárovat se dvěma zařízeními najednou. Při příchozím hovoru sluchátka poznají, z jakého zařízení volání přichází, a okamžitě vás připojí k tomu správnému. Mezi zařízeními můžete také rychle přepínat stisknutím tlačítka.

Výdrž na jedno nabití zůstává 30 hodin, tedy je stejná, jako u předchozího modelu, pro nabíjení slouží USB-C, rychlé dobití zajistí 3 hodiny poslechu za pouhé 3 minuty dobíjení. Možnost využití dodávaného kabelu, pro klasické analogové propojení se zdrojem zvuku, ta nechybí také. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sony se chlubí, že podobně jako u dalších svých nových sluchátek, tak i zde je krabička vyrobena z recyklovaných a udržitelných materiálů vyvinutých speciálně pro společnost. Model WH-1000XM5 využívá také recyklované plastové materiály z automobilových dílů.

Nová sluchátka WH-1000XM5 se budou prodávat v černé a platinově stříbrné barvě, oficiální cena je 10 599 Kč, v prodeji budou od konce května 2022.


Nejoblíbenější náhlavní sluchátka Sony

Sony WH-1000XM4 Sony WH-1000XM4
nabízí 45 obchodů za ceny od 6 489 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-CH720N Sony WH-CH720N
nabízí 12 obchodů za ceny od 2 799 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-1000XM5 Sony WH-1000XM5
nabízí 23 obchodů za ceny od 8 352 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-CH520 Sony WH-CH520
nabízí 45 obchodů za ceny od 1 299 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-XB910N Sony WH-XB910N
nabízí 22 obchodů za ceny od 3 617 Kč
Porovnat ceny

Další náhlavní sluchátka Sony


Sluchátka máme už v redakci a čile testujeme, ve videu se můžete podívat na první pohled a základní srovnání s předchůdcem, tradiční podrobný test připravujeme. 

Zdroj: TS, Sony 

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Hi-Res Audio, LDAC, Sony, ANC, 360 Reality Audio, Hi-Fi systémy na Heureka.cz