Nova vysílá ze satelitu ve vysokém rozlišení

2. října 2008
TWEET SDÍLET

Ti, kdo čekali na kvalitnější digitální vysílání, se dočkali. Česká republika má od 1. řííjna novou satelitní platformu s názvem Skylink. Najdete zde zatím první HD kanál (TV NOVA), ale už tento týden firma TradeTec (která v České republice tento balík kanálů zastupuje), přidá kanály Brava HDTV a Eurosport HD. Když už ne TV Nova, tak především Eurosport HD bude pro většinu sportovních fanoušků velkým lákadlem pro pořízení tohoto balíku.

Skylink využívá pro šíření českých a slovenských televizních a rozhlasových programů družice Astra 1E a Astra 3A na pozici 23,5 stupně východně, tedy stejné jako obdobná služba CS Link. Na tuto pozici je tedy nutné nastavit satelitní parabolu. Montáž antény je dobré svěřit odborníkovi nebo profesionální firmě. Skylink funguje stejně jako CS Link, kdy část programů lze přijímat za jednorázový poplatek a část si lze předplácet jako prémiové placené kanály.

Nová Nova HD z nebe?

Přestože se zástupce Novy Petr Dvořák vyjadřuje ve smyslu, že "Zatím se nepodařilo přesvědčit místní orgány o rozvoji informačních technologií. Chceme ukázat, že technologická změna opravdu platí. Už v dubnu 2007 jsme říkali, že základní změna, kterou proces digitalizace přinese, bude technologická,"  (s poznámkou, že vysílání v HDTV by přirovnal k přechodu z černobílého na barevné vysílání), tak situace není tak jednoznačná.

Nova dlouhou dobu brzdila digitalizaci pozemního vysílání a nyní, když ji Český telekomunikační úřad zamítl žádost o přidělení metropolitního kmitočtu pro terestrické HDTV vysílání, tváří se, že je hybatelem a vlajkonošem digitalizace v ČR. Domnívám se, že nikoliv – pouze chce být opět v něčem první a získat tak výhodu před ostatními komerčními subjekty, jenž se derou o místo na slunci a především touží mít co největší zisky z reklam.

Oficiálně nebyla řečena částka, za kterou je Nova distribuována na satelit, ale podle zákulisních informací se jedná o přibližně dva miliony korun měsíčně. K signálu se dostanou majitelé TT Karet od společnosti TradeTec, kteří si zaplatí jednorázový poplatek 590 Kč. Noví zákazníci této firmy už žádný poplatek navíc platit nemusí. Stačí, když si pořídí kartu s programy České televize, Novy a Primy, k nimž automaticky získají také Novu Cinemu, TV Joj a oba kanály Slovenské televize. Dohoda na šíření Novy prostřednictvím DVB-S platí do konce roku 2009.  

HD ano, ale ne vše, NHL v HD nebude

"Podle našich výzkumů má alespoň 1/4 lidí televizory minimálně HD ready. Jsme si jisti, že kvalitu obrazu dokážou diváci docenit. Řadu našich nových seriálů natáčíme také v HD," řekl na tiskové konferenci ředitel Novy. V budoucnost se majitelé HD ready televizorů mohou těšit na seriály Útěk z vězení, Ztraceni a Kriminálka Miami. Pořady, jenž v HD formátu vyrobeny nesou, budou do něj přepočítány.

Podle serveru DigiZone.cz Nova, jenž je exkluzivním partnerem zahájení kanadsko-americké hokejové NHL v Praze, tyto přenosy v HD kvalitě vysílat nebude, obraz se bude přepočítávat z SD. Do budoucna však s HD vysíláním sportu prý počítat můžeme.

Datový tok satelitního HD vysílání byl vysílání stanoven na 10 Mbit/s při prokládaném rozlišení 1920x1080. Dále časem počítá Nova HD na inovovanější standard DVB-S2. Ten by měl přijít příští rok spolu s přechodem na nový satelit Astra 3B, který bude vypuštěn v říjnu 2010.

.
 

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

32 Tomáš Holčík

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Kde je moje tělo? – nejlepší animovaný film roku 2019 na Netflixu [recenze]

Kde je moje tělo? – nejlepší animovaný film roku 2019 na Netflixu [recenze]

Imaginativní poema o lásce, vyrovnání se s tíhou minulosti i nalezení sebe sama, oceněná francouzským Césarem.

2 Marek Čech