Nova vysílá ze satelitu ve vysokém rozlišení

Ti, kdo čekali na kvalitnější digitální vysílání, se dočkali. Česká republika má od 1. řííjna novou satelitní platformu s názvem Skylink. Najdete zde zatím první HD kanál (TV NOVA), ale už tento týden firma TradeTec (která v České republice tento balík kanálů zastupuje), přidá kanály Brava HDTV a Eurosport HD. Když už ne TV Nova, tak především Eurosport HD bude pro většinu sportovních fanoušků velkým lákadlem pro pořízení tohoto balíku.

Skylink využívá pro šíření českých a slovenských televizních a rozhlasových programů družice Astra 1E a Astra 3A na pozici 23,5 stupně východně, tedy stejné jako obdobná služba CS Link. Na tuto pozici je tedy nutné nastavit satelitní parabolu. Montáž antény je dobré svěřit odborníkovi nebo profesionální firmě. Skylink funguje stejně jako CS Link, kdy část programů lze přijímat za jednorázový poplatek a část si lze předplácet jako prémiové placené kanály.

Nová Nova HD z nebe?

Přestože se zástupce Novy Petr Dvořák vyjadřuje ve smyslu, že "Zatím se nepodařilo přesvědčit místní orgány o rozvoji informačních technologií. Chceme ukázat, že technologická změna opravdu platí. Už v dubnu 2007 jsme říkali, že základní změna, kterou proces digitalizace přinese, bude technologická,"  (s poznámkou, že vysílání v HDTV by přirovnal k přechodu z černobílého na barevné vysílání), tak situace není tak jednoznačná.

Nova dlouhou dobu brzdila digitalizaci pozemního vysílání a nyní, když ji Český telekomunikační úřad zamítl žádost o přidělení metropolitního kmitočtu pro terestrické HDTV vysílání, tváří se, že je hybatelem a vlajkonošem digitalizace v ČR. Domnívám se, že nikoliv – pouze chce být opět v něčem první a získat tak výhodu před ostatními komerčními subjekty, jenž se derou o místo na slunci a především touží mít co největší zisky z reklam.

Oficiálně nebyla řečena částka, za kterou je Nova distribuována na satelit, ale podle zákulisních informací se jedná o přibližně dva miliony korun měsíčně. K signálu se dostanou majitelé TT Karet od společnosti TradeTec, kteří si zaplatí jednorázový poplatek 590 Kč. Noví zákazníci této firmy už žádný poplatek navíc platit nemusí. Stačí, když si pořídí kartu s programy České televize, Novy a Primy, k nimž automaticky získají také Novu Cinemu, TV Joj a oba kanály Slovenské televize. Dohoda na šíření Novy prostřednictvím DVB-S platí do konce roku 2009.  

HD ano, ale ne vše, NHL v HD nebude

"Podle našich výzkumů má alespoň 1/4 lidí televizory minimálně HD ready. Jsme si jisti, že kvalitu obrazu dokážou diváci docenit. Řadu našich nových seriálů natáčíme také v HD," řekl na tiskové konferenci ředitel Novy. V budoucnost se majitelé HD ready televizorů mohou těšit na seriály Útěk z vězení, Ztraceni a Kriminálka Miami. Pořady, jenž v HD formátu vyrobeny nesou, budou do něj přepočítány.

Podle serveru DigiZone.cz Nova, jenž je exkluzivním partnerem zahájení kanadsko-americké hokejové NHL v Praze, tyto přenosy v HD kvalitě vysílat nebude, obraz se bude přepočítávat z SD. Do budoucna však s HD vysíláním sportu prý počítat můžeme.

Datový tok satelitního HD vysílání byl vysílání stanoven na 10 Mbit/s při prokládaném rozlišení 1920x1080. Dále časem počítá Nova HD na inovovanější standard DVB-S2. Ten by měl přijít příští rok spolu s přechodem na nový satelit Astra 3B, který bude vypuštěn v říjnu 2010.

.
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud