Pokud chceme zažít veliký hudební zážitek, při kterém nám poleze mráz po zádech, stačí zajít na koncert oblíbené kapely (ta však neuspořádá představení zrovna, když máme chuť si poslechnout své oblíbené hity), nebo si poslechnout skladby na kvalitní domácí aparatuře, která co nejvíce přiblíží reálný zvuk.
Co ale dělat, když aparaturu s pořádnou reprosoustavou nemáme a chcete si ji pořídit? Zde vyvstává otázka: koupit novou reprosoustavu věhlasné značky za velké finanční náklady, nebo si postavit svou vlastní, například o mohutném výkonu. Zkrátka takovou reprosoustavu, kterou bychom se mohli pochlubit, a kterou nikdo jiný nemá?
Ano, druhá možnost vyžaduje nemalé zkušenosti a um, pokud se ale budete držet osvědčených návrhů a rad, určitě si reprosoustavu postavit lze.
Jeden příklad za všechny
Jedním z příkladů může být například sloupová třípásmová reprosoustava s vestavěným pasivním subwooferem, kterou jsem si stavěl sám.
Na první pohled asi zaujme výška soustavy (1550 mm), která je osazena dvěma basovými měniči o průměru 188 mm. Každý basový měnič má svou vlastní uzavřenou komoru, měniče jsou zakryty mřížkou, která navazuje na středový panel prohnutého tvaru, kde jsou dva 150 mm středové měniče a jeden výškový.

Měniče jsou od výrobce TVM (ten však svou činnost ukončil a výrobky se dají sehnat už jen ve výprodejích, nebo ze soukromých zásob). Náklady na pořízení nejsou finančně náročné (nákladům na stavbu této reprosoustavy se budu ještě věnovat).
Zajímavostí určitě bude vestavěný pasivní subwoofer, který je umístěn uvnitř sloupu, za komorou středových měničů. Typ ozvučnice subwooferu je pásmová propust, kde pracují dva basové měniče v zapojení puch-pull. Výstup basreflexového nátrubku je umístěn v zadní části soustavy.
Zapojení soustavy je Bi-wiring s možností zapojení subwooferu společně s ostatními měniči. Při tomto zapojení má jeden sloup celkový jmenovitý výkon 360 W při impedanci 6 Ohmů. Bez problémů zahraje basové pásmo od 30 Hz a nijak neobtěžuje při delším poslechu.
Díky vestavěnému subwooferu je například ušetřeno místo v pokoji a zvuk v celém spektru vystupuje jakoby z jednoho prostoru. Díky použité kvalitní třípásmové 12 dB výhybce, která je prakticky umístěna v „noze“ sloupu a dvěma použitými středovými měniči o průměru 150 mm, jsem dostal podle mého názoru přirozený, přesný a živý přednes.
Konstrukce reprosoustavy: vestavěný pasivní subwoofer
v zapojení puch-pull s pásmovou propustí
Vše doplňuje výškový reproduktor o vysoké citlivosti (90 dB), který zvládne zahrát bez problémů 18 kHz. Tento typ reprosoustavy je velice vhodný pro poslech vážné hudby, jazzu, popové hudby a různých zvukových efektů používaných ve filmech. Méně vhodný je však na produkci rokové a metalové hudby. Má až příliš měkké basy a ucho znalého rockera asi nezaujme.
Kolik zaplatíte?
Konečně se dostáváme k nákladům, které jsou potřeba k sestavení takovéto poměrně rozměrné a na první pohled relativně složitější domácí reprosoustavy.
Jak už jsem zmiňoval, měniče jsou od výrobce TVM, cena těchto měničů je pro konstruktéry amatéry velmi příznivá a nehrají vůbec zle. V jednom reproboxu je použito celkem sedm měničů, z toho čtyři basové, o průměru 188 mm, dva středotónové o průměru 150 mm a jeden výškový, kalotový o průměru 104 mm.
Aby to vše hrálo tak, jak má a každý z měničů pracoval ve svém zvukovém pásmu, jsou zde použity dvě výhybky na jeden box - třípásmová a basová. Celkové náklady na pořízení základních elektronických „surovin“ pro výrobu reprosoustavy činí 7 000 Kč.
Další kapitolou úspěšně znějící reprobedny je konstrukce a použitý materiál. Je dobré mít známého truhláře, který se při výrobě neptá, „proč je v tom květináči tolik zbytečných příček“. Nejvíce se osvědčila MDF deska o tloušťce 20 mm. Na příčky a různé vzpěry v konstrukci může být samozřejmě použita obyčejná dřevotříska o podobné tloušťce.
V mém případě náklady na použitý materiál a práci truhláře (pouze nařezání a otvory pro spojovací kolíky) nepřesáhly 2 000 Kč. Do 500 Kč se nakonec vejdeme s náklady za kabely, tlumící rouno (molitan), terminály, basreflexové nátrubky a lepidlo.
Celková cena výroby vlastní reprosoustavy v tomto případě vyšla na pouhých 9 500 Kč. Za tuto cenu samozřejmě seženeme levnou sloupovou reprosoustavu, ale určitě äni jedna z nich nebude mít tolik měničů a už vůbec ne pasivní subwoofer v každém sloupu.
Tato konstrukce jistě nemusí vyhovovat každému, ale schválně jsem ukázal, na kolik peněz vás vyjde reprosoustava, která je taková, jakou zrovna vy chcete, a která se určitě bude odlišovat od masové produkce nabízené v obchodech.
Výhody a rizika
Stavbou své vlastní reprosoustavy získáte jedinečný a docela výkonný produkt, na který budete patřičně hrdí, protože jste mu obětovali kus sebe. Za velmi malý finanční náklad lze poslouchat výkonnou sestavu, která ponese váš vlastní „rukopis“.
Na druhou stranu při stavbě v domácích podmínkách nejsou k dispozici citlivé přístroje na měření, složité a sofistikované počítačové programy na návrh konstrukce, výrobní nástroje a mnohaleté zkušenosti v oboru akustiky.
Největším kamenem úrazu při stavbě vlastních reprosoustav bývá nepřesný výpočet objemu boxu pro daný měnič a zvolený typ ozvučnice. Dále pak nevhodně zvolené měniče s výhybkou. Výhybka je mnohdy podceňována, přitom záleží na ní, jak dobře a přesně bude reprosoustava znít.
Možná rizika nám však radost určitě nezkazí. My si tak budeme moc vychutnat výkon našich domácích „mazlíčků“ a ještě zbudou peníze na dobrou večeři a v některých případech i na pěknou rodinnou dovolenou.