Nové televizory Samsung pro rok 2014

30. ledna 2014
TWEET SDÍLET
Samsung vám letos nabídne UHD rozlišení a prohnuté obrazovky. Podívejte se na kompletní přehled novinek, jak je Samsung představil na celoevropské akci Samsung Forum 2014.

Samsung ve španělské Malaze představil hlavní produkty, kterými chce zabodovat v roce 2014. Samsungu patří na evropském trhu již od roku 2006 první místo v prodeji televizorů, což představuje nejen úspěch ale i výzvu pro další roky.

Klepněte pro větší obrázek
Panoramatická 105" obrazovka je něco, co v prohnuté verzi vypadá skvěle,
cena je ale mimo dosah normální populace

Letos chce Samsung vsadit zejména na UHD nebo chcete-li 4K rozlišení, současně ty nejvyšší modely budou s prohnutou obrazovkou. Nemusíte se ale bát, nabídka klasických plochých televizorů se nezmenšuje, nechybí mezi nimi ani UHD modely.

V letošním roce by měl v Evropě trh s 4K modely vyrůst třináctinásobně oproti loňskému roku a přesáhnout milión prodaných kusů. Současně v roce 2017 by se mělo ročně prodat 3,3 miliónu 4K obrazovek. A Samsung chce být pochopitelně stále v čele.

Strategie Samsungu se skládá ze dvou hlavních směrů – UHD rozlišení a prohnutých obrazovek. Prohnuté obrazovky nabídne v UHD i Full HD provedení. Nejvybavenější modelová řada je přitom výhradně prohnutá. Pokud budete trvat na tradiční ploché verzi, to nejlepší nedostanete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejmenší prohnutá obrazovka měří 48" v řadě H8000. Upřímně v tak malém rozměru to vůbec není ono. Oproti tomu 75" plochý UHD model U7500 vypadá skvěle.

Přesvědčit ale zájemce o výhodách prohnutých obrazovek bude hodně těžké. Věnoval jsem prohnutým obrazovkám několik desítek minut, abych si na ně zvyknul, ale přesto se u mne pocit prozření nedostavil. Stále mi připadají nepřirozené a vyžadující sledování z velmi specifického místa.

Zatímco tradiční televizor se stává součástí života v domácnosti, kdy jej sledujete periferně, z různých míst na gauči, při jídle nebo při chůzi, prohnutá obrazovka vyžaduje vaši maximální pozornost a přesné usazení v optimálním středu zakřivení. Při sledování ve více lidech je krajní pozice výrazně horší a zvyknout si na prohnutou obrazovku bude trvat dlouho.

Samsung UHD Video Pack

O výhodách 4K mne Samsung přesvědčovat nemusí, ale chápu, že tady bude letos probíhat hlavní kampaň. V malých úhlopříčkách 4K nemá smysl, ostatně i Samsung s UHD modely startuje až na 55“. Stále je ale hlavní výtkou nedostatek 4K obsahu a upřímně se mi líbí řešení, které Samsung nachystal. Za 299 Euro bude prodávat Samsung UHD Video Pack, což bude 1TB pevný disk, kam můžete ukládat nejen svůj obsah, ale také si zdarma stáhnout na 50 filmů v UHD rozlišení včetně hitovek jako je Startrek, World War Z, Life of Pi a podobně. Práva pro distribuci jsou vyřešena i pro Českou republiku, bohužel ale nejsme v zatím potvrzené vlně s jazykovou podporou titulků. Je čistě na Samsungu, aby zajistil české titulky (ne, stáhnout je z titulky.com nejde, musí být oficiální) a nabídl UHD Video Pack i na českém trhu. Přibližně 150 Kč za film v 4K rozlišení mi přijde jako rozumná nabídka pro rozvoj 4K rozlišení.

Nabídka televizorů pro rok 2014

Jednotlivé modely vám představím v následujícím videu:

Nové Full HD modely pro rok 2014 nesou písmeno H a tradiční čtyřmístné číslo série. Nejvíce variant je v nejprodávanější řadě 6000, nejvyšší řada 8000 je pak prohnutá. UHD modely nesou písmeno U a číslo 8500 pro prohnutou, 7500 pro plochou variantu.

Jednotlivé parametry, jak je uvádí Samsung, jsem shrnul do velké tabulky, kterou si pro lepší čitelnost raději otevřete v plné verzi:

Klepněte pro větší obrázek

Sice se to v ní hemží různými marketingovými názvy vylepšovacích technologií, ale můžete dobře vidět, o co jsou ochuzené jednotlivé řady.

Pouze prohnuté obrazovky budou mít Auto depth enhancer, u kterého se použije rozpoznávání 3D prostoru pro zvýraznění kontrastu mezi blízkými a vzdálenými objekty. S prohnutím to přímo nesouvisí, ale ploché televizory tuto funkci nenabídnou.

Podobně v tabulce najde několik různých variant dimmingu, tedy lokálního stmívání jasu pro lepší podání černé. Nadále ale platí, že všechny modely mají LED po stranách, takže čistou maticovou regulaci podsvícení tady nenajdete. Jde o kombinaci doplňkové úpravy obrazu a práce s jednotlivými LED po stranách obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Řada 6000 drží osvědčený křížový tvar stojanu, pouze bílá varianta odkazuje na obloukový stojan starších vyšších řad, tady je ale složený ze dvou krátkých kusů.

V řadě 6000 se objevují 400Hz a 200Hz panely. Označení CMR (clear motion rating) ale značí jen podobnost s 400Hz kvalitou. Ve skutečnosti jsou to 100Hz a 50Hz panely s upraveným LED podsvícením.

Co se týče 3D, to stále není nějak vyhledávanou technologií, ale všechny modely od 6000 výš jej umí. Jen u 6200 nedostanete v balení brýle a musíte si je dokoupit. Podobně dokupovat budete i kameru. Součástí je jen u nejvyššího modelu 8500, byť ji podporují čtyři řady. Samsung ale uvedl nové pohybové dálkové ovladače, které nahradí mávání rukou před kamerou. To je právě Smart Control v nižších řadách.

Upgrade televizoru na nové funkce, tzv. Evolution kit, bude k dispozici jen u tří nejvyšších řad, přičemž u té úplně nejvyšší bude mít podobu výměny samostatného boxu s konektory, který je připojený do televizoru jediným kabelem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 
Evolution Kit dokáže vylepšit starší modely, možnost vylepšení nabídnou ale jen tři vyšší řady. Oproti tomu fotbalový režim mají všechny letošní modely. Drahý OLED Samsung zatím příliš netlačí, má ho hlavně jako přípravu do budoucna.

Když nepočítáme nejlevnější řady 5000 a 4000, je už standardem Smart TV prostředí s nahráváním na disk. Právě záznam na disk využívá nový režim Football mode advanced. Ten jednak vylepšuje obraz pro sledování fotbalu a současně monitoruje záznam. Dokáže pak rychle přehrávat části utkání a zvládá i zvětšení či zpomalení záznamu. Samsung to předváděl jen v kontrolovaném demorežimu, proto teprve uvidíme, nakolik to bude opravdu zajímavá funkce a prodejní argument pro letošní Mistrovství světa ve fotbale. 

Chytrá strategie

Struktura televizorů Samsung pro letošní rok nám připadá jako chytře promyšlená. Bojuje proti OLED konkurenci od LG zahnutými LCD panely s nižší cenou, současně buduje prostor pro rozvoj 4K rozlišení, které se u Samsungu nazývá UHD. Zatím v UHD najdeme jen prémiové modely, později by se ale letos měla objevit UHD řada 6900, tedy střední třída ale s vysokým rozlišením. Právě prostřední řada 6000 dostala nejvíce prostoru, přináší prodaný objem a současně i lepší výnosy než ty nejlevnější řady. Trochu na ocet zůstává vyšší řada 7000, cenový odskok od prohnuté řady 8000 prý nebude moc vysoký a lidé raději zvolí vyšší model.

Osobně jako největší risk Samsungu vidím důraz na prohnuté modely. Ano, konkurence něco takového nenabízí, ale to hned neznamená, že to na trhu chybí. Díky síle Samsungu si ale prohnuté obrazovky už brzy budete moci prohlédnout ve většině obchodů s televizory na vlastní oči. Jsem zvědavý, co na ně řeknete. 

Cestovní náklady redaktora hradila společnost Samsung

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Novinky, Samsung, Video, Televize na Heureka.cz

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp