Novodobá podoba cenzury?

19. dubna 2008
TWEET SDÍLET

Když v roce 2007 vydala britská společnost Second Run na DVD Markétu Lazarovovou, mnoho filmových fanoušků zajásalo. Nyní již klasický film režiséra Františka Vláčila s Magdou Vašáryovou v hlavní roli je považován diváky i odborníky za jeden z nejlepších filmů, které byly u nás natočeny. 

Když pomineme nepříliš dobrou kvalitu obrazu na DVD, zarážející je jedna věc. Film je cenzurován. Scéna, kde jedna z postav filmu zabíjí hada, je prostříhána. Divák tak na rozdíl od původního filmu, kde vidí smrt hada, na DVD spatří pouze nic neříkající a nelogický záběr stromu. Ze scény se tak vytrácí potřebná symbolika, gradace, návaznost a především původní promyšlený záměr režiséra.

Proč se onen poměrně dost dlouhý záběr ztratil? J. L. Green z nevládní instituce British Board of Film Classification (BBFC), která v Británii provádí klasifikaci filmů a jejich certifikaci pro shodu s britským zákonodárstvím, ve svém vyjádření uvedl, že inkriminovaný záběr byl pořízen s jasným záměrem zvíře (hada) zabít a že ukazuje marnou snahu hada se bránit. Podle britské legislativy se tedy jedná o nepřiměřené zobrazování utrpení zvířat a taková scéna nesmí být v distribuovaném titulu obsažena. 

V každém případě původní podoba filmu je vždy komplexním dílem režiséra a všech lidí, kteří se na filmu podíleli. U starších filmů je film navíc výpovědí i o době svého vzniku. Jakmile se ale začnou měnit filmy podle toho, jak to zákon té či oné země považuje za vhodné, je to začátek konce. Že se tak děje u nových komerčních filmů kdy vzniká několik verzí, aby se film mohl v závislosti na zemi uvedení promítat co největšímu počtu diváků a co nejvíce vydělal, je logické. Ale bude tomu tak i u klasických několik desítek let starých filmů?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Původní záběr z filmu a nový z DVD
Klepněte pro větší obrázek