9
Fotogalerie

Nový 4K QD OLED televizor Samsung QE55S95 se už prodává. A hned s velkou slevou

Samsung začal prodávat své první OLED televizory řady S95. Oficiální ceny jsou sice 59 990 Kč (55”), resp. 79 990 Kč (65”), ale ukazuje se, že i přestože jde o naprostou novinku, tak aktuální ceny jsou už o hodně níže. U 55" modelu se ceny pohybují 29 990 Kč, u větší 65" uhlopříčky jsou pak . Zejména menší 55" verze tak může být pro zájemce velmi lákavá. 

OLED televizory Samsung jsou osazené novým QD-OLED panelem, který na rozdíl od LG má klasickou RGB strukturu, nikoliv WRGB, tedy s bílým bodem. QD-OLED Samsung používá modrý zdroj světla, před kterým jsou barevné RGB filtry.

Proti OLED panelům od LG mají panely od Samsungu bohatější a dynamičtější barvy při vysokém jasu barev, posouvají tak intenzitu podání některých barev – zejména žluté, červené, ale i modré. LG při vyšším jasu si musí pomáhat bílou, což na první pohled viditelné v běžnými uživateli oblíbených obrazových režimech Standardní či Dynamický.

V posledních letech se Samsung soustředil se na vylepšování LCD technologie, to ostatně vedlo k pozdějšímu rozšíření nabídky o „QLED televizory“, tedy o LCD panely s Quantum Dot vrstvou. QLED panely nabídnou pokrytí většího barevného prostoru než klasické LCD, ale OLEDu zase konkurují daleko větším jasem (zejména prémiové modely). Ostatně Samsung přes zařazení QD-OLED do nabídky bude paralelně stále vyrábět a nabízet i své QLED televizory. 

QS95B_Side_NA.jpg

Nové televizory Samsung OLED (firma už nebude oficiálně používat svůj termín QD-OLED ) mají samozřejmě 4K rozlišení, udávaná frekvence obrazu je 100Hz/120Hz, pro hry ale až 144 Hz. Operační systému je tradičně Tizen (verze 7.0), o zpracování obrazu se stará firemní procesoru Neural Quantum Processor 4K.

Televizor má ultra široké pozorovací úhly (Ultra Viewing Angle). Z HDR formátů jsou podporovány HDR10+ Adaptive, HDR 10, HLG, chybí tedy Dolby Vision. Hráče potěší čtveřicí HDMI 2.1 vstupů s podporou 4K120P, VRR a FreeSync, ale také nový Gaming Hub. Zvuk má být v konfiguraci 2.2.2 s Dolby Atmos a výkonem 60W, s technologií Samsung Object Tracking Sound a Q-Symphony.

Na trh jde také televizor QD-OLED Sony A95K, který má identickou obrazovku. Na rozdíl od Samsungu podporuje Dolby Vison, je lépe nastavený pro náročné diváky a umožňuje i precizní kalibraci. Recenzi QD OLED TV Sony připravujeme,  už nyní můžeme říct, že půjde o nejlepší televizor na trhu. Má ale bohužel podstatně vyšší cenu (). Za cenu 55" QD OLED TV Sony tak pořídíte 65" QD OLED Samsung, což může být pro spoustu zájemců rozhodující.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud