Nový „Dieselgate“? Výrobci TV udávají nižší spotřebu, než jaká je skutečná

Nový „Dieselgate“? Výrobci TV udávají nižší spotřebu, než jaká je skutečná

Americká nezisková organizace NRDC provedla vlastní měření spotřeby televizorů a zjistila, že spotřeba může být daleko vyšší, než udává výrobce.

podrobném dokumentu nezisková organizace Nature Resource Defence Coucil upozornila na vyšší spotřebu televizorů při sledování běžného vysílání proti spotřebě, které televizory vykazují při standardním testovacím klipu IEC.

Obr 1.JPG 
Ukázka rozdílu ve spotřebě při standardním testovacím klipu IEC

Organizace poukazuje, že některé úsporné technologie jsou při testovacím videu aktivovány, ale při běžném používání v domácím prostředí už aktivní nejsou, takže pak mají některé televizory proti údajům od výrobce až dvojnásobnou spotřebu. Přepočítáno na peníze dle NRDC za následujících 10 let můžou Američané zaplatit až o 1,2 miliardy dolarů více za elektrickou energii, než kolik slibují výrobci.

Organizace poukazuje především na vliv funkce MMD (u nás se funkce jmenuje Optimalizace jasu podle rychlosti pohybu): Po vypnutí této funkce se spotřeba zvýšila až o 58 % v závislosti testovaném televizoru. V dokumentu NDRC jsou údaje z testů televizorů Samsung, LG a VIZO.

obr 4.JPG 
Nárůst spotřeby při přehrávání HDR videa je značný
Zdroj: NDRC

NDRC také kritizuje, že výrobci neinformují zákazníka o vlivu nové technologie HDR (vysoký dynamický kontrast), kdy proti standardnímu testovacímu klipu IEC může dojít nárůstu spotřeby z 142 W až na 389 W. Velký vliv na spotřebu mají právě funkce optimalizace jasu (ML) a automatického nastavení jasu (ABC). Zejména kritizují fakt, že ve standardním režimu jsou tyto funkce aktivovány, ale po změně obrazového režimu dojde k jejich deaktivaci.

Podobná „aféra“ se objevila už před rokem v souvislosti s měřením evropské organizace CompliantTV. Na stránkách webu můžete najít databázi televizorů, která srovnává udávanou a reálnou třídu spotřeby. Podle této tabulky však také zjistíte, že některé televizory mají dokonce spotřebu lepší, než udává výrobce (například A+ místo A).

V dalším článku se k problematice vrátím s podrobným rozborem. Z publikovaných měření ale vyplývá, že oficiální měření, které stanovuje třídu produktu, opravdu nemusí držet krok s novými technologiemi, což se týká právě 4K filmu s HDR technologií. Tato technologie přináší vysoký dynamický kontrast a špičkově zvyšuje hodnotu jasu až na hodnotu 1000 nitů - pro srovnání večerní běžný film u standardně nastaveného televizoru má zpravidla maximální jas 200 nitů.

Obr 5.JPG 
Ukázka rozdílu spotřeby u 4K filmu videa s HDR a bez HDR
Zdroj: NDRC

Ve srovnání s aférou „Dieselgate“ se ale výrobci televizorů rozhodně nemusí obávat takového dopadu, jako v případě automobilového průmyslu. Tam byly hodnoty překročeny několikanásobně a stejně kromě vysokých pokut Vokswagenu jsme se ani po roce nedočkali žádných reálných změn, které by udávanou tabulkovou spotřebu přiblížily údajům reálným.

Navíc u televizorů rozdíly nejsou ani zdaleka tak velké, dokonce jestli chcete šetřit peníze, tak se při správném nastavení televizoru snadno dostanete na spotřebu daleko nižší, než udává výrobce. To ale studie organizace Nature Resource Defence Coucil  decentně zamlčuje.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud