Nový iPod Shuffle: přinese radost, nebo problémy?

Dvě zajímavosti kolují internetem o této u nás poněkud předražené, nicméně zajímavé novince. Takže nejdříve tu lepší, a pak tu horší.

Rychlost třetích výrobců, s jakou jsou schopni zareagovat na potřeby trhu, někdy udiví. V tomto případě je už na trhu velmi praktický USB adaptér pro čerstvé majitele mluvícího jablíčkového zázraku. Pod názvem Shu-Lip se skrývá hliníková maličkost s jack konektorem na straně jedné, a USB konektorem na straně druhé. Umožní nabít přehrávač přes USB vstup a samozřejmě také přenášet data. Není to levné, ale je to praktické – na stránkách výrobce stojí 9,90 USD (200 Kč).

2009-03-17_094424.jpg

Druhá zpráva už je méně příjemná. Zklame asi zejména ty, kteří jsou zvyklí k přenosnému MP3 přehrávači používat svá stávající kvalitnější sluchátka. Podle aktuálních informací nový iPod Shuffle obsahuje hardwarový ekvivalent DRM ochrany u digitální hudby – tentokrát ale pro sluchátka!!! Zatím to vypadá, že nový iPod má autentizační čip, který kontroluje, zda jsou připojena originální sluchátka.

Podle serveru boingboing jiná sluchátka než originální prostě nefungují, a to včetně stávajících originálních sluchátek Apple ke starším přehrávačům. Když pomineme adaptér, který připojení v budoucnosti umožní (a jenž určitě nebude levný), začíná se objevovat náznak nepříjemného fenoménu. Budou muset výrobci neoriginálních (ale kvalitnějších) sluchátek platit „licenční“ poplatek společnosti Apple, aby právě ta jejich sluchátka fungovala?

Určitě si přečtěte

Články odjinud