Nový OLED Panasonic LZ2000 zvětší úhlopříčku a vylepší zvuk

Nový OLED Panasonic LZ2000 zvětší úhlopříčku a vylepší zvuk

Po loňské řadě televizorů Panasonic JZ2000 přichází letošní LZ2000 (písmenko K jsme očividně přeskočili). Vnější provedení se prakticky nemění, hlavní vylepšení míří do zvuku a jemného doladění obrazu.

Zatím Panasonic představil jen LZ2000, nejvyšší řadu se zabudovaným zvukovým systémem. S ohledem na zavření továrny v Plzni a obecně dlouhodobě strádající televizní divizi Panasonicu jsme rádi, že tu aspoň máme něco nového.

Vnější provedení LZ2000 se nemění, zůstává tedy tenký panel doplněný vpředu spodním soundbarem, po stranách bočními reproduktory a vzhůru mířícími reproduktory na horní straně pro zvuk Dolby Atmos. Zcela přepracovaný vpřed mířící soundbar ale nově tvoří celkem 18 samostatných měničů v šesti blocích po třech, které se využívají pro přesné zaměření zvuku. Různé úhlopříčky asi budou měnit celkový počet měničů.

image.png

V nastavení můžete zúžit zvukový paprsek jen na vybrané místo před televizorem, takže při sledování nebudete rušit okolí hlasitým zvukem, ačkoli na vašem místě bude vše dvakrát hlasitější.

image.png

V rámci obrazu tradičně nebyl Panasonic sdílný, jaký konkrétní typ panelu používá. Omezil se na „aktuální panel pro rok 2022 s označením Master OLED Pro “. Snad jen doplnil, že nový panel by měl nabídnout lepší jas ve středních odstínech s přesnějším podáním světlých částí. Panasonic ale dlouhodobě slouží jako etalon perfektního filmového obrazu, takže větší doladění tu stejně není potřeba. Samozřejmě bychom mohli vytýkat nepoužití QD-OLED, ale popravdě od Panasonicu hlavně čekáme perfektní přesný obraz, ne nutně využití všech čerstvých neprověřených technologií.

Nově televizor obsahuje senzor barvy okolního světla, tedy nejen jasu. Dokáže tedy přizpůsobit vyvážení bílé aktuálnímu osvětlení v místnosti, aby vše působilo příjemným dojmem. Netřeba dodávat, že pro kalibrovaný přesný obraz toto vypnete. Ale pochopitelně při běžném sledování to zlepší dojem z obrazu.

image.png

Hlavní změnou v obrazu je tak větší maximální úhlopříčka. Doposud Panasonic nabízel jen 55 a 65 palců, což pro prémiovou drahou řadu není zas tak velké rozpětí. Proto nová řada LZ2000 přidává k 55" a 65" také 77" variantu. Největší varianta přitom zachovává rozmístění reproduktorů a celkový styling.

Ohledně softwaru zůstává Panasonic věrný svému systému My Home Screen, který už podporuje kromě Netflixu a Prime Video i Disney+ a Apple TV, ale zatím neumí HBO Max. Podobně jako u LG a Samsungu letos i Panasonic přidává herní panel, kdy si na obrazovce zobrazíte informace o vstupu i doladíte podání herního obrazu.

image.png

Panasonic zatím neoznámil cenu ani konkrétní datum uvedení na trh. Očekáváme podobné ceny jako při přechodu z HZ2000 na JZ2000. Tedy vyšší zaváděcí ceny s mírným snížením ceny pro tu minulou. Pro filmové fanoušky tak může nová řada příjemně snížit ceny té minulé, která je vzhledem ke své výbavě stále pohodovým prémiovým televizorem pro náročné.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud