Před dvěma lety Česká televize zveřejnila plán rozvoje popisující technický progres do roku 2024. Letos aktualizovaný plán je však skoro totožný. Od té doby se změnil jen fakt, že skončilo DVB-T a s ním i pozemní vysílání ve standardním rozlišení. V DVB-T2 už ČT vysílá ve Full HD.
Televize mezi tím aktualizovala celý natáčecí a odbavovací řetězec, který dříve pracoval v rozlišení 576i50 nebo 1080i50 na progresivní 1080p50. Z toho také vyplývá, že se nového hardwaru nebudou chtít Kavčí hory hned tak zbavovat a přechod na vysílání ve 4K/UHD není na pořadu dne. V aktuálním plánu je proto 4K v kolonce „do roku 2026 s tím nepočítáme“.
Česká televize uvádí, že přechod na videoformát HEVC využívaný v DVB-T2 sice šetří datovým tokem při vysílání, ale desetinásobně vzrostly nároky na výpočetní výkon, zdražily se patenty týkající se HEVC, nákladnější jsou servis, napájení i chlazení nových systémů. A to televize pořád vysílá jen ve čtvrtinovém rozlišení oproti Full HD.
Přechod na 4K ale může mít i jiné důvody, byť o nich ČT nahlas nemluví.
- Kvalitativní skok mezi SD a HD byl větší než mezi HD a UHD. V běžných domácnostech by si rozdílu ani nevšimli.
- Česko je z 60 % závislé na pozemním vysílání a tam se musí šetřit místem. ČT ve svém multiplexu vysílá šest stanic s průměrným datovým tokem 4,5 Mb/s, což stačí na relativně důstojných 1080p50, ale už ne 2160p50.
- Na to by byla potřeba lepší komprese, třeba nástupnický formát VVC. To by ale zase znamenalo kompletní přeměnu odbavovacích stanic ČT i televizorů a set-top boxů v domácnostech.
- A na ČT nevyvíjí tlak „konkurence“. Nově, Primě i Barrandovu v pozemním vysílání stačí 540p50, protože raději budou vysílat osm kanálů v SD než čtyři v HD. Vyšší rozlišení si šetří jen pro satelity, kabelovky a IPTV, kde jim za to operátoři platí.