O2 TV: Televize na velké obrazovce, v mobilu i prohlížeči

8. května 2016
TWEET SDÍLET
Před dvěma lety na českém trhu odstartovala hromada IP TV. K těm nejstarším patří O2 TV. Dokázala své letité zkušenosti přetavit v dokonalý produkt?

Před dvěma lety začalo o českého diváka bojovat hned několik nových IP TV. UPC vypustilo k zákazníkům svoji internetovou televizi Horizon, pak dorazila Kuki, kterou prodává především metropolitní Netbox a zástup menších lokálních operátorů, a nakonec nesmím zapomenout na O2 TV, která se na českém trhu objevila již v dřevních dobách zdejšího multimediálního internetu a díky hromadě sportovních kanálů ji najdete v nejedné české hospodě.

Internetová televize je dle mnohých přirozeným nástupcem té kabelové, kterou rozšiřuje především o možnost sledování pořadů nejen skrze set-top-box připojený k velké obrazovce, ale i na tabletu, mobilu, v prohlížeči nebo desktopové aplikaci.

Další klíčovou vlastností každé internetové televize je zpravidla nahrávání pořadů, snadné rozšiřování nabídky programů, videopůjčovna a hlavně (obvykle) dvoudenní time-shift, který vám umožní posouvat se na libovolném kanálu zpět v čase. Díky tomu přestává platit koncepce lineární televize a IP TV se mění stejně jako webový televizní archiv ve VOD službu. Když tedy přijdete z práce domů po osmé hodině večerní, prostě se v EPG na televizoru posunete zpět na sedmou a pustíte si třeba zprávy, anebo jiný pořad s tím, že můžete rychle přeskočit všechny reklamy, protože se vlastně vše streamuje ze záznamu a datového centra provozovatele.

Zpět ale k O2 TV. Jelikož je na českém trhu ze všech zdaleka nejdéle a není vázaná na přípojku od O2 (své IP TV postupně otevírají pro cizí sítě i další poskytovatelé), půjčili jsme si na pár týdnů její nejnovější set-top-box a podívali se, jak vlastně taková IP TV vypadá v praxi. Celkové rozhraní můžete srovnat s naším starším představením konkurenční internetové televize Kuki.

Set-top-box s Wi-Fi

Zatímco Kuki dostanete s maličkou STB krabičkou Arris VIP1113L velikosti CD schovaného v obalu, škatule EKT DID7006mTF, kterou používá O2, zabírá zhruba stejnou plochu, ale je mnohem vyšší. Je to dáno zejména tím, že vedle ethernetového vstupu, USB, napájecího kabelu a HDMI nabízí ještě výstup pro 3,5mm jack s redukcí na RCA kabely/SCART. Internetová televize od O2 tedy pamatuje i na starší televizory, zatímco ostatní už zpravidla počítají pouze s HDMI nutným pro přenos obrazu ve vysokém rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení, set-top-box s ovladačem a připojení skrze domácí síť Wi-Fi

Osobně mě ale zaujalo a především potěšilo něco jiného – STB krabičku lze připojit i skrze Wi-Fi, takže nemusíte vytahovat další síťový kabel. O kvalitu signálu se přitom nebojte, typický televizní stream si totiž řekne o 3-6 Mb/s podle kvality, což nemůže být překážka pro žádnou domácí bezdrátovou síť.

Nakonec v krabici najdete docela rozměrný ovladač se všemi funkčními tlačítky – především tedy pro posun v čase zpět a vpřed, nahrávání nebo zobrazení televizního programu a časové osy – EPG.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní portál IP TV a informace o aktuálním pořadu

Time-shift v praxi

Jak už jsem zmínil výše, jedním z klíčových benefitů každé IP TV je posun v čase zpět. Zatímco pohled na EPG u běžné digitální televize ukazuje, co se právě na každém kanálu vysílá a jaký mají budoucí program, u IP TV můžete pás s televizním programem posouvat i zpět a pomocí směrového ovladače si vybrat libovolný pořad z posledních dvou dnů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
EPG na IP TV: Časová osa označuje aktuální čas, ale můžete si přehrát i pořad z minulosti – z posledních dvou dnů, respektive začít přehrávat aktuální pořad od začátku

Pokud se budete chtít posunout jen o pár sekund nebo minut v rámci daného pořadu, můžete použít také tlačítka pro přetáčení zpět a vpřed přímo na ovladači, která nabízejí 4× a 16× rychlost. Tento způsob přetáčení je ale docela zastaralý a my, kteří v obývacím pokoji už dávno nemáme staré VHS a DVD přehrávače, oceníme spíše posouvání jako v softwarovém přehrávači na PC. Nechybí ani na STB od O2, i když je trošku schované v nabídce. Pokud na něj přejdete, můžete pak pomocí směrového ovladače posuvníkem na obrazovce vybrat libovolný čas aktuálního pořadu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Informace o aktuálním pořadu, přetáčení a posouvání do minulosti i vpřed

Nahráváme

Funkci rekordéru dnes nabízí i kdejaký kabelový set-top-box a vlastně i televizor, do kterého připojíte externí disk. Jenže nahrávání na IP TV funguje úplně jinak. Samozřejmě se nic nenahrává lokálně – na médium u vás doma, ale opět výhradně na serveru provozovatele. Tím pádem je nahrávání pořadů vlastně služba, a poskytovatelé mohou v rámci rozšiřujících balíčků nabízet třeba extra kapacitu. O2 TV nabízí 100 hodin na 30 dnů.  Právě časové omezení je snad jedinou slabinou IP TV – nahrávání se nehodí na dlouhodobé zálohy, ale opravdu jen pro záznam pořadu, na který se podíváte nejpozději za pár dnů a později o něj prostě přijdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K nahrání aktuálního pořadu stačí stisknout červené tlačítko na ovladači. V hlavním portálu pak najdete správce nahrávek.

A pak je tu ještě jeden koncepční rozdíl oproti nahrávání na vlastní úložiště. Nahráváte vždy celý vybraný pořad, nemůžete tedy zaznamenat třeba jen jeho část. Je to dáno architekturou IP TV. Když klepnete na tlačítko nahrávání, na server provozovatele se jen zašle informace, že konkrétní videosoubor pořadu bude pro váš účet dostupný nikoliv jen dva dny jako u základního time-shiftu, ale rovnou třicet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O2 TV zvládne i opakované nahrávky periodických pořadů – třeba Večerníčku

Vzhledem k tomu, že EPG, ze kterého čerpá i provozovatel, už dávno neodpovídá realitě a televizní stanice kvůli reklamě posouvají začátky vysílání i o dlouhé minuty, jsou časy v televizním programu pouze orientační. Abyste tedy kvůli takovému posunu nenahráli jen část pořadu, počítá O2 TV s patnáctiminutovou rezervou.

Videotéka

Nedílnou součástí každé IP TV musí být i videopůjčovna. Ta od O2 dnes nabízí přes tisíc filmů s cenou od 45 do 75 korun za HD. Většina nabídky odpovídá té spodní cenové hladině, což není vůbec špatné, takže si za 55 korun můžete na dva dny půjčit třeba loňský hit Star Wars: The Force Awekens, přičemž k dispozici bude vedle českého dabingu i původní zvuková stopa a titulky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Videotéka slibuje 1 000+ film za cenu od 45 korun

O2 TV pamatuje i na to, že je český internet plný nelineární televize, takže skrze ní můžete sledovat třeba rozhovory ze série DVTV a Aktuálně.TV. Určitě by stálo za to napojit i tuzemský Stream od Seznamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O2 TV myslí i na webové nelineární televize – třeba pořad DVTV

V mobilu, PC i na webu

IP televizi od O2 nemusíte sledovat pouze skrze STB, ale i v prohlížeči, na mobilních zařízeních a aplikaci najdete i ve Windows Storu. Přehrávání televizních kanálů v prohlížeči funguje bez problému, ale budete potřebovat Flash Player – O2 TV používá stejný přehrávač jako třeba iVysílání České televize. Horší to ale bude s přehráváním filmů z videopůjčovny, která je (nejspíše kvůli DRM) postavená na stále okrajovějším Silverlightu. Bez jeho instalace si nepřehrajete ani trailer.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Televizní program, sledování televize ve flashovém přehrávači a seznam nahrávek v prohlížeči
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Videopůjčovna (Videotéka) vyžaduje k přehrávání v prohlížeči stárnoucí Silverlight – pravděpodobně kvůli jeho technologiím DRM

Aplikace pro chytré mobilní telefony funguje bez problému. Nabízí jak přehrávání televizních kanálů, tak videopůjčovnu a zároveň slouží pro správu zařízení. Pokud se svým účtem spárujete příliš mnoho mobilů a tabletů, právě odtud je budete moci zase odpojit a přihlásit se na novém zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace O2 TV pro Android: televizní program, profil pořadu, přehrávač, výběr kvality, vyhledávání s našeptávačem
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Videotéka

Nejjednodušší (avšak místy nepřehledné) rozhraní má paradoxně aplikace pro Windows, kterou stáhnete z Windows Storu. Disponuje totiž ještě starým rozhraním pro Windows 8 optimalizovaným především pro dotyky. V případě multimediálního přehrávače to ale není na škodu a aplikace sama o sobě funguje.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Moderní aplikace pro Windows Store

Dražší a občas nepřehledný

Nakonec ta nejdůležitější otázka. Kolik za to vlastně O2 chce? Základní balíček O2 TV M stojí 399 korun měsíčně a k této částce musíte připočítat ještě 84 korun měsíčně za set-top-box. Cena se tedy nakonec vyšplhá skoro na pětistovku. Pokud však máte internetovou přípojku od O2, zaplatíte o stovku méně.

Za tuto částku získáte 60 televizních kanálů (12 v HD), což je sice dvojnásobek toho, co v základním balíčku nabízí třeba konkurenční Kuki, jenže tu zároveň pořídíte za dvě stovky měsíčně. Podobný laciný balíček pro diváky, kterým stačí těch pár základních kanálů, bohužel O2 nemá a je to škoda. Sám se řadím k těm, kteří na televizi nemají příliš mnoho času, a proto chci IP TV především kvůli time-shiftu a šedesát televizních kanálů opravdu nepotřebuji, protože na drtivé většině z nich horko těžko najdete něco zajímavého.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud vás nezaujme televize, je to ještě počasí a Solitaire...

Pokud však patříte k těm, kteří chtějí mít přístup k hromadě zábavních, sportovních a hudebních programů, nabídka O2 TV skutečně supluje satelit – v nejvyšším tarifu ostatně najdete rovnou 120 kanálů.

A co samotné prostředí set-top-boxu? O2 TV nabízí opravdu hromadu funkcí. A možná je ta hromada místy až příliš velká a na úkor ergonomie. Některé základní operace vyžadují příliš mnoho stisknutí ovladače a některé funkce jsou zase příliš schované. Kdyby se ovladač i prostředí STB ještě více zjednodušilo, rozhodně by to ničemu neuškodilo. Právě naopak.

Rekapitulace

  • Od 483 korun měsíčně, resp. 383 korun pro zákazníky s internetem od O2 (60 TV kanálů). V ceně je započítaný pronájem STB (84 korun měsíčně)
  • IP TV můžete sledovat až na čtyřech zařízeních
  • Dvoudenní time-shift pro všechny kanály
  • 100 hodin nahrávání na 30 dnů
  • www.o2tv.cz

Témata článku: , , ,