Obrazový režim Filmmaker Mode se letos začne přizpůsobovat jasu v místnosti

17. ledna 2022
TWEET SDÍLET

Začátkem roku 2020 byl oficiálně oznámen nový obrazový režim televizorů Filmmaker Mode. Velmi rychle ho začali do svých televizorů přidávat výrobci a v loňském roce se stal v podstatě novým standardem, který využije prakticky každý filmový fanoušek.

Pokud totiž přepnete na Filmmaker Mode, atk máte zaručeno, že, že jsou vypnuté některé zabudované funkce „post-processingu“, např. funkci motion smoothing, umělé doostřování, redukce šumu a další. Faktem totiž je, že u některých televizorů se některé funkce ani vypnout manuálně nedají. 

Klepněte pro větší obrázek

Filmmaker Mode hned na začátku získal velkou podporu mezi tvůrci. Ti se totiž „piplají“ s každou drobností (barevným vyvážením, laděním, tonalitou, gradací barev, ostrostí) a pak divák přepne na dynamický obrazový režim a celkový dojem z filmu je naprosto jiný, než výrobce zamýšlel. Samozřejmě máte možnost si Filmmaker Mode zapnout, ale pokud se vám nelíbí, můžete ho zcela ignorovat.

Nicméně prakticky všechny filmy mají obraz vyladěný pro ideální podmínky, tedy tmu, nebo alespoň šero, zkrátka se počítá především s promítáním v kině. A zde dochází k tomu, že v denních podmínkách jsou pak filmy příliš tmavé. Standard Dolby Vision tohle původně řešil dvojicí režimů (světlý/tmavý), loni přišel režim Dolby Vision IQ, který dle úrovně okolního světla přizpůsobí i jas obrazu.

V podstatě toho samého bychom se v roce 2022 měli dočkat u režimu Filmmaker Mode. Ten začne využívat senzor okolního jasu a bude dle toho přizpůsobovat i jas televizoru. To by mělo zajistil lepší čitelnost obrazu při zachování původních kvalit a nastavení filmového obrazu.

 V roce 2022 by tohle vylepšení nabídnout u vybraných modelů prakticky všichni velcí výrobci televizorů, např. Samsung, LG, Hisense, Panasonic, Philips. Zajímavostí je, že by automatickou úpravu jasu měly mít také projektory BenQ, Samsung, LG a Hisense. 

Zdroj: www.hollywoodreporter.com

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Televize na Heureka.cz