Óčko opustilo digitál (DVB-T). Jak jej naladit?

Hudební televize Óčko opouští od 1. srpna digitální pozemní vysílání (DVB-T) a bude se soustředit na jiné, na českém trhu výhodnější, formy šíření TV signálu. Do digitálního pozemního vysílání se Óčka vrátí v okamžiku, kdy se zlepší situace na trhu šiřitelů signálu DVB‑T.

„Po velmi dlouhé úvaze a nespočtu analýz jsme dospěli k názoru, že šířit signál televize Óčko prostřednictvím pozemního digitálního vysílání se nám v současnosti nevyplatí. Proto jsme se rozhodli opustit multiplex společnosti CDG a soustředit se na jiné formy šíření signálu, které se v České republice rozvíjejí mnohem dynamičtěji a umožňují nám rychleji se dostat k novým divákům,“ říká Jiří Balvín, generální ředitel první české hudební televize.

„Problémem digitálního pozemního vysílání je, že se v průběhu digitalizace mění podmínky pro vysílatele. Třetí multiplex, který provozuje společnost CDG, měl původně pokrývat 70 procent území České republiky. Nyní se tento multiplex staví na stoprocentní pokrytí území České republiky a čtvrtý multiplex Telefoniky O2 se nestaví vůbec. Ocitáme se tak v monopolním prostředí, kde si nemůžeme vybrat šiřitele našeho pozemního signálu,“ vysvětluje Hynek Chudárek, výkonný ředitel televize Óčko.

„Za současných podmínek se nám přítomnost v DVB-T nevyplatí. Vysíláme již sedmým rokem, jsme úspěšní u diváků a jsme ziskoví. Nechceme být v pozemním digitálním vysílání za každou cenu a platit celoplošné pokrytí na úkor našeho programu,“ dodává Jiří Balvín.

„Analýzy ukazují, že pouze čtrnáct procent našich diváků nemá jinou možnost příjmu televize Óčko než přes digitální pozemní vysílání. I kdyby si nikdo z těchto diváků nepořídil alternativní zdroj příjmu, vrátili bychom se ve sledovanosti na úroveň ze začátku tohoto roku. Přijde nám smysluplnější investovat peníze do programu a rozvoje stanice než do drahého šíření signálu na území, kde diváky pravděpodobně ani mít nebudeme,“ říká Petr Marek, člen představenstva Stanice O, provozovatele televize Óčko. „Navíc už dnes víme, jak velmi rychle tyto diváky získat zpět,“ dodává Jiří Balvín.

„Do pozemního digitálního vysílání se vrátíme v okamžiku, kdy nám jeho provozovatelé umožní lépe zacílit na naše potenciální diváky a nabídnou nám rozumné cenové podmínky. TV Óčko je stanicí tematickou, zaměřenou na konkrétního diváka a takovou chce být i v budoucnu. A v tom nám nyní lépe pomohou jiné vysílací platformy, jako jsou kabelové sítě, satelitní nebo internetové vysílání a rozvíjející se IPTV. Za těch sedm let jsme se už naučili oslovit naše diváky i jinak než přes DVB-T a zvládneme to i nyní,“ říká Jiří Balvín.

Jak tedy naladit Óčko

Chcete sledovat televizi Óčko, ale nevíte si rady jak? Je několik možností jak Óčko naladit.

1) Bydlíte na Českobudějovicku nebo Ostravsku a máte DVB-T:

Od 1. 8. 2009 je možné Óčko naladit v Českobudějovickém regionu na kanálu 29 z vysílače Včelná, a od 25. srpna si obyvatelé Ostravy a okolí mohou natočit svoji anténu na vysílač Klimkovice.

2) Máte kabelovku:

V současnosti šíří Óčko naprostá většina všech kabelových operátorů, včetně těch největších – např. UPC.

3) Máte satelit Astra:

Astra vysílá Óčko nekódovaně, to znamená, že pro příjem vám stačí jen parabolická anténa digitální satelitní přijímač (dekodér není potřeba, protože vysílání není kódované. Satelit Astra vysílá s vysokým výkonem, který umožňuje příjem na území ČR i jen s malou parabolickou anténou o průměru od 40 – 50 cm s konvertorem.

Parametry vysílání na DTH transpondéru 3111 jsou tyto:

Satelit Astra 1E vysílá na pozici 23,5° E

Polarizace: H (horizontální)

Frekvence: 10862 MHz (10.86175 GHz)

Symbolová rychlost: 22000 (22 MS/s)

FEC: 5/6

4) Individuální příjem ze satelitu – CS Link, Skylink a DIGI TV:

Signál můžete zachytit také pomocí placených satelitních služeb. Zakoupíte si přijímací komplet a můžete sledovat desítky kanálů ZDARMA (neplatíte žádné měsíční poplatky) .

CS Link - www.cslink.cz

Skylink - www.skylink.cz

DIGI TV - www.digi.tv

5) Máte doma internet

Internetové vysílání je k dispozici všem uživatelům s dostatečně rychlým internetem (alespoň ADSL a vyšší) na této webové adrese: http://ocko.idnes.cz/stream.asp (na tyto stránky se dostanete také jednoduchým kliknutím na stránce www.ocko.tv) .

6) Máte O2 TV:

V základní nabídce nás naladíte také díky službě IP TV, kterou poskytuje O2.

Další informace naleznete na:

www.ocko.tv

www.staniceo.cz

Určitě si přečtěte

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

82 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

45 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Malá a úplně bez drátů. Tady je 11 nejlepších sluchátek True Wireless

Malá a úplně bez drátů. Tady je 11 nejlepších sluchátek True Wireless

Sluchátka typu True Wireless zaznamenala takový komerční úspěch, že nezůstal jediný výrobce, který by si je dovolil neprodávat. Vybrali jsme sluchátka, která poměrem ceny k výkonu patří na špičku.

25 Jaromír Puk

Jaromír Puk
True Wireless
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

31 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory