Oko dravce: recenze filmu

6. října 2008
TWEET SDÍLET
Režisér s postmoderní eklektičností a zručností sobě vlastní kombinuje již viděné, od Hitchcocka po bruckheimerovské velkoprodukce.

Režisér D. J. Caruso se po hitchcockovské teenagerské variaci na Okno do dvora v Disturbii opět obrací k uctívanému Mistrovi a tentokrát vzdává poctu jeho thrillerům Muž, který věděl příliš mnoho a Na sever Severozápadní linkou.

Spojenci proti své vůli

Mladík Jerry (Shia LaBeouf), je podobně jako Hitchcockovi hrdinové, vržen do soukolí událostí, jejichž významu nerozumí a jež ho mnohonásobně přesahují. Zběhlý student, který k nelibosti rodičů obsluhuje provoz kopírek, jednoho dne na svém kontě objeví cifru v řádu pěti nul a ve svém bytě v Chicagu arzenál, který spíše než na hračky pokročilého pyrotechnika ukazuje na výbavu člena teroristické skupiny. Vzápětí ho neznámý svůdný ženský hlas v telefonu instruuje, co musí v nejbližších třiceti sekundách udělat pro to, aby nebyl polapen FBI, do jejíhož hledáčku se dostal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podobnou situaci v jiném koutu Spojených Států zažije i svobodná matka Rachel, jež je držena v šachu skrze výhružky únosem jejího osmiletého syna, kterého právě odeslala se školním orchestrem na koncert do Bílého domu. Komu má malý trumpetista zahrát a kdo se ocitne v ohrožení života, asi tušíte.

DVD/Blu-ray filmy si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Okolnosti svedou spojence proti své vůli dohromady a oni se stanou prostředníkem čehosi, co jim zůstává skryto. V rámci zachování svých životů, které jsou monitorovány s precizní důsledností, musí táhnout za jeden provaz a plnit i ty úkoly, jež se jim příčí. Nemají na vybranou, neboť po jejich stopě jde policie, FBI a letectvo. Hra na kočku a myš začíná a uprchlíkům a posléze i jejich pronásledovatelům nezbývá než přijít na kloub tomu, kdo a proč je do této hry zatáhl.

Big Brother tě vidí

Čtveřice scénáristů přichází s příběhem, jenž zahraje na vaši paranoidní strunu a rozšíří tušené obavy, že oku „Velkého bratra“ neunikne nikdo. Pomocí odposlechů, informací z databází, záběrů z bezpečnostních kamer, GPS-ek, mobilů, jež nosíme po kapsách nebo výběrů hotovostí z bankomatů nás mohou sledovat vládní i nevládní organizace.  Ztráta soukromí v důsledku propojení moderních komunikačních technologií je všudypřítomná a je jen otázkou času, kdy to bude v případě potřeby použito proti nám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nečekejte ale futurologickou vizi ani apokalyptickou alegorii současnosti o tom, že lidé jsou jen loutky, za jejichž provázky někdo tahá, ale spíš popcornový blockbuster v moderním hi-tech či techno hávu. Tedy něco na způsob přímočaře nekomplikovaného asimovského Já, robot než dickovských adaptací Blade Runner nebo Minority Report.

Po úvodní expozici se vyprávění rozeběhne ve zběsilém tempu splašeného vlaku. Pořád se zde běhá, něco vybuchuje a před našimi zraky se odehrávají srážky, jež si v choreografii berou za vzor aranžmá automobilových honiček z Friedkinovy Francouzské spojky. Po prozrazení, kdo je ona tajemná žena s klidným hlasem na telefonu, ale scénáristé přehodí výhýbku směrem k značně spekulativní sci-fi, kořeněnou takovou náloží „spielbergovských“ rodinných hodnot, patosu, nezbytných poselství lidstvu a logických lapsů, že se začnete na úkor příběhu s nechtěnou škodolibostí bavit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Caruso, poučen na režijním stylu Michaela Baye a Tonyho Scotta, servíruje nabušenou jízdu, v níž akce střídá akci, jen občas si dopřávající oddechových momentů, v nichž se dolují emoce. Děj prudce pádí vpřed, napěchován efektními a dobře nasnímanými dynamickými scénami. Díky rychlému střihu snadno zapomenete na klišé i skutečnosti, popírající zákony kinetiky. Čím víc necháte při intenzivní adrenalinové náloži odpočívat mozek, tím lépe si film užijete.

Kam příště?

Režisér s postmoderní eklektičností a zručností sobě vlastní kombinuje již viděné, od zmíněného Hitchcocka po bruckheimerovské velkoprodukce. Supervynález v podobě všemocného počítače ARIA upomene na velice nepravděpodobné dějové obraty i zápletku v Déjá Vu Tonyho Scotta, po jehož hi-tech thrilleru Nepřítel státu zas pokukuje vizuální stránka filmu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Epileptická kamera Dariusze Wolskiho, vznášející se vysoko nad krajinou, stejně jako po „greengrassovsku“ dýchající protagonistům na krk, se zúčastněným vpíjí do detailů jejich tváří, aby navodila pocit totální ztráty soukromí a zmatku, v němž se nachází mysl jednajících aktérů.

Hlavní představitel Shia LaBeouf, kterého producent snímku Steven Spielberg označuje za nového Toma Hankse, ale kráčí spíš ve šlépějích nejvýdělečnější hvězdy současného Hollywoodu Willa Smithe, který si s okázalou jistotou vybírá projekty určené k masovému úspěchu. Terorista proti své vůli je nezodpovědný fracek, žijící ve stínu svého ctižádostivějšího a úspěšnějšího bratra, jehož zářné aureole se po jeho smrti snaží vyrovnat. Michelle Monaghanová se coby matka samoživitelka a vyděšená kráska v nesnázích začíná pomalu přehrávat do rolí matek a jako LaBeoufův nahrávač funguje spolehlivě.

Billy Bob Thornton v úloze urputného agenta FBI Morgana odmítá věřit oficiálním hypotézám, jež jsou mu předkládány a ze všeho nejvíc připomíná svého kolegu Gerarda z Davisova Uprchlíka v podání Tommyho Lee Jonese. Rosario Dawsonová jako přísná důstojnická vyšetřovatelka zaujme hlavně svým půvabem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Oproti militantněji zaměřeným bayovským spektáklům nabízí Oko dravce mnohem liberálnější ideové vyznění. Varuje před přístupem současné republikánské administrativy k otázkám národní bezpečnosti a kritizuje všemocné politické i vojenské „jestřáby“, kteří nabízejí v rámci boje proti terorismu radikální řešení bez opory v liteře zákona a ohledu na ústavnost takových kroků.

Caruso ale nepřichází s politickým thrillerem (jež nacházely v americké kinematografii živnou půdu hlavně v sedmdesátých letech minulého století), jen chce upozornit na to, že prostředky užité v boji proti globálnímu ohrožení se mohou obrátit proti jeho osnovatelům.

Jsem zvědavý, kam se obratný režisér D. J. Caruso se Spielbergovým chráněncem Shiou vydá příště. Pro generaci diváků, jimž jsou jejich produkty určeny, už asi na Hitchcockovy filmy až příliš sedá prach. Mladí diváci nemají trpělivost na jeho hru s postupně budovaným napětím a dávají radši přednost přímočařejším recyklacím. Takže se můžeme příště zřejmě těšit na kleptomanku Marnie, zažívající závrať v Ptačím údolí, sledována maminčiným mazánkem Normanem.  

Klepněte pro větší obrázek

Oko dravce

  • Žánr: thriller
  • www.eagleeyemovie.com
  • Původní název:Eagle Eye
  • USA 2008
  • Scénář: John Glenn, Travis Adam Wright, Hillary Seitzová, Dan McDermott
  • Režie: D. J. Caruso
  • Hrají: Shia LaBeouf, Michelle Monaghanová, Billy Bob Thornton, Rosario Dawsonová, Ethan Embry
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 2. 10. 2008
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů


Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět