8
Fotogalerie

OLED displeje: technologie současnosti i budoucnosti

Kapitoly článku:


Budoucnost je jasná

V souvislosti s OLED displeji se často mluví o vyšší spotřebě oproti klasickým LCD panelům s LED podsvícením. Pravdou je, že první OLED materiály nebyly tak efektivní. Díky fosforeskujícím materiálům, které dokážou přeměnit až čtyřikrát více energie na světlo než jiné materiály, jsou OLED podstatně energeticky účinnější v porovnání s LCD.

Nezávislé testy prokázaly, že OLED televizory spotřebovávají v průměru o 40–50 % méně energie v porovnání s LCD o stejné úhlopříčce, přitom mají vyšší jas. U bílých či světlých scén je příkon podobný, značně se ale sníží s tmavými a černými scénami. Důvodem je především fakt, že OLED nemají podsvícení, které by muselo být stále aktivní jako u LCD. Podobně jako u plazmových televizorů se proto příkon OLED displejů dynamicky mění podle obrazu.

dualview.jpg
Vysoká obnovovací frekvence OLED displejů umožňuje i takovou vymoženost, jako je sledování dvou rozdílných obrazů na jednom televizoru – prostým oddělením zatmívacími brýlemi

Při celkovém pohledu na technologii OLED, se i přes její problémy a dlouhá zpoždění oproti původním plánům a předpovědím nelze ubránit vysoké míře optimismu. Už teď je jasné, že OLED displeje časem LCD, které už narazilo na své limity, časem nahradí.

OLED displeje přináší mnoho výhod od nesporných obrazových kvalit (obrovský jas, téměř nekonečný kontrast, vynikající gamut, minimální odezvy) přes konstrukční výhody (mohou být zakřivené, ohebné, průhledné, extrémně tenké) až po vysokou účinnost (obrazový výkon na watt energie) a minimální zahřívání. Závažnější problémy v podobě kratší životnosti jsou vyřešeny a aktuální OLED panely se mohou pochlubit stejně dlouhou nebo i delší životností než LCD.

Monitory a displeje přijdou naposledy

Jedinou skutečnou překážkou v masové výrobě OLED televizorů je výrobní cena. Nestojí za ní jen výroba v malých sériích, ale také vysoká zmetkovost. I to by se však časem mělo razantně změnit tím, že se přejde na metodu tisku a bude se vyrábět ve větším množství.

Pokud si vzpomenete, LCD displeje na tom byly ve svých počátcích stejně. Přesto to nebudou mít OLED televizory jednoduché a nástup nebude tak rychlý, jak bychom doufali. Důvod je prostý – drtivé většině uživatelů stačí kvalita obrazu LCD televizoru (šedou černou neřeší) a nemají motivaci si připlácet zatím horentní sumu za OLED.

Zatímco dříve byl skok z rozměrných CRT televizorů s malými úhlopříčkami k plochým LCD panelům obrovský, argument ještě tenčích, nebo dokonce zakřivených OLED televizí už není tak pádný pro značný příplatek (Navíc když se začínají nabízet zakřivené LCD LED televizory. Zároveň vyrostl OLED televizorům konkurent, který se zatím těší větší oblibě – 4K televizory. Zatímco konec plazmových obrazovek mohl nástup OLED urychlit, 4K televize mají přesně opačný efekt. Uživatelé totiž více slyší na vyšší rozlišení obrazu než na vyšší obrazovou kvalitu (což je případ konce plazem Pionner i Panasonic), navíc stojí 4K televizory mnohem méně než OLED. Například čínská společnost Changhong se údajně chystá na českém trhu prodávat 55" 4K televizor už od 35 000 Kč.

LG-55-Inch-OLED-TV_02.jpg
První 55" OLED televizory, které lze koupit (LG a Samsung), mají zakřivenou obrazovkou. Praktický důvod? Hned na první pohled se OLED televizory odliší od „LED“ LCD

Jak to tedy bude s OLED? Argument vyššího rozlišení u LCD jednou bude muset nevyhnutelně skončit. Více než 4K rozlišení nebude mít pro uživatele smysl a začnou se pídit po vyšší obrazové kvalitě, kde jim sen splní právě OLED. V horizontu pěti let, kdy by se již mohly 4K LCD televizory přibližovat cenou k dnešním Full HD, bude také u OLED značně snížena výrobní cena. A to bude ta chvíle, kdy můžeme čekat masivnější nástup velkých OLED displejů. Mezitím ale budeme OLED displeje potkávat v běžném životě čím dál častěji.

Od současných mobilních telefonů vede cesta k chytrým hodinkám a ke všelijakým ohnutým nebo ohebným displejům, kde bude nasazení OLED nevyhnutelné. U monitorů a displejů notebooků je ovšem otázka ceny ještě důležitější než u televizorů, počítače proto přijdou na řadu nejpozději. Tak či tak nás ale čeká jednoznačně OLED budoucnost, potenciál na nižší výrobní náklady je totiž díky technologii tisku dokonce vyšší než u LCD. Je to tedy jen otázkou času.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud