OLED vs. 4K televizory – co bude dříve a co chceme?

OLED vs. 4K televizory – co bude dříve a co chceme?

Občas to vypadá, jako by ten, kdo nemá „LED televizi“, ani nebyl. Co bude ale dál? Očekávali jsme OLED, ale vypadá to, že televizory s rozlišením 4Kx2K je převálcují.

Už několik let na trh přichází OLED televizory. Letos to už konečně vypadá, že se zájemci skutečně dočkají, nicméně navzdory slibům společností LG a Samsung na začátku roku v našich obchodech letos asi na OLED televizory nenarazíte. O slovo se ale překvapivě hlásí „zastaralé“ LCD televizory s vyšším rozlišením – 4K2K.

Pár čísel pro techniky

Pro laiky velmi zjednodušeně. Zatím co aktuálně prodávané „LED televizory“ jsou pouhopouhými LCD televizory s LED podsvícením místo klasického CCFL, OLED (Organic Light-Emitting Diode) technologie je skutečně nová. Svým řešením bude bližší plazmě, neboť nepotřebuje podsvícení a každý bod je i zdrojem světla.

4K2K televizory používají běžně dostupnou technologii, zpravidla LCD panely s LED podsvícením. Nicméně rozlišení je z běžného Full HD rozlišení (1920 x 1080) zvětšeno na čtyřnásobek označovaný zkratkou 4K2K (3840 x 2160); pro toto vyšší rozlišení se používá i termín QFHD.

V praxi to znamená, že obrazové body jsou vedle sebe hustěji umístěné. Využitelnost se týká především velkých úhlopříček od 60“ výše, kdy u Full HD obrazovek z větší blízkosti může divák snadno spatřit jednotlivé body.

Podívejme se na hustotu obrazových bodů u 84“ televizoru. Právě tuto úhlopříčku mají 84“ 4K2K televizory LG, Sony a Toshiba. Pokud by takový televizor měl jen Full HD rozlišení, jeden obrazový bod má velikost 0,97 mm (ano, celý 1 mm), hustota bodů na jeden palec je pak 26,23 ppi. Proti tomu jeden bod u 4K2K televizoru má bod o polovinu menší (0,48 mm) a hustota vzroste na rozumných 52,45 ppi – to přesně odpovídá hustotě bodů u klasického 42“ Full HD televizoru. U 4K televizorů menších úhlopříček pak bude hustota samozřejmě ještě růst (např. 60“ TV = 73,72 ppi).

Proč jen OLED nemusí být dost

Problém volby OLED televizoru bude jednoduchý. Za 55“ televizor zaplatíte přibližně 225 000 Kč, ale za 60“ LCD LED zaplatíte téměř desetinu – 30 000 Kč, 50“ pak koupíte už za 15 000 Kč. Když pomineme některé obrazové drobnosti, tak za drasticky vyšší částku pořídíte televizor, který bude mít sice výborný obraz, ale pro mnoho lidí nabídne prakticky to stejné za desetinásobek ceny. Ano, rozdíly se najdou, ale určitě to nevyváží částku, za kterou pořídíte například nový automobil.

Naproti tomu 4K2K televizor nabízí fyzicky vyšší rozlišení, kterého si zpravidla na první pohled všimnete i bez upozornění, že jde o „něco jiného, lepšího“. Přidejme k tomu jednodušší výrobu; LCD panel zkrátka nerozřežete na několik menších, ale jen necháte spojené čtyři Full HD obrazovky. Není potřeba žádná nová „revoluční“ technologie.

Výstřižek.JPG
Přehled oznámených 4K2K televizorů.
Zdroj: displaysearch.com

Podívejme se na tabulku uváděných modelů a hned je jasné, že v tomto a příštím roce kolem osmi výrobců přijde s 4K2K televizory s úhlopříčkami 50, 55, 60, 65, 70 a 84 palců. Jen na IFA v Berlíně 84“ 4K LCD televizory vystavovali LG, Sony. Toshiba přidala dvě úhlopříčky – 84“ a 55“, Sharp převáděl obrazově vynikající prototyp 60“ 4K2K modelu. Kromě posledního případu šlo už o hotové modely, které se vyrábějí, či jsou připraveny pro sériovou výrobu.

Proč vyšší rozlišení

Pro přechod na vyšší rozlišení hovoří dva argumenty. První jsem uváděl, a to rostoucí zájem o velké úhlopříčky. Drahé, velké a luxusní modely se stále prodávají dobře, takže je pravděpodobné, že i přes počáteční vysokou cenu (200 až 500 tisíc Kč za 4k2k televizor) si své zákazníky novinka najde. A nebudou to jen movití fanoušci domácího kina, pro které je Full HD projektor málo, ale koupí si ho i ti, kteří chtějí domů to nejlepší s nejvyšším rozlišením.

800px-Digital_video_resolutions_(VCD_to_4K)_svg.png 

Filmy v 4K rozlišení se už chystají, na trhu jsou Blu-ray přehrávače, které na 4K rozlišení Blu-ray film převedou. A to nepočítáme fakt, že nové televizory přímo na 4K rozlišení budou převádět i běžný obraz. Výpočetní výkon na to moderní televizory určitě mají. Posledním argumentem pro 4K displeje je fakt, že nabídne pasivní 3D technologii s plným počtem 1080 neprokládaných řádků.

Dramaticky roste i rozlišení displejů u malých přenosných zařízení (smartphonů a tabletů), kde hodnoty přes 200 ppi nejsou již ničím neobvyklým. Televizní obrazovky jsou nyní na řadě. Chystá se schválení televizního standardu 8K (Ultra HD), přičemž 8K obrazovky už jsou vidění také.

Orientační ceny za 50“ 4K2K obrazovku jsou odhadovány na 800 dolarů, přičemž Full HD verze je za 400 dolarů, přičemž ostatní náklady na výrobu jsou již samozřejmě známy, neboť zbytek konstrukce včetně LED podsvícení vychází ze současných Full HD modelů. Výrobci tedy nebudou mít problém stlačit cenu 4K2K televizoru níže, než na desetinásobek ceny běžného modelu. Společnost DisplaySearch odhaduje, že za 5 let již 22 % prodaných televizorů s úhlopříčkou nad 50“ již bude mít 4K2K rozlišení. Letos asi takový televizor pod stromečkem ještě mít nebudete, ale za pár let… kdo ví.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud