Oni a Silvio: recenze filmu

19. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Oscarový režisér Paolo Sorrentino na pozadí dekadentních orgií prázdné hýřivosti vykresluje satirický portrét italského premiéra Silvia Berlusconiho a politiků jeho střihu.

Nejúspěšnější italský režisér současnosti a jeden z nejvýraznějších světových tvůrců Paolo Sorrentino (Tady to musí býtMládí) ve svých dílech rád zkoumá mechanismus moci, plný korupce a zákulisních intrik. Dobře to bylo vidět v jeho stylizovaném portrétu italského premiéra Giulia Andreottiho ve filmu Božský, i v seriálu pro HBO Mladý papež, který právě teď běží na obrazovkách České televize.

Analogie s domácí politickou scénou

A samozřejmě je to vidět i v jeho novince Oni a Silvio, inspirované postavou jiného italského premiéra a to Silvia Berlusconiho. Tento miliardář, podnikatel, mediální magnát a trojnásobný, nejdéle v poválečné éře vládnoucí italský premiér, proslul nejen pompézním způsobem života, zálibou v mladých dívkách a mnoha skandály, ale také tím, že svou politickou a mediální moc velmi účinně využíval k prosazení vlastní beztrestnosti.

Ač stál více než dvacetkrát před soudem za korupci, krácení daní, spolčení s mafií, křivé svědectví, uplácení svědků, sex s nezletilou dívkou a další trestné činy, a byl i pravomocně odsouzen, do vězení nikdy nenastoupil, protože nechával svévolně upravovat zákony tak, aby se to nestalo.

I on proslul snahou řídit stát jako své firmy a tím, že mu jeho média v tomto vítězném tažení na politickém kolbišti pomáhala, ač tvrdil pravý opak. Těch analogií s domácí scénou najdete ve filmu hned několik a u diváků v kině pochopitelně vyvolávají trpký smích.

Ona je v něčem ta situaci v Itálii před rokem 2010 s tou naší dnešní podobná a film to ukazuje. Politici Berlusconiho střihu se vyznačují absolutní hodnotovou vyprázdněností, kterou nahrazují například žoviálním oslovováním veřejnosti se slovy „Čau, lidi“, což byl také název, který distributor původně zvažoval.

U moci tyto politiky udržují lidé, kteří chtějí stát na stejném břehu jako oni, obklopují je a snaží se vetřít do jejich přízně, ale i ti, kdo je volí a projevují jím přízeň přes všechny skandály, s nimi spjaté. Přesto i oni mají svá slabá místa, která v závěru přesně pojmenovává manželka hlavního hrdiny Veronica Lario.

Groteskní „vosková figurína“

Berlusconiho jméno ve filmu ani jednou přímo nezazní, ale je zcela jasné, o koho se jedná. Už třeba díky tomu, jak se ústřední role zmocnil režisérův dvorní herec Toni Servillo. Ten si ostatně zahrál už před deseti lety Giulia Andreottiho v Božském.

Zatímco tehdy se i fyzicky proměnil k nepoznání, tentokrát role nevyžadovala tolik zásahů do jeho vzhledu a spočívala spíše v podrobném nastudování Berlusconiho „masky“, pohybů a způsobu mluvy. Servillo si osvojil jeho typická gesta a výrazy, která podává v karikaturní nadsázce jakéhosi až groteskního šklebu, jímž bývalý předseda vlády Itálie proslul.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Berlusconiho přehnaně opálený vzhled, nastřelené vlasy, vybělené zuby, výřečný slovní projev, to vše Servillo skvěle využil, aby této postavě, jež vzhledem připomíná vlastní voskovou figurínu, vdechl život. A ukázal ji v satirické nadnesenosti toho, jak se ona sama ráda prezentuje.

Okázalý obchodník s deštěm

Tedy jako onoho věčného mladíka a playboye, který má všechno, ale přesto mu to stále nestačí. Jako prodavače iluzí a snů, obchodníka s deštěm, který si i vyzkouší, zda toto jeho přesvědčovací kouzlo stále funguje v momentu, kdy si vzpomene na své realitní začátky a postarší ženě se snaží po telefonu vnutit ke koupi smyšlený byt.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Je to bavič, nabubřelý klaun i blazeovaný hráč, mistr velkých a okázalých gest, který vzápětí nasadí masku pokorného dobrodince. Důležité pro něj není to, co říká, ale jak to působí navenek. Tento člověk přímo trpí, že ocitl dočasně v politickém důchodu a dělá všechno pro to, aby se vrátil zpět na výsluní.

Chce zpátky moc, s níž uměl díky svému názorovému oportunismu a manipulování s veřejností tak skvěle zacházet. Trpí tím, že je mimo velkou politickou hru a nudí se poté, co řízení svých podniků předal svým dětem. Když ho pak opouští manželka, ukazuje se, jak se bojí být sám.

Manýristický styl

Snímek si nenárokuje být klasickou biografii, shrnující Berlusconiho život. Vybírá si z něj krátké období let 2006 - 2009, kdy se ocitl po svém nejdelším, druhém premiérském období, dočasně mimo politiku. Premiérem se stal levicový politik Romano Prodi, jehož vládu se pak Berlusconi za pomoci senátorů snažil zákulisními intrikami shodit.

Než ale Silvio nastoupí na scénu, tak to nějaký čas trvá. Film má 150 minut a jde o režisérský sestřih dvou samostatných částí, které mají v souhrnné délce ještě o hodinu více. Tyto části jsem neviděl, takže můžu usuzovat jen z této verze pro mezinárodní distribuci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud od ní čekáte klasické životopisné vyprávění, tak od Sorrentina se vám ho nedostane. Film ale nezapře jeho typický a nezaměnitelný manýristický styl, divákům dobře známý z oscarového filmu Velká nádhera. Berlusconiho luxusní sídlo, krásné ženy, drogy, dekadentní večírky, vše je zde ukázáno s režisérovou typickou opulentností.

V rozvolněné struktuře vyprávění, zrcadlící různé aspekty Berlusconiho osobnosti a lidí, pohybujících se v jeho blízkosti, se nám dostane nejdříve bizarního výjevu s ovcí, která vleze před vedry do Berlusconiho přepychové vily a vinou klimatizace tam umrzne. Sorrentino jakoby nám jí říkal, připravte se na oslavu imaginativnosti.

Snaha vetřít se do přízně mocných

A také že ano. Na dohled Berlusconiho vily ve slunné Sardinii se nastěhuje mladý a ambiciózní obchodník, či spíše kuplíř Sergio Morra (Riccardo Scamarcio), který se vidí jako lobbista a chce se vetřít do jeho přízně. Stojí o kontakt s ním, který by ho mohl posunout na společenském a politickém žebříčku.

Přestěhuje se proto z Taranta do Říma, kde se svou partnerkou a společnicí Tamarou (Euridice Axen) začne shánět mladá, sexy a ochotná děvčata pro pořádání večírků v pronajaté vile na Sardinii. Sergio přitom narazí na Berlusconiho oblíbenou kočičku Kiru (Kasia Smutniak) a Tamara se seznámí s bývalým ministrem Santinem Recchiem (Fabrizio Bentivoglio), který by rád Berlusconiho vystřídal v čele středopravicové koalice.

Okázalé a nekonečné party se spoustu kokainu se rozjedou, ale ten, kterého mají zaujmout, mezitím řeší trable se svou manželkou Veronicou (Elena Sofia Ricci). Léta podvádění a přehlížení z jeho strany si vybírají svou daň a žena ho přes okázalé snahy o udobření chce opustit.

K porážce politické se tak přidává i ta v privátním životě. Veronica odjíždí na dovolenou s tím, že mu pak sdělí své konečné rozhodnutí ohledně jejich rozchodu. Silvio se ve vile cítí opuštěný. To je pravý čas pro Sergia, který se mu vnutil do jeho vily se svými „bunga bunga“ večírky.

Stáří, které nejde ošálit

Silvio do nich vstoupí jako stárnoucí lev salónů, který se snaží sebejistě hýřit úsměvy. Když mu ale jedna z mladičkých modelek řekne, že má stařecký dech bez vůně a zápachu jako její dědeček, odkrývá se další téma filmu. Konfrontace mládí a stáří, které nejde ošálit ani nabarvenými a nastřelenými vlasy, vyhlazenou mimikou po plastických operacích, ani na odiv dávaným sexuálním apetitem osmnáctiletého kluka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Silviovo narcistní sebevědomí utrží pár ran, které se on snaží proměnit v bonmoty, v nichž demonstruje svůj nadhled nad těmito situacemi. V druhé půli vyprávění už se pak dočkáme toho, jak svádění mladičkých modelek vymění za jinou formu uplatňování své moci a majetku. Uplácení senátorů, schůzky s politickými rivaly a přesvědčování fotbalisty, který se odmítá nechat koupit jeho klubem AC Milán, provází jeho zpětnou cestu na vrchol.

Silvio se stává potřetí premiérem a hned vzápětí je v této pozici konfrontován s následky zemětřesení. Ale ani za této situace se k lidem, jím postiženým, neumí chovat jinak než se směsicí hraného patosu a okázalosti. Přidávají se výtky k jeho nedůstojnému reprezentování státu na mezinárodní scéně a aféra s jednou z jeho společnic.

Dekadentní orgie prázdné hýřivosti

Scény s těmito polonahými nebo nahými společnicemi, vlnícími se v rytmu hudby, režisér inscenuje v duchu úvodní scény z Velké nádhery. Jsou to dekadentní orgie prázdné hýřivosti, které se snaží zrcadlit životní styl Silvia a lidí, kteří by se mu chtěli přiblížit.

Pohled na všechny ty krásné mladé ženy, které střídavě či zároveň tančí, popíjí, šňupou kokain nebo souloží, Sorrentino záměrně natahuje na takovou délku, aby na vás přestal působit erotický magnetismus dokonale zrealizovaných videoklipových scén, vyžívajících se v promyšlených a ladných kompozicích všech těch svíjejících se těl, ale zůstala ve vás spíš ta prázdnota a monotónnost, která za tím vším okázalým leskem stojí.

Obscénnost, poživačnost a plytkost se tu stává vyjádřením společenského či politického statusu lidí, kteří navenek žijí svůj „sladký život“, uvnitř něhož ale i oni skrývají své strachy. Třeba ze stáří, osamělosti nebo toho, že skončí ve vězení.

Politický a podnikatelský predátor Silvio se těmto strachům postavil tím, že se rozhodl co nejdéle udržet na čele mocenského systému, který by mu mohl po jeho odchodu vystavit účet za jeho konání. A přitom upravoval jeho pravidla tak, aby do budoucna tuto možnost vyloučil. Odkud to jen známe? „Nikdy neodstoupím, nikdy. Nech si to všichni zapamatují, nikdy.“

AVmania.cz
Oni a Silvio   7

Oni a Silvio

  • Žánr: satirická tragikomedie
  • Původní název: Loro
  • www.palacefilms.com.au/loro/
  • Itálie / Francie, 2018
  • Scénář: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello
  • Režie: Paolo Sorrentino
  • Hrají: Toni Servillo, Elena Sofia Ricci, Riccardo Scamarcio, Kasia Smutniak, Ricky Memphis, Roberto De Francesco, Fabrizio Bentivoglio, Anna Bonaiuto
  • Distribuce: Aerofilms
  • Distribuční premiéra v ČR: 15. 11. 2018

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

** DJI na jaře představilo Mini 3 Pro s autopilotem ** Na konec roku si nechalo jeho ořezanou verzi ** Chybí 4K@60fps a právě autopilot, ale cena začíná na 439 eurech

Jakub Čížek
DJIDrony
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Konektorů není nikdy nazbyt – a u tenkých moderních notebooků to platí dvojnásob. Pokud vám některé chybí, řešením mohou být huby nebo dokovací stanice s konektorem USB-C.

Stanislav Janů
USB-CPříslušenstvíNotebooky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony