Onkyo CS – 715: test hi-fi mikrosystému

28. dubna 2008
TWEET SDÍLET
S vlnou zájmu o stereofonní audiozařízení jde ruku v ruce také zvýšená poptávka po špičkových hi-fi mikrosystémech.

Vysoká kvalita by zde měla být samozřejmostí. Je tomu skutečně tak a co dále nabízí?   

Vzhled hraje roli

Trochu konzervativní čelní panel z hliníku v provedení Titan osadil výrobce slušivým modře svítícím displejem (12 segmentů + pomocné ikonky). Toto efektní osvětlení je také použito u poměrně velkého ovladače volume a tlačítka režimu Direct. Těsně pod ním sekunduje šuplík integrované mechaniky se základními transportními tlačítky a velmi užitečným multifunkčním kolečkem dial pro obsluhu více parametrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka můžeme zapojit do 3,5 mm zdířky a hned vedle je stejně řešený čelní vstup pro přenosná audiozařízení. Na zadním panelu jmenujme především tři analogové zlacené stereovstupy včetně dvou výstupů pro záznam, dále RI konektor systémového ovládání (např. i pro iPod Dock) Zde bych vytknul (stejně jako u srovnatelné konkurence) snad jen absenci alespoň jednoho digitálního vstupu, který má až totožný model ve verzi s DAB tunerem, který se v tuzemsku neprodává. Pro ty z vás, co by se nespokojili s basovou složkou dodávaných reprosoustav, je zde Pre-Out výstup pro aktivní subwoofer a také potěší pár kvalitních masívních reprosvorek, místo obvyklých pérových.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na štítku najdete příkon 42 W (digitální zesilovač). Přístroj je nicméně poměrně těžký na to, že je použita digitální zesilovací technologie. Každopádně mu to dodává na důvěryhodnosti a pro puntičkáře dodávám, že je „Made in Japan“ (repro je Čína). Kvalitu prostě považuji u systému takové ceny takřka za povinnost i když se zpravidla pořizuje také kvůli kompaktním rozměrům a designu.

Uživatelsky zaměřený

Na vysoké ergonomické úrovni je u tradičně u Onkya dálkové ovládání. Velmi kladně hodnotím výrazné odlišení (velikostí i pozicí) tlačítek volume a za nadstandard v této kategorii můžeme také označit osazení třemi sadami transportních tlačítek zvlášť pro připojený magnetofon nebo minidisk dále pro CD rekordér či iPod dokovací stanici a v neposlední řadě také pro vlastní CD player. Funkce Sleep lze nastavit po 10 minutových krocích až do 90 minut. Vestavěný FM tuner s RDS vykazuje výborný příjem a pojme 40 stanic.

Co se týká funkce Timer, takhle propracovanou jsem ji v dané kategorii snad ještě ani neviděl. Jsou zde dokonce 4! nezávislé časovače a všechny s možností volit PLAY/REC z libovolného zdroje (tuner, CD, stereo vstup) a to, jednorázově/trvale, v určitý den/všechny dny/volitelně (např. Po – Pá), samozřejmě nastavení času ON/OFF a vše završeno nastavením hlasitosti (v případě režimu PLAY) ve které se přístroj spustí. Nahrávání může být spuštěno na připojeném záznamovém zařízení pomocí systémového konektoru RI.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Umlčení zvuku pomocí tlačítka Muting je na čelním panelu velmi přehledně signalizováno blikajícím modrým osvětlením. Super Bass, který ještě dále zvýší již tak výrazné korekce na basovém pásmu mi vyzněl lépe spíše u empétrojek, kde je u vyšších hlasitostí, třeba i za účelem dosažení silnějších basů už dost zkreslený zvuk. Jako výbornou shledávám také možnost při vypnutém přístroji zapnout či vypnout čas, příp. zkontrolovat Timer na displeji, vše provázené cvaknutím relátka vypínajícím napájení displeje. 

Překvapující reproduktory

Jestli zde něco zasluhuje zvláštní pozornost, tak je to kvalita zvuku dodávaných reprosoustav. Přesto, že jsou stěny ozvučnice vyrobeny z poměrně tenkého materiálu (lehoučké a na poklep dost znějí) zvukově bych je k mikrosystému zdaleka netipoval. Ačkoli jsem původně zamýšlel vše testovat pouze jako dodávaný set, po vybalení byly přesto na chvíli připojeny na referenční Denon PMA 1500AE a musím dodat, že jsem byl mile překvapen.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Znějí jako dospělé regálovky, které nejsou tak kompaktní a omezené designem, který je zde mimochodem velmi zdařilý. Jsou schopny zpracovat vysoký výkon, aniž by jim to ubralo na celkové pohodě při poslechu. Zkreslení, rezonance a tzv. „nestíhání“ je i při vyšších hlasitostech na velmi nízké úrovni. Podle mne převyšují o řád kvalitu setového CD receiveru, na kterém mají basy již bohužel plechový nádech a také zvýrazněné vyšší středy.

Na čem jsme testovali

Integrovaný CD přehrávač byl doplněn pro otestování analogových vstupů opět Denonem DCD 1500AE (cca 21 000 Kč). K ověření kvality zesilovače byly dodávané firemní reprosoustavy střídány dvoupásmovkami AQ labrador 29 (cca 10 000 Kč) a naopak setové reproduktory byly připojovány na integrovaný zesilovač Denon PMA 1500AE (cca 25 000 Kč). Poslouchaly se CD se skladbami Lucie Bílé, Stinga a Luciana Pavarottiho, dále doplněno testovacím diskem MP3 v kvalitě 192 kbps s hudebními referenčními ukázkami. Jako přenosné audiozařízení byl do čelního vstupu připojen přehrávač iPod nano.
 
Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Provedení v černém klavírním laku teď „frčí“ a není tedy problém je zkombinovat s drtivou většinou plazmových či LCD TV (reproduktory jsou magneticky stíněné), navíc zvukový signál z TV může být k systému pochopitelně připojen také. Spodní část reprosoustav tvoří nízký matný sokl, ukrývající čelně vyústěné basreflexové vývody. Za pozornost stojí velmi tuhá celistvá skořepinová 130 mm membrána středobasového měniče z tkané bavlny, vrstvy polyethylénu/aramidu a jako celek hodnotím samotné reprosoustavy vskutku velmi kladně. 

Verdikt

CD receiver CR-715 na můj vkus zrovna neoplývá úplně uhlazeným zvukem, hraje trochu ostřeji (někteří to určitě uvítají) a to i bez korekcí v režimu Direct. Přesto, že jsem v dané kategorii už slyšel co do kvality i lepší projev, poslechem ověřený výkon, který Onkyo poskytuje, jinde rozhodně nedostanete. Největší zásluhu na tom má nejspíše použitá firemní VL digitální technologie, projevující se schopností dodat vysoký okamžitý výkon. Mechanika není úplně z nejtišších, na druhou stranu načetla svižně všechna testovací (i notně poškrábaná) CD média. Pro zvýšení kvality výstupu je dále použit VLSC (vektorově lineární vyhlazovací obvod) a velmi kvalitní 192kHz/24bit D/A převodníky Wolfson.

Klepněte pro větší obrázek

Testovací disk s MP3 soubory v kvalitě 192 kbps byl načítán bez nejmenší chybičky, avšak už pochopitelně s ne tak dobrým zvukem jako u klasického CD, komprese v kombinaci s ostřejším zvukem Onkya udělá své. Přehrávač iPod připojený do čelního vstupu také nedopadl o mnoho lépe, celkově tvrdší a agresivnější projev se hodí spíše pro populární a taneční muziku (a bedýnky na to ambice rozhodně mají). Osobně bych doporučil systém jako druhé stereo do domácnosti nebo pro mladší generaci, kterou osloví vysoký výkon, možnost přehrávat oblíbené MP3 a vstup pro přenosný přehrávač. 

Onkyo CS–715 stereo mikrosystém 

cena 17 990 Kč
 
 • produkt stereo CD receiver  
 • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW/audio CD, MP3 CD
 • převodníky D/A 192 kHz / 24 bit
 • výkon  2× 50 W (4 ohmy, 1kHz, 1% THD)
 • kmitočtový rozsah 10 Hz – 60 kHz / +1/- 3 dB  (LINE 1)
 • odstup signál / šum 100 dB (LINE 1) 
 • analogové audio vstupy / výstupy 3× / 2× stereo, Subwoofer Pre Out 
 • digitální vstup / výstup  - / -
 • čelní vstup 1× 3,5 mm stereo jack (LINE 2)
 • sluchátkový výstup 3,5 mm stereo jack
 • tuner RDS, 40 FM stanic
 • příkon 42 W (spínaný digitální zesilovač)
 • stand-by 0,38 W 
 • rozměry (š × v × h) 205 × 116 × 335 mm  
 • hmotnost 4,6 kg  
 • příslušenství dálkový ovladač, FM anténa, originální a český návod

Onkyo DN-10BX

 • produkt dvopásmové reprosoustavy s basreflexem, magneticky stíněné 
 • měniče  1× středobasový s 130 mm membránou, 1× 30 mm výškový 
 • impedance 4 ohmy
 • max příkon 70 W
 • citlivost 84 dB/W/m
 • frekvenční rozsah 45 Hz – 100 000 Hz
 • dělící frekvence 6 000 Hz
 • objem 8,1 L
 • rozměry (š × v × h) 167 × 298 × 247 mm  
 • hmotnost 4,2 kg / kus  
 • příslušenství korkové podložky pod reproduktory, 2× 1,8 m repro dvoulinka 
Zapůjčil
 • CPT Praha, Praha
 • Kontakt 283 842 120, www.onkyo.cz
 • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí
design/provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

 

Témata článku: Hi-Fi, Test, Onkyo

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Vyproštění: Chris Hemsworth a jeho záchranná mise v Bangladéši na Netflixu [recenze]

Vyproštění: Chris Hemsworth a jeho záchranná mise v Bangladéši na Netflixu [recenze]

Debut Sama Hargravea se veze na wickovské vlně kaskadérské akční školy.

12 Marek Čech

30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

86 Jaromír Puk

JBL 4312SE: třípásmové Hi-Fi reprobedny k oslavám firemních sedmdesátin [test]

JBL 4312SE: třípásmové Hi-Fi reprobedny k oslavám firemních sedmdesátin [test]

JBL 4312SE jsou, chce se říct, tradiční reprosoustavy – mají v sobě něco pravověrně amerického. Sází spíše na starosvětský přístup bez akcentování jednotlivostí, na údernou dynamiku a na to, že posluchač ví, co s nimi dělat.

1 Daniel Březina

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

13 Marek Čech