Onkyo CS-535: test CD mikrosystému

21. května 2010
TWEET SDÍLET
Mikrosystémy vhodné kamkoliv, jejich nabídka je velmi široká a funkčnost ještě širší. Jak si stojí japonské Onkyo?

Onkyo patří na českém trhu mezi nepříliš známé výrobce především v mainstreamové nabídce produktů. Audiofilové a příznivci kvalitních komponentů mají se značkou větší zkušenosti. Výrobky Onkya jsou nepřehlédnutelné především pro svůj design, který je vyveden v čistých a jednoduchých liniích – zkrátka radost pohledět. Samotný název značky je odvozen od japonských slov On – zvuk a Kyo – harmonie.

Oproti většině v současné době prodávaných systémů je Onkyo CS-535 klasickým mikrosystémem, který se nesnaží zahrnout uživatele přemírou funkcí. To je také jedním z důvodů, proč zde najdeme pouze CD přehrávač, který zvládne i komprimovaný formát avšak pro přehrávání filmů již budete muset využít jiného zařízení.

V hranatém stylu

Model CS-535 je klasickou ukázkou toho jak Onkyo pracuje s designem. V balení najdete dva reproduktory s kódovým označením D-035 a samotný mikrosysystém, který je vyveden v černé a alternativně také ve stříbrné barvě.

Hned při prvním uchopení je jasné, že máte co do činění s dobře zpracovaným kouskem, čtyřkilová černá „cihlička“ je zabalena v kovovém plášti a čelní panel je z broušeného hliníku. Reproduktory mají klasický tvar a jejich povrchová úprava ladí se systémem.

V balení najdete ještě AM a FM anténu, dálkové ovládání, propojovací kabely a dokovací stanici pro iPod/iPhone. Bohužel i Onkyo podlehlo módnímu vlivu doplňovat produkty o dokovací stanici. Ta je na trhu k dispozici také samostatně. 

Klepněte pro větší obrázek 
Kromě kabelů kompletní sestava Onkya CR-535

Reproduktory jsou dvoupásmové, osazené jedním širokopásmovým měničem o průměru 10 cm a tweetrem s průměrem 2,5 cm. Oba dva měniče jsou kryty snímatelnou textilní mřížkou. Na zadní straně reproduktoru je umístěn bassreflexový nátrubek a pod ním dvojice rychlosvorek pro připojení kabelů, které jsou v balení loženy samostatně.

Papírově udávaný rozsah reproduktorů je 50Hz–50kHz, impedance je 4 Ohmy a udávaný maximální výkon 40W. Rozměry reproduktory jsou 137×234×230 mm při hmotnosti 2,3 kg. Vnitřní objem činí necelých pět litrů. Na spodní straně jsou čtyři korkové nožičky pro lepší stabilitu a izolaci od podložky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejně jako samotný systém, i reproduktory mají klasické tvary a provedení.

Dvakrát dovnitř, jednou ven

Systém nabídne pouze dvojici vstupů, které jsou označeny jako DOCK IN a MD/TAPE IN a doplňuje je jeden výstup. Vše je provedeno formou cinch konektorů. Na zadní stěně dále naleznete vstup dálkového ovládání pro dokovací stanici či jiné zařízení Onkyo, dvě svorky pro antény (AM, FM), klasický anténní konektor, výstup pro subwoofer a čtveřici šroubovacích konektorů pro připojení reproduktorů. Bohužel i zde jsou díry pro vstup kabelu u jedné dvojice velmi nešikovně umístěny, takže při jejich zapojování se vcelku zapotíte. Síťový kabel je přidělaný napevnoo, dominantní částí zadní stěny vystupující chladič s krycí mřížkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Na čelní stěně jsou všechny základní ovládací prvky, tlačítko vypnutí zapnutí společně se signalizační diodou a sluchátkovým výstupem (3,5 mm) je po levé straně. Vedle nich je dominantní displej společně s CD mechanikou a velkým ovladačem hlasitosti.

Na spodní straně pak najdete přepínání vstupů, režim zobrazení displeje, tlačítko direct slouží k aktivaci/deaktivaci úprav zvuku při jeho aktivaci jsou vypnuty všechny korekce. Tlačítka preset slouží k přepínání mezi skladbami či uloženými radiostanicemi, následuje klasická trojice tlačítek, otevřít, stop, přehrát/pauza. Jak je vidět na některých snímcích, je povrch čelního panelu efektní avšak poměrně náchylný na otisky prstů či prach.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dok aby se neřeklo

Dálkové ovládání se od minulého roku nezměnilo. Ačkoliv má poměrně dobrý tvar pro pohodlné držení, práce s ovládáním již tak pohodlná není, protože má poměrně neintuitivně rozmístěná tlačítka. Co zde můžeme pochválit je fakt, že se výrobce vyhnul zdvojování funkcí u jednotlivých tlačítek.

Kromě USB vstupu pro přehrávání MP3 souborů je dalším doplňkovým příslušenstvím dokovací stanice pro iPod/iPhone. Připojuje se klasickým dvoužilovým kabelem společně s kabelem se dvěma 3,5mm jacky, který by měl umožnit ovládání iPodu dálkovým ovladačem.

Dok je vcelku dobře vyveden, stabilní s protiskluzovou podložkou a samostatným napájením. Velmi praktický detail je opěrná distanční ploška pro vyrovnání rozdílu v hloubce připojených přístrojů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pro otestování funkčnosti jsme připojili do doku iPod první generace a také iPod Nano, které se zcela zásadně liší velikostí. U prvního jmenovaného nebylo téměř potřeba s opěrnou podložkou hýbat, iPod Nano však potřeboval poměrně značný kus podložky vyšroubovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Samotné ovládání přístroje v dokovací stanici není příliš komfortní, jednak je to dáno odlišným přístupem k ovládání iPodu a systému, jednak je to dáno i poměrně nesnadnou navigací ve složkách s hudbou. Jelikož nemá dálkové ovládání čtyřsměrný volič s potvrzovacím středem, jako iPod, je třeba toto rozložení simulovat jinými tlačítky, což s sebou nese značné problémy.

Osobně však nespatřuji v dokovací stanici žádnou výhodu. Pomineme-li fakt, že je možné s její pomocí iPod nabíjet, pak je jeho připojení prostřednictvím sluchátkového výstupu srovnatelné a řekl bych, že i na ovládání komfortnější.

A jak to vlastně hraje?

Po zvukové stránce není Onkyo CS-535 až taková bomba jak bychom si představovali, i když bez problému předčí většinu konkurence. Hlasitost je možné nastavit v celkem 42 krocích, standardní poslechová hladina by mohla být kolem hodnoty 20. Zvukový projev je stabilní a bez slyšitelného zkreslení přibližně do tří čtvrtin celkové hlasitosti, při nastavení hodnoty 30 a více již dochází k zkreslení zvuku a celkově roste agresivita zvuku. Zmínit musím také fakt, že i při nízkých hlasitostech je slyšet z reproduktorů šum. Při rychlých přechodech ve zvukovém záznamu se zejména při vysoké hlasitosti nad 3/4 rozsahu zvuk slévá a není příliš čitelný, při běžné poslechové hladině je však poslech čistý a příjemný. Takže ti co mají rádi velmi hlasitý poslech, ti by měli zvolit něco výkonějšího s většími reproduktory.

Pro doladění zvuku je možné využít nastavení basů a výšek. Basy korigují frekvenci 80 Hz v rozsahu +/-6dB, výška pak frekvenci 10kHz v rozsahu +/- 8dB. K dispozici je ještě funkce Superbass, která vytáhne 80Hz frekvenci o +7dB.

Pro test poslechu jsme zvolili různorodou hudební směs od jazzu, přes rock, hip-hop, trance a drum'n'bas až po klasiku. Systém si rozumí spíše s nenáročnými skladbami rocku, hip hopu a taneční hudby. Při poslechu jazzu se již ztrácí některé detaily, u klasiky si také systém s detaily náročných skladeb neporadí. I když použijete korekce, zvuk zůstává lehce plošší, chybí mu dostatek prostoru.

Ačkoliv je k dispozici také výstup pro subwoofer, je zastoupení basové složky v reprodukovaném spektru dostatečné a není tedy nutné hrombednu připojovat. Fanouškům hlubokých a silných basů ale subwoofer klidně doporučíme.

Dalo by se tedy říci, že Onkyo CS-535 lépe vypadá, než hraje. Zvláště ve větších prostorách se projevuje to, že jde "jen" o mikrosystém, v běžných podmínkách narazíte na limity o dost později. Velkým lákadlem jsou kompaktní rozměry, střízlivý design a mimo jiné to je i možnost vyměnitelných kabelů pro připojení k reproduktoru. Zkrátka detaily, na které jsme zvyklí ze střední a vyšší třídy systémů. Zvukový projev Hi-Fi mikrosystému sice předčí běžnou konkurenci, ale náročnější hledači věrného poslechu si budou muset ještě připlatit.

Onkyo CS-535

 • cena orientační 7 370 Kč vč. DPH
 • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW
 • podporované zvukové formát MP3, WMA
 • audio výstupy audio out
 • audio vstupy dock in, md/tape in, USB 2.0
 • sluchátkový výstup 3,5 mm stereo
 • tuner AM, FM,
 • příkon 65 W / 0,25 W (standby)
 • zvukový výkon 2×20
 • rozměry (š × v × h) 205 × 116 × 367 mm
 • hmotnost 4,0 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, AM anténa, FM anténa, originální a český návod, propojovací kabely, dokovací stanice

Reproduktory

 • měniče 1× 10 cm, 1× 2,5 cm tweeter
 • impedance 4 ohmy
 • frekvenční rozsah 50 Hz – 50 000 Hz
 • rozměry (š × v × h) 137 × 234 × 230 mm
 • hmotnost 2,3 kg / kus

Zapůjčil

 • Onkyo
 • záruka 2 roky

designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvuk CDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Hi-Fi, Domácí kino, Test, Onkyo, Mikrosystémy


20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět