Onkyo CS-V645: test Hi-Fi DVD mikrosystému

12. května 2011
TWEET SDÍLET
Popularitu zpět získávají dříve velmi oblíbené mikrosystémy. Vylepšené o DVD je lze využít nejen pro poslech hudby, ale i jako skromnější domácí kino. Co vše Onkyo nabídne?
hce counter

Oblíbenost All In One zařízení stále roste a tak se na trhu objevují další a další přístroje, které se snaží zaujmout převážně doplňujícími funkcemi. Český dovozce mikrosystému Onkyo zvolil další variantu a k DVD/CD přijímači nabízí i kvalitnější reprosoustavy.

Klepněte pro větší obrázek 

Podobně jako ostatní sourozenci ze stáje Onkyo, tak i DVD receiver DR-645, který je srdcem celého systému, je vyveden v minimalistickém designu, kterému dominuje grafický displej s dvířkami pro vložení disku a ovladač hlasitosti. Dnes netradičně otestujeme nejen běžnou sestavu DVD/CD receiveru Onkyo RD-645 s dodávanými reproduktory Onkyo, ale také nabízenou kombinaci s příplatkovými, nadstandardními reproduktory Jamo C403. V obou případech se jedná o dvoupásmové reprosoustavy s bassreflexem.

Přehraju všechno, dokonce i z telefonu

Hlavní jednotka DR-645 je celokovová s čelem z broušeného hliníku, k dostání je jak černá, tak stříbrná verze. Ačkoliv vypadá černá elegantněji, stříbrná je mnohem praktičtější. U tmavého provedení je totiž vidět každý dotyk prstu a smítko prachu. Na čelní straně jsou základní ovladače – hlavní vypínač, přepínání vstupů, sluchátkový výstup, linkový vstup, USB rozhraní, tlačítka pro ovládání DVD či CD a hlavní ovladač hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
 

Na horní straně je ukryta dokovací kolébka pro iPhone či iPod, se kterými komunikuje prostřednictvím univerzálního konektoru. Ten se skrývá pod malými posuvnými dvířky, k jejichž odsunutí postačí mírné zatlačení pod úroveň horní strany přístroje.

Klepněte pro větší obrázek

Konektorová výbava není zbytečně nabobtnalá, měla by dostačovat prakticky všem situacím. Zleva najdete na zadní straně konektor síťového kabelu, dále čtveřici cinch konektorů – linkový vstup a linkový výstup, následuje šest cinch konektorů pro komponentní a kompozitní video, výstup pro subwoofer a koaxiální digitální výstup. Reprosoustavy se připojují šroubovacími konektory a zcela vpravo je pak HDMI rozhraní a pod ním vstup pro FM anténu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Klidně si poseďte

DVD receiver je vybaven pouze základními ovládacími prvky, valná část funkcí pak bude dostupná pouze za použití dálkového ovládání. To má velice příjemný tvar do ruky a vzhledem ke své velikosti je i dobře vyvážené, takže se nemusíte obávat případného pádu z ruky na zem.

Klepněte pro větší obrázek 

Tlačítka jsou rozložena do tří pomyslných skupinek – první sdružuje ovládání nastavení přístroje společně s výběrem zdroje pro přehrávání. Další skupina tlačítek je určena pro navigaci v menu přístroje, vyvolání menu a práci s DVD diskem. Třetí skupina pak sdružuje funkce ovládání přehrávání společně s číselnými klávesami pro rychlé zadání pozice na disku. Pochvalu si zaslouží ovladač také za to, že se vyhnul zdvojování funkcí u jednotlivých tlačítek, pouze několik z nich má různou funkci v závislosti na zvoleném režimu přehrávání..

Vše v jednom

Koncepce vše v jednom je v posledních letech velmi oblíbená a není se čemu divit. Proč kupovat několik jednoúčelových zařízení, když je možné jejich funkce integrovat do jednoho, navíc hezky zabaleného stroje. Podobné mikrosystémy jsou ideálním doplňkem především tam, kde se sází hodně na zvukový projev a poslech hudby, zatímco přehrávání DVD či DivX filmů je spíše doplňkovou funkcí, využívanou příležitostně. Onkyo nabízí téměř stejný systém za nižší cenu jen s CD mechanikou.

 Klepněte pro větší obrázek 
 

Obvykle se setkáváme s přístroji, které jsou bohužel „ošizeny“ především z hlediska ergonomie ovládání. Zatímco pouštění hudby z kompaktních disků či rádia je naprosto jednoduché a triviální, provádět to stejné s datovým DVD či CD, kde je několik desítek až stovek skladeb, už tak jednoduché není. Zatím bohužel nikoho ve vývojovém oddělení nenapadlo, že kvůli poslechu hudby přece není třeba pouštět televizor a postačil by rozumný větší displej se zobrazením adresářové struktury.

Klepněte pro větší obrázek

Také Onkyo není v tomto směru výjimkou, při přehrávání hudebních cédéček je vše bezproblémové a pohotové. Jakmile však vložíte disk (CD nebo DVD) s MP3 soubory anebo chcete přehrávat hudbu z USB flash disku, očekávejte prakticky nulovou možnost navigace a výběru písniček bez zapnutého televizoru či monitoru. (Zde mají výhodu majitelé iPodu/iPhonu, kteří tak zapínat TV nemusí).

Jakmile však máte k dispozici nějaké „zobrazovadlo“ je práce s mikrosystémem hned pohodlnější. Systém promítne na obrazovku dva panely, přičemž v levém je zobrazena stromová struktura disku a v pravém potom případný náhled vybraného souboru (platí u obrázků). Jakmile potvrdíte vstup do složky, zobrazí se její obsah opět v levém panelu, zatímco pravý zůstává nevyužitý. Mnohem pohodlnější by bylo zobrazení v pravém panelu, zatímco v levé části by stále zůstávala adresářová struktura o úroveň výš.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Základní OSD menu DVD je přehledné a ačkoliv je dostupné pouze v několika málo jazycích, uživatel se základy anglického jazyka mu bez problémů porozumí. Grafické zpracování menu by však mohlo být lepší, takto je vidět, že se jedná jen o doplněk, nikoliv o hlavní funkci.

Přehrávání videa je zde spíše doplňkovou funkcí, poradí si sice prakticky se všemi běžnými formáty, které se mohou vyskytnout ve sbírce běžného uživatele, neobrazní se však korektně české titulky u DivX filmů, a samozřejmě nepočítejte s podporou formátu MKV a HD videí. Škoda, že chybí podpora kvalitnějších formátů hudby (FLAC). Mutlimediální podpora s maximální kompatibilitou je však úkol pro jindy testované HD přehrávače, nikoliv pro relativně levný Hi-Fi mikrosystém, který roli multimediálního centra plnit nemá. Navíc, když už jsme u videí, nevidím nic jednoduššího (a osobně bych toto řešení zvolil), než si takovou HD „kabičku“ bez mechaniky dokoupit, připojit ji přes linkový vstup mikrosystému, a ten využívat skutečně jen pro DVD/CD. A samozřejmě pro to, pro co je určen. Pro poslech hudby.

Onkyo nebo Jamo?

Od počátku jsme byli zvědaví, zda a komu se vyplatí přidat si pár tisíc, a dokoupit si raději „bedýnky“ Jamo. Zajímal nás především hudební výkon a porovnání obou z nich. Nutno dodat, že pro úpravu výsledného zvuku je možné využít pouze regulaci basů a výšek v celkem deseti stupních. K dispozici je ještě funkce S-Bass, která zvýrazní nízké kmitočty (to je zjevně určeno pro původní bedýnky a fanoušky basů), jejich zastoupení je však pak místy již příliš velké a zahltí tak celý prostor. Nicméně využit to pro určitý druh hudby a například při pořádání párty – proč ne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Porovnáme-li obě dvě soustavy, je hned jasné, že se jedná o rozdíl kvalitativní třídy. Zatímco Onkyo jsou malé, lehké reprosoustavy, se kterými se setkáte prakticky u všech mikrosystémů, reprosoustava Jamo je plnohodnotnou náhradou, která se nemusí bát připojení ani k výkonnějšímu zařízení (mají nejen dvojnásobnou váhu, ale i vyšší výkon).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jak se dalo očekávat, rozumí si Onkyo velmi dobře s elektronickou a taneční hudbou, rockovou hudbou zvládá systém také, ovšem jsou zde již patrné jisté rezervy. Naopak příjemným překvapením byl poslech jazzu, jehož podání bylo vesměs příjemné s dostatkem prostoru a živých tónů. Vážnou hudbu či mluvené slovo s takovým nadhledem nezvládá, zvuk je přeci jen plošší bez výraznějšího prostoru. Pročištění zvukového spektra a většího otevření prostoru při reprodukci pomůže doladění výšek a basů, v mém případě vyhovovalo zvýraznění o tři stupně.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Reprosoustavy Jamo hrají o poznání lépe, jejich zvuk je však natolik neutrální a reálný, že odhalí více nedostatky nahrávek. Chybějící frekvence v hůře komprimovaných MP3 skladbách, které firemní reprosoustavy zakryjí, jsou v případě Jamo C403 odhaleny a jejich poslech rozhodně nepotěší. Nahrávku od nahrávky je tedy nutné upravovat charakteristiku zvuku, aby byl poslouchatelný. Kvalitní bedýnky si zkrátka zaslouží kvalitní zdroj signálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem ke svojí velikosti mají reprosoustavy plnější a hutnější zvuk, s čistým podáním celého spektra kmitočtů. U těch nejvyšších není zvuk zbytečně ostrý ani řezavý, střední pásmo je podáno také čistě a srozumitelně, hluboké tóny jsou opravdu hluboké a pocitově je jich méně než u menších reprosoustav Onkyo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Každý výrobce použil jinou membránu u středobasového reproduktoru, což má vliv na čitelnost zvuku. Ačkoliv mají Jamo čistší zvuk, basy jsou pomalejší než u originálních bedýnek Onkyo, což je slyšitelné například při rychlé sekvenci basů. Na druhou stranu jsou však basy zastoupeny rovnoměrně, reprosoustavy podávají celkově lepší výkon.

Závěr

V Onkyu DR-645 dostanete do rukou univerzální systém především pro poslech hudby, doplněný možností přehrávání filmů v běžných formátech. Systém je k dispozici s dvěma různými typy reprosoustav, přičemž rozdíl v ceně je přibližně 3 000 Kč, to je vzhledem k ceně výkonnější dvojice soustav výhodné, neboť tato se prodává samostatně za cenu kolem 5 000 Kč. Celkově lze říci, že běžný posluchač bude spokojen se systémovými reproduktory Onkyo, a zvláště těm, co chtějí prostě jen něco, co „dobře hraje“. Těm zkušenějším budou asi lépe vyhovovat „dospělé“ regálovky Jamo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jestli o systému uvažujete a nevíte, do jaké kategorie patříte, doporučuji poslechnout si obě dvě konfigurace. Někomu tak může vyhovovat spíše menší sada s reprosoustavami Onkyo. Holdujete-li spíše populární, rockové a taneční hudbě, pak neuděláte špatně při výběru jakékoliv konfigurace. Pokud patříte mezi náročnější a posloucháte vážnou hudbu, připlatit se vyplatí.

Klepněte pro větší obrázek

Mikrosystém Onkyo DR-645

 • cena orientační: 9 300 Kč vč. DPH s repro Onkyo / 12 340 Kč vč. DPH s repro Jamo
 • přehrávané média / formáty: DVD-Video, DVD±R/RW, DVD±R DL, Video CD, Audio CD, CD-R/RW
 • podporované formáty: MP3, WMA, JPEG, DivX
 • výstupy: HDMI, komponentní video, kompozitní video, audio out, line out, subwoofer, sluchátkový výstup, digitální koaxiální
 • podporované rozlišení videa: 576p, 720p, 1080i, 1080p
 • vstupy: dock in, line in 2×, USB 2.0
 • tuner: FM, předvolba 20 stanic, RDS
 • spotřeba: 36 W / 0,9 W (standby)
 • zvukový výkon: 40 W + 40 W (4 Ohm, 1 kHz)
 • rozměry (š × v × h): 215 × 108 × 348 mm
 • hmotnost: 4,4 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, FM anténa, originální návod, propojovací kabely

Reproduktory Onkyo D-045

 • měniče: 1× 12 cm, 1× 2,5 cm tweeter
 • impedance: 4 ohmy
 • maximální výkon: 70 W
 • frekvenční rozsah: 55 Hz – 35 000 Hz
 • rozměry (š × v × h): 150 × 250 × 229 mm
 • hmotnost: 3,2 kg / kus

Reproduktory Jamo C403

 • měniče: 1× 14 cm, 1× 2,5 cm tweeter
 • impedance: 6 ohm
 • maximální výkon: 100 / 140 W (trvalý / špičkový)
 • frekvenční rozsah: 50 Hz – 20 000 Hz
 • rozměry (š × v × h): 320 × 182 × 271 mm
 • hmotnost: 6,3 kg / kus

Zapůjčil

AVmania hodnotí
design 8
zvuk CD 8
zvuk MP3 6
zvuk DVD 8
ovládání a funkce 8
hce counter

Témata článku: Hi-Fi, Test, Mikrosystémy, Onkyo, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 7. Výkonný kolos s novým Intelem a RGB diskotékou

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 7. Výkonný kolos s novým Intelem a RGB diskotékou

Když chcete to nejlepší, musíte si připlatit. Protože každá sranda něco stojí. Stojí za to i nejnovější Legion?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Silence of the Siren je nová tahovka od českých Oxymoron Games. Inspiruje se klasikami jako je série HOMAM

Silence of the Siren je nová tahovka od českých Oxymoron Games. Inspiruje se klasikami jako je série HOMAM

Snad není jediný měsíc v letošním roce, kdy by jeden z českých vývojářských týmů nepředstavil svoji novinku. Tentokrát na řadu přišli autoři Project Hospital.

Martin Nahodil
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Španělské fregaty budou vyzbrojeny protilodními stealth střelami NSM

Španělské fregaty budou vyzbrojeny protilodními stealth střelami NSM

** Přednosti podzvukové střely Naval Strike Missile (NSM) zaujaly Španělsko ** To ji zvolilo jako součást výzbroje svých raketových fregat ** Výkonné protilodní a protizemní střely se takovým lodím nepochybně hodí

Stanislav Mihulka
ŠpanělskoLoděZbraněVojenství
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zkušenosti s iOS 16: Tohle je 16 nejlepších funkcí, které jsme objevili

Zkušenosti s iOS 16: Tohle je 16 nejlepších funkcí, které jsme objevili

** iOS 16 naučí novým kouskům i starší iPhony ** Jednoznačně nejvíc se nám líbí zamykací obrazovka ** Potěší i editace iMessage nebo zrušení odeslání e-mailu

Adam Kos
Uživatelské prostředíiOS
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Týden Živě: Česká roboauta pro celý svět, Atari z Lega a dělo do vesmíru

Týden Živě: Česká roboauta pro celý svět, Atari z Lega a dělo do vesmíru

** Budeme vystřelovat družice pomocí hypersonických děl? ** Vyrazili jsme na veletrh Future Mobility a projeli se v roboautobusu ** Filip si postavil Atari z Lega

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo