Onkyo HT-S3405: test sestavy domácího kina 5.1

4. května 2011
TWEET SDÍLET
Povedený set AV přijímače s dekodéry prostorového HD zvuku, pěti reproduktorů a subwoferu nemusí být drahý. Jaká je jedna z nejdostupnějších sestav na trhu?

Téměř všichni výrobci spotřební elektroniky dnes již nabízejí sestavy domácích kin all-in-one s Blu-ray přehrávačem v mnoha různých provedeních. Firma Onkyo tentokrát nabízí sestavu, která sice postrádá BD přehrávač, zato obsahuje plnohodnotný AV reciever a k němu sadu šesti reprobedýnek pro zvuk domácího kina. Vzhledem k tomu, že BD přehrávač v současné době zakoupíte za velmi přijatelnou cenu a samotná sestava je k dostání za cenu již kolem 9 000 Kč, jedná se jistě o výrobek, který nemůžeme nechat bez povšimnutí.

hce counter

Klepněte pro větší obrázek 

Poctivé srdce

AV reciever Onkyo HT-R390 je celokovový, přední panel obsahuje velmi dobře čitelný bodový displej, tlačítka ovládání funkcí, velký ovladač hlasitosti a několik přípojných míst, mezi nimiž nechybí ani sluchátkový výstup. Zbylá přípojná místa jsou na zadním panelu a je jich opravdu dostatek. Nechybí ani port pro připojení iPodu nebo iPhonu pomocí kabelu, který však musíte dokoupit.

Klepněte pro větší obrázek 

Výstupy pro reprosoustavy jsou bohužel jen svorkové, což je daň za nízkou cenu a v této cenové kategorii je to běžné. Na druhé straně však, na rozdíl od setů domácích kin mnohých výrobců, nejsou tyto výstupy osazeny speciálními konektory, takže můžete použít i jiné kabely, než dodává výrobce. Chlazení je pasivní a proto vás nebude svým hlukem obtěžovat žádný ventilátor.

Klepněte pro větší obrázek 

Přístroj disponuje také konektorem RI, který umožňuje propojení komponentů Onkyo a jejich následné ovládání jedním dálkovým ovladačem. K AV recieveru je dodáván dálkový ovladač, který má tlačítka pro nejčastěji používané funkce, takže se k nim nemusíte propracovávat přes složité menu, což je velmi příjemné. Noční podsvětlení mu však chybí.

Klepněte pro větší obrázek 

Černá pětka a hrombedna

Pět satelitních reprosoustav je vyrobeno z plastu a lze je umístit jednoduše na stěnu. Na zadní straně každé z nich je uvedeno, na které místo patří (např. „surround left“), jejich svorky jsou barevně odlišeny. Taktéž kabely k jednotlivým reprosoustavám jsou barevně odlišeny, ve stejných barvách jsou provedeny i svorky na bedýnkách a na AV recieveru, což znamená, že se při zapojování rozhodně nemůžete splést a i začátečník bez problémů zvládne instalaci a propojení.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Velký pasivní subwoofer je vyroben z dřevotřísky, která je poměrně tenká a na poklep rezonuje, což nebudí příliš velkou důvěru, nicméně opět to odpovídá nízké ceně celé sestavy. Basový měnič směřuje k zemi a nátrubek basreflexu dopředu, takže s umístěním nebudete mít problém. Na spodní straně má plastové nožky, pod které můžete umístit dodávané gumové podložky.

Klepněte pro větší obrázek 

Všechny komponenty jsou velmi pečlivě zabaleny a při vybalování jsem měl pocit, že se mi do rukou dostala sestava mnohem dražší. Na tohle si prostě Onkyo potrpí. Protože se jedná o sestavu ve velmi přijatelné cenové relaci a lze předpokládat, že kdo si ji koupí, bude ji používat s dodávanými reproduktory, byla sestava testována jako celek. Pro kontrolu byly nakonec použity jiné, kvalitnější reprobedny.

Stereo pro nenáročné

AV reciever byl propojen s BD přehrávačem pomocí HDMI kabelu a s televizorem rovněž. Výrobce uvádí, že AV přijmač podporuje i průchozí obrazový signál 3D, stejně tak nechybí zpětný zvukový kanál z TV přes HDMI.

Přestože se jedná o sestavu určenou pro domácí kino, nejdříve byl přístroj testován při poslechu hudby z CD. Pro test byly použity nahrávky Madonna – American Life, Kraftwerk – The Mix, Dire Straits – Dire Straits, Iron Maiden – The Number of the Beast, Miles Davis – Amandla a W.A.Mozart – Klavírní koncert č.20 D moll, K466.

Klepněte pro větší obrázek

Podle očekávání je zvuk elektronických nástrojů v nahrávkách Madonny a Kraftwerk podán velmi věrně a celkem jim není co vytknout. Jen Madonnin hlas má lehké plastové zabarvení. V nahrávce Dire Straits se plastový nádech vokálů projevuje podstatně slyšitelněji, ale pro ty z vás, kteří hudbu posloucháte spíše jako kulisu, to nebude nijak dramatické. Mějme stále na paměti, že se jedná hlavně o domácí kino v nízké cenové relaci.

Řízný heavy metal Iron Maiden je sice také poslouchatelný, ale nástroje působí slitým dojmem a výšky se staly mírně agresivními, což však šlo napravit pomocí korekcí. Pro jazz a vážnou hudbu již tuto sestavu doporučit nemohu, protože plastový nádech se v těchto žánrech projevuje velmi výrazně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jak jsem již zmínil, AV reciever nabízí i možnost zvukových korekcí. Ty lze provádět dvěma způsoby. Buď pomocí pevně nastavených ekvalizačních křivek pro hudbu, hry, filmy, nebo ručně regulací basů a výšek. K dalšímu vylepšení zvuku slouží firmou Onkyo hojně používaný systém AUDYSSEY Dynamic EQ a pro vylepšení komprimovaných nahrávek MUSIC OPTIMIZER. Stereofonní nahrávku můžete také pomocí nastavení zvukového pole rozšířit do všech reprosoustav, ale i v tomto případě jí to spíše uškodí.

Klepněte pro větší obrázek 

Protože poslech hudby z CD mne příliš nepřesvědčil, vyzkoušel jsem připojit jiné, dospělé reprosoustavy. Přineslo to podstatné zlepšení zvuku. Dalo se to čekat, ale protože tato sestava již svoje bedýnky má, test pokračoval opět s nimi.

Domácí kino za hubičku

Pro test filmového zvuku byly použity následující tituly na DVD: Ponorka U-571 (DTS 5.1), Den nezávislosti (DD 5.1), Mission Impossible III (DD 5.1) a BD Mamma Mia! (DTS-HD 5.1).

U všech titulů byl filmový zvuk se skvělou prostorovou lokalizací a srozumitelně reprodukovanými dialogy. Honička vrtulníků mezi větrnými elektrárnami v Mission Impossible III byla zvukově přímo úchvatná, ale problém se vyskytnul při scénách s razantními, hlubokými basy. Subwoofer prostě nestíhal a výbuchy v Ponorce U-571 byly málo průrazné a hrombedna navíc rezonovala. Tento neduh se ale objevoval jen zřídka ve chvílích, kdy filmaři použili opravdu těžký kalibr basů. V drtivé většině scén není zvuku co vytknout. Při sledování filmu Mamma Mia! se zvukem DTS-HD se prostor ještě lépe vykreslí a detaily jsou doslova hmatatelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Samozřejmě nás zajímá i zvuk hudebních nahrávek v prostorovém formátu. Pro tento test byly vybrány nahrávky: DVD AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1), Eric Clapton – One More Car, One More Rider a Blu-ray Santana – Hymns for Peace (DTS-HD 5.1).

Ve všech nahrávkách byla skvěle vyktreslena atmosféra koncertu, samozřejmě v případě BD Santany ještě o něco lépe než u ostatních. Tvrdý rockový zvuk AC/DC však opět reprobedýnkám příliš nesvědčil, protože jednotlivé nástroje byly občas trochu slité a basy málo úderné. Vcelku se však jednalo o poslech spíš příjemný a za ty peníze více než přijatelný.

Klepněte pro větší obrázek 

 

V AV recieveru je také přijímač rozhlasového vysílání na kmitočtech AM a FM. Samozřejmostí je systém RDS.

Stanice můžete ladit ručně i automaticky a uložit je do celkem čtyřiceti předvoleb. Tuner ladí s výbornou citlivostí a na dodávanou anténu naladí i vzdálenější stanice (v mém případě i rakouské). 

Verdikt

V sestavě Onkyo HT-S3405 se vám dostává do rukou plnohodnotný systém pro domácí kino, který disponuje dekodéry zvuku z DVD, ale i z nových médií Blu-ray v podobě Dolby True HD i DTS-HD. Nejedná se sice o špičku mezi domácími kiny, ale za velmi přijatelnou cenu uspokojí nejen majitele Blu-ray přehrávače, kteří si chtějí vychutnat plnohodnotný prostorový zvuk HD a nechtějí za to utratit příliš mnoho peněz. Zde je navíc jistota, že pokud se v budoucnu člověk rozhodne poslouchat zvuk ještě lepší, stačí koupit nové reprosoustavy (minimálně pro stereo). Kvalitní AV přijímač s mnoha přípojnými místy již majitel má.

Klepněte pro větší obrázek

Onkyo HT-S3405

Cena orientační 9 490 Kč

 • Sestava domácího kina 5.1
 • Příslušenství: dálkový ovladač, 6x kabel repro, FM anténa, AM anténa
 • Zapůjčil: www.onkyo.cz

AV Reciever HT-R390

 • Výkon zesilovače 6 x 110W, 6 Ohm
 • AM/FM RDS tuner 40 předvoleb
 • Dekodér DPL II, Dolby Digital, DTS, Dolby TrueHD, DTS-HD
 • Vstupy přední panel – audio R,L, video
 • Vstupy zadní panel – 4x HDMI, 2x component video (Y, Pb, Pr), 2x digital optical, 1x digital coaxial, 6x audio, 5x video, anténa FM, anténa AM, universal port, RI port
 • Výstupy přední panel – sluchátka
 • Výstupy zadní panel – 8x repro (svorky), 1x component video (Y, Pb, Pr), 1x HDMI, 1x video
 • Rozměry (š/v/h) 435 x 150 x 328 mm
 • Hmotnost 7,5 kg

Reprosoustavy

Pasivní subwoofer SKW-348 s basreflexem

 • Impedance 6 Ohm
 • Zatížitelnost 130W
 • Frekvenční rozsah 30 – 150 Hz
 • Reproduktor 16 cm
 • Rozměry (š/v/h) 211 x 425 x 381 mm
 • Hmotnost 5,5 kg

Přední reprosoustava SKF-548

 • 2x širokopásmová s basreflexem magneticky stíněná
 • Impedance: 6 Ohm
 • Zatížitelnost: 120W
 • Frekvenční rozsah: 80 Hz – 20 kHz
 • Reproduktor: 8 cm
 • Rozměry (š/v/h): 101 x 161 x 115 mm
 • Hmotnost: 0,8 kg

Centrální reprosoustava SKC-548 širokopásmová s basreflexem magneticky stíněná

 • Impedance: 6 Ohm
 • Zatížitelnost: 120W
 • Frekvenční rozsah: 80 Hz – 20 kHz
 • Reproduktor: 8 cm
 • Rozměry (š/v/h): 230 x 103 x 115 mm
 • Hmotnost: 0,9 kg

Zadní reprosoustava SKR-548

 • 2x širokopásmová s basreflexem
 • Impedance: 6 Ohm
 • Zatížitelnost: 120W
 • Frekvenční rozsah: 80 Hz – 20 kHz
 • Reproduktor: 8 cm
 • Rozměry (š/v/h): 101 x 161 x 115 mm
 • Hmotnost: 0,7 kg
AVmania hodnotí
design 9
zvuk CD 6
zvuk domácí kino 8
ovládání a funkce 10
hce counter

Témata článku: Domácí kino, Reproduktory, Test, Onkyo, AV přijímače, Domácí kina na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

** Hodinky Pixel Watch se ukazují v celé své kráse ** Displej bude krýt Gorilla Glass zatím neznámé generace ** Pásky rozhodně nebudou univerzální

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

**V říjnu pro Windows 11 verze 22H2 vyjde další balík nových funkcí. **Automatická distribuce začne až v listopadu. **Velké aktualizace pro Windows budou nadále vycházet jednou ročně.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Karavan, chalupa, záloha do domácnosti: to jsou některé z možností, jakým způsobem využít velké nabíjecí stanice. Pokud se navíc spojí s výkonným solárním panelem, už jde o výkonný zdroj čisté energie.

Stanislav Janů
PowerbankaTesty
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Zapnout, tisknout a víc neřešit. Test inkoustové multifunkce HP ENVY Inspire 7220e

Zapnout, tisknout a víc neřešit. Test inkoustové multifunkce HP ENVY Inspire 7220e

Pokud sháníte tiskárnu, která tiskne fotky i dokumenty a nehledíte příliš na cenu tisku, zvolte inkoustovou multifunkci. HP nabízí řešení v podobě tiskárny HP ENVY Inspire 7220e.

Jan Spěšný
TiskárnyHewlett Packard (HP)Testy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály