Onkyo HTX-22HD: test sady pro domácí kino

25. listopadu 2008
TWEET SDÍLET
Výborný levný set reproduktorů 2.1 i s dekodéry prostorového HD zvuku pro Blu-ray, který se dá jednoduše rozšířit na 5.1?

Mnozí z nás si koupili DVD nebo dokonce BD přehrávač, ale po čase by rádi upgradovali i zvuk, aby konečně zněl tak, jak má. V současnosti existuje nepřeberná nabídka různých AV recieverů a reprosoustav, ale někdy je problém je poskládat tak, aby všechny dohromady zněly optimálně a pokud se to podaří, zjistíme, že cena je někde jinde, než jsme ochotni akceptovat.

Řešení nám nabízí firma ONKYO se svou sadou aktivních reprosoustav HTX-22HD. Novinka má již vestavěny dekodéry HD zvuku, což je v této cenové relaci ojedinělé a unikátní. I AV přijímač s HD dekodéry stojí více, než tahle 2.1 sestava reproduktorů – proto jsme byli zvědavi, jak set hraje. Abychom u HTX-22HD vyzkoušeli všechny možnosti systému, zapůjčili jsme si i set rozšiřující sestavu 2.1 na 5.1. Ale nepředbíhejme.

Klepněte pro větší obrázek
Na fotografii je vidět, že reproduktory a subwoofer mají rozměry spíše malé 

Konzervativní vzhled

Základní 2.1 sestava obsahuje malý, docela přehledný dálkový ovladač, který však nemá noční podsvícení, dvě satelitní plastové dvoupásmové reprobedýnky a subwoofer, jehož stěny jsou vyrobeny z MDF dřevotřísky. Horní stěna je z plechu, pod nímž se skrývá řídící jednotka a zesilovač. Na jeho zadní straně jsou přípojná místa pro nejrůznější zdroje zvuku v podobě konektorů CINCH, ke kterým můžete připojit dvě analogová zařízení (například televizor a videorekordér), a pro digitální zdroje zvuku jsou zde dva optické a jeden koaxiální vstup.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zkratka HD v názvu systému prozrazuje, že se zde počítá i s přístroji pro zpracování obrazu a zvuku v té nejvyšší kvalitě. Proto zde najdete i dva konektory HDMI pro připojení BD přehrávače a třeba herní konzole Playstation 3. Pro přenos obrazu do televizoru pak slouží jeden HDMI výstup. Sluchátkový výstup však chybí. Pro propojení reprosoustav se zesilovačem jsou dodávány dostatečně dlouhé kabely, které jsou pro každou z nich barevně rozlišeny. Připojují se do svorek na zadní části subwooferu, které jsou ve stejných barvách jako kabely, takže se nikdo nemůže splést.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Design výrobku je spíše konzervativní. Výrobce se po této stránce držel při zdi, ale o to více péče bylo věnováno technickému zpracování a výbavě. Přestože tedy set obsahuje pouze přední reprosoustavy, nabízí i virtuální prostorový zvuk. Ten je dosahován pomocí úplně nového algoritmu DTS Surround Sensation.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní režim nastavíte přímo na subwoferu. Informace na vestavěném displeji jsou dobře čitelné

Po rozmístění reprosoustav můžete nastavit zvuk pomocí dodaného kalibračního mikrofonu. Tím docílíte nejen optimální hlasitosti jednotlivých reproduktorů, ale také optimální ekvalizační křivky, takže se nemusíte trápit se složitým nastavováním. To vše pro tři různá poslechová místa najednou. Je to díky systému Audissey 2EQ, který byl zatím k vidění jen u podstatně dražších komponentů.

Pokud si parametry chcete nastavit sami, je zde i tato možnost. Můžete nastavit vzdálenost i hlasitost jednotlivých reproduktorů, množství basů dodávaných subwooferem, nastavení ekvalizačních křivek atd. Jednoduše – když chcete, tak si užijete.

Výkon a zvuk?

Jako první byla prověřována kvalita zvuku při přehrávání hudebních CD v režimu stereo. Rockové a popové nahrávky zní z malých plastových bedýnek opravdu skvěle. Zvuku nic nechybí a podání celého kmitočtového spektra a pravolevého prostoru je na jedničku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ale abych jen nechválil, nemohu se nezmínit, že v mezerách mezi jednotlivými skladbami je slyšet ventilátor aktivního chlazení zesilovače, který vydává slabý šelest. Není to však nijak dramatické a abyste tento zvuk slyšeli, musíte se na něj opravdu soustředit. Vážnou hudbu a jazz systém již tak bravurně nezvládá, ale přednes je na tuto cenovou kategorii opět nadstandartní.

Přístroj disponuje funkcí Music Optimizer, která vylepšuje zvuk komprimovaných nahrávek jako jsou třeba soubory mp3. Vylepšování funguje se střídavými úspěchy (zázraky neumí), protože samozřejmě záleží na kvalitě nahrávky.

Prostor (řeč je stále o zapojení 2.1) při přehrávání filmových DVD je vykreslen díky již výše zmiňovanému systému DTS Surround Sensation poměrně realisticky. Asi nejlépe ze sestav 2.1, které jsem měl možnost slyšet. Samozřejmě, že přesná lokalizace je poněkud potlačena, ale přesto občas máte pocit, že víte, odkud zvuk zezadu přichází.

Přidejte další tři reproduktory

Ten pravý požitek přichází, když k systému připojíte sestavu reproduktorů SKS-11. Tento set se prodává zvlášť a obsahuje centr a dva zadní reproduktory, které jsou osazené stejně, jako satelity v základní sestavě. Opět nechybí ani barevně rozlišené kabely a svorky pro snadné zapojení. Nyní jste systém rozšířili na 5.1 – po zapojení a rozestavení přijde na řadu opět kalibrační mikrofon. Asi po pěti minutách je vše vyladěno a nic nebrání v tom, abyste se pohodlně usadili a začali si užívat zvuku, který lze nastavit ve dvaceti různých poslechových módech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Volitelný set SKS – 11: dva zadní efektové a jeden centrální reproduktor 

Pokud jste byli spokojeni se zvukem v zapojení 2.1, nyní budete nadšeni. Lokalizace prostorových efektů je vynikající, dialogy srozumitelné i v případě, že všude kolem vás vybuchují miny. Zvuk je velmi realistický. Pokud DVD (nebo například satelit) disponuje pouze dvoukanálovým zvukem, systém nabízí několik možností rozšíření do všech šesti kanálů. Prostor pak působí velmi věrohodně, i když samozřejmě ne tak konkrétně, jako když je zvuk nahrán v některém z prostorových kodeků. Jen nejhlubší kmitočty jsou mírně slabší, protože subwoofer nepatří k největším. Ale to je opravdu jen nepatrná kosmetická vada na kráse.

Klepněte pro větší obrázek
Design všech pěti reproduktorů je shodný

To však stále není vše. Systém totiž obsahuje i dekodéry pro nekomprimovaný zvuk Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio, který naleznete u Blu-ray filmů. Při propojení BD přehrávače přes HDMI (použili jsme naši testovací PS3) a při použití Blu-ray disku, který obsahuje zvukovou stopu v některém z těchto kodeků, si vychutnáte zvuk té nejvyšší kvality ve skvělém podání. Věřte, že rozdíl je opravdu slyšet.

Nestačí vám ani tohle? Je zde ještě další možnost. Na zadní stěně subwooferu najdete konektory cinch pro připojení externího zesilovače. Tím rozšíříte systém na plnohodnotnou aparaturu 7.1.

Závěrem tedy lze říci, že firma ONKYO tentokrát přichází s kvalitní zvukovou aparaturou, která si v této cenové relaci bude jen velmi těžko hledat konkurenci. Za velmi rozumnou cenu pořídíte výrobek oplývající nejnovějšími technologiemi a výborným zvukem. Pokud nechcete investovat do AV receiveru a samostatných reprosoustav a také chcete šetřit prostor, sestava HTX-22HD + SKS-11 je pro vás tím pravým řešením, jenž můžeme vřele doporučit.

ONKYO HTX-22HD

Cena doporučená HTX-22HD 10990 Kč (sestava 2.1), SKS-11 3600 Kč (rozšiřující set 3.0)

Technické parametry

Subwoofer se zabudovaným zesilovačem

 • Výkon 5x 25 W (pro satelitní repro), 1x 50 W (pro subwwofer)
 • Frekvenční rozsah 10 Hz – 100 kHz (v zapojení stereo)
 • 150 Hz – 20 kHz (v zapojení surround)
 • 20 Hz – 150 Hz (subwoofer)
 • Příkon 130 W
 • Příkon standby neuveden
 • Průměr reproduktoru 16 cm, magneticky stíněný
 • Rozměry (š /v/h) 207 x 325 x 327 mm
 • Hmotnost 10,6 kg
 • Digitální video/audio vstupy 2x HDMI
 • Digitální video/audio výstup 1x HDMI
 • Digitální vstupy 2x optický, 1x koaxiální
 • Analogové vstupy: 2 x CINCH
 • Analogové výstup: 1 x CINCH (PREOUT SBL/SBR)
 • Dekódované zvukové formáty PCM, Dolby PL II, Dolby Digital, Dolby EX, DTS, DTS – ES, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS Express Audio, DTS – HD High Resolution Audio, DTS – HD Master Audio, SACD

Dvoupásmové satelitní reprosoustavy

 • Impedance 6 Ohm
 • Maximální výkon 40 W
 • Kmitočtový rozsah 70 Hz – 50 kHz
 • Rozměry (š/v/h) 101 x 175 x 111 mm
 • Hmotnost 0,8 kg
 • Průměr reproduktorů 8 cm (středobasový), 2 cm (výškový), magneticky stíněné
 • Dodávané příslušenství dálkový ovladač, kalibrační mikrofon, reproduktorové kabely, digitální optický kabel, korkové podložky pod repro

Zapůjčil

 • CPT Praha, Praha
 • Kontakt 283 842 120, www.onkyo.cz
 • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10

 

Témata článku: , , , , , ,