Onkyo HTX-22HDX: test aktivní sestavy 2.1/5.1

19. listopadu 2010
TWEET SDÍLET
Výborný aktivní systém reproduktorů 2.1 s HD dekodéry pod 10 000 s možností jednoduchého rozšíření na kompletní kino 5.1.

Za sestavu Onkyo HTX-22HDX zaplatíte jen o trochu více, než co stojí samostatný nejlevnější AV přijímač s dekodéry HD zvuku. Přitom nabízí stejné funkce, ale vše je vestavěné v subwooferu a k tomu dostanete dvojici předních reproduktorů.Za pár korun navíc pomocí sady tří reproduktorů Onkyo SKS-22X (2x zadní, 1x centrální) můžete základ 2.1 jednoduše rozšířit na plnohodnotný systém 5.1. A stačí připojit herní konzoli PS3, PC, NTB, Blu-ray přehrávač, či TV a výborné domácí kino je na světě. Předchůdce této sestavy, model HTX-22HD, byl velmi povedený, podívejme se tedy, jak je na tom nový, letošní model.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V malém těle velký zvuk

Na rozdíl od dražších samostatných AV přijímačů se u HTX-22HDX musíte smířit s nižším celkovým výkonem. Základem systému je aktivní subwoofer s výkonem 50 W s vestavěným pětikanálovým zesilovačem o výkonu 25 W na kanál. Na zadní straně naleznete nejen pětici pérových svorek na připojení jednotlivých reprobeden, ale zejména 3x HDMI vstupy a 1x výstup (verze 1.4 s podporou 3D a zpětného zvuku z TV), 3x digitální audiovstupy a 2x analogový stereovstup. To je více než dostatečné množství konektorů pro připojení všech zdrojů zvuku. Na zadním panelu u konektorů se také nalézá ventilátor nuceného chlazení, během testu jsme však o něm vůbec nevěděli. Také upozorňuji, že zde není výstup pro sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na přední stěně se nalézá přehledný jednořádkový displej, na horní straně pak základní tlačítka pro řízení systému. Pro nastavení asi raději využijete dodávaný přehledný dálkový ovladač. Subwoofer i reproduktory jsou v černém lesklém provedení, které je elegantní, ale taktéž je na něm vidět každá nečistota.Subwoofer je osazen basovým měničem o průměru 16 cm směřujícím dolů do země, efektové bedýnky jsou jednopásmové s měničem o průměru 8 cm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velké množství vstupů naznačuje, žeHTX-22HDX má být centrem domácí zábavy a výbava vše jen potvrzuje. Dekodéry Dolby Digital a DTS pro DVD či PC doplňuje kompletní sada dekodérů HD zvuku (např. Dolby TrueHD či DTS-HD Master Audio). V normálním dvoukanálovém režimu máte k dispozici jen několik simulací prostorového zvuku, po připojení dalších tří reproduktorů se nabídka rozšíří o všechny dostupné skutečné režimy, které HD dekodér přístroje nabízí. Zkrátka nic nechybí, vše stačí digitálně propojit, ze stereo signálu pak například prostorový zvuk vykouzlíte pomocí Dolby ProLogic II. Nestačí-li vám čtrnáct klasických režimů pro stereoposlech či prostorové domácí kino, dá se zvolit jeden z jedenácti DSP režimů Onkyo, z čehož například pro jen hry jsou určeny čtyři.

Klepněte pro větší obrázek

Co si nastavíte, to máte

Na rozdíl od aktivních PC bedýnek, které zapojíte a ono to nějak hraje, zde je bohaté menu pro kompletní vyladění systému. Přehledné menu zobrazíte jednoduše na připojeném televizoru, nebo o něco složitěji přes displej na SW, kde se přeci jen systém nastavuje komplikovaněji. Nastavení je velmi důležité, neboť zde nastavujete vzdálenost reproduktorů od místa poslechu, dělicí frekvenci mezi subwooferem a satelity, zpoždění zvuku, či dokonce omezení maximální hlasitosti na vámi zvolenou hodnotu. Systém nemá bohužel ani nastavení zvuku pomocí mikrofonu, ani samostatné nastavení hloubek a výšek, takže prvotní nastavení podle umístění v místnosti je vskutku důležité.

Klepněte pro větší obrázek

Test probíhal jak v dvoukálovém režimu 2.1, přičemž se SW dá samozřejmě také vypnout, malé efekty ale basy samozřejmě neumí zahrát. K dispozici jsme měli i rozšiřující sadu tří reproduktorů, které mají stejné měniče, a tak jsou ideální na využití potenciálu pětikanálového zesilovače. Po nezbytném prvotním korektním nastavení jsme se dočkali vyrovnaného zvuku, který překračuje svojí kvalitou vše, co znáte v této cenové relaci z běžných domácích kin.

Klepněte pro větší obrázek
I centrální repro lze připevnit na stěnu pod TV

Charakter zvuku se liší od běžných PC reproduktorů, tudíž se zde nedočkáte zvýrazněných výšek a basů. Celkově je znát důraz na celkové vyvážení zvuku – basy začínají již poměrně čistě na 50 Hz, přičemž chybí u levných systémů obvyklá frekvenční „díra“ mezi subwooferem a satelity. U subwooferu je znát, že se výrobce sestředil spíše na čistotu, než ohromující basy za každou cenu, nicméně nastavením dělicí frekvence mezi SW a satelity právě toto můžete ovlivnit také.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Střední kmitočty jsou čisté a čitelné bez nepatřičného zabarvení, na výškách u hudby je trochu cítit útlum. Proti jiným levným domácím kinům, které mají "efektně" zvýrazněné hloubky a výšky, je ze zvuku citelná snaha výrobce, nepodléhat tomuto trendu a nabídnout neutrální zvuk. Díky tomu ale můžete bez problémů systém zesílit i na vysokou hlasitost a zvuk stále není nepříjemně agresivní, jak se obvykle děje. Výkon je dostatečný pro ozvučení běžné místnosti, pokud například bydlíte v paneláku, tak sousedi o vás určitě vědět budou.

Hudební žánry zvládá Onyko všechny (včetně klasiky a jazzu) s překvapujícím nadhledem, u náročných orchestrálních skladeb samozřejmě narazíte na limity sestavy, nicméně stále kvalitativně překračuje zvuk i kombinaci levného AV přijímače s HD dekodérem a kompletní sestavy levných repro 5.1, za kterou dohromady zaplatíte o pár tisíc více.

Filmový zvuk je výborný, v hrách jednoduše nemá chybu, a to i v režimu 2.1. Po rozšíření na plnohodnotnou sestavu 5.1, získá prostorový zvuk na celistvosti, přesnosti, zde mohu říci, že pro filmy se dokoupení tří dalších bedýnek opravdu vyplatí. Při sledování Blu-ray filmu se zvuk posune kvalitativně o něco výše – zde přítomnost HD dekodérů skutečně poznáte, v této cenové relaci asi těžko něco lepšího pro tento účel seženete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud potřebujete kvalitní ozvučení domácího kina, herní konzole či PC a nechcete platit víc, než musíte, přitom vyžadujete bohatou výbavu či chcete připojit více přístrojů, Onkyo HTX-22HDX váš problém řeší.Oželit musíte automatické nastavení prostorového zvuku pomocí mikrofonu a tónové korekce – zde se ekonomické řešení pozná, takže pokud obojí chcete a pořídíte ještě požadavek na vyšší výkon, tak vás samostatný AV přijímač nemine.

Onkyo HTX-22HDX je zkrátka malý, ale kvalitní a bohatě vybavený 2.1 systém s dekodéry HD zvuku, snadno rozšiřitelný na 3.1 či 5.1, navíc za výbornou cenu.

Onkyo HTX-22HDX

Cena orientační 7 990 Kč

 • počet pásem: 2
 • výškový reproduktor: 8 cm
 • basový reproduktor: 16 cm
 • satelity, udávaný výkon (RMS): 25 W
 • subwoofer, udávaný výkon (RMS): 50 W
 • odstup signál šum:> 105 dB
 • udávaný frekvenční rozsah sestavy: 35 až 20 000 Hz
 • vstupy audio/video: 3× HDMI v 1.4, (2× optický digitální audio, 1× koaxiální digitální audio, 2× cinch
 • výstup: HDMI v 1.4 (1080p)
 • dekódované zvukové formáty PCM, Dolby PL II, Dolby Digital, Dolby EX, DTS, DTS – ES, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS Express Audio, DTS – HD High Resolution Audio, DTS – HD Master Audio, SACD
 • rozměry SW/satelit (š × v × h): 217 × 337 × 310 mm, 101 × 161 × 111 mm
 • hmotnost SW/satelit 9,5 kg, 0,8 kg
 • spotřeba naměřená (off/normální /maximální): 0,3/40/140 W
 • příslušenství 2× audiokabel, návod, dálkové ovládání

Zapůjčil

 • CPT Praha, Praha
 • Kontakt 283 842 120, www.onkyo.cz
 • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10

Témata článku: , , , , , ,