19
Fotogalerie

Onkyo LS - V501: test DVD systému 2.1

Design, kvalita a univerzálnost, jde to vůbec dohromady? Jaký je systém, který přehraje prakticky všechno?

Někteří z nás prostě nemají čas ani chuť zabývat se mnohdy rozsáhlou a složitou instalací domácího kina. Nechejme se inspirovat instalačně velmi jednoduchým systémem s virtuálním prostorovým zvukem. 

V jednoduchosti je krása

Receiver v dimenzích klasického DVD přehrávače vypadá velmi stylově, kovový je nejen čelní panel, ale také voliče vstupu a hlasitosti. Střídmé osazení panelu nejdůležitějšími transportními tlačítky a decentní modré podsvětlení vytváří velmi působivý vzhled, který dotváří výborně čitelný displej o 12 segmentech s pomocnými indikátory.

celo.jpg 

Solidní dojem „na oko“ lehkého přístroje je podpořen téměř devíti kilogramy hmotnosti. Pro úplnost dodejme, že výrobce dodává i set ve stříbrném provedení. Na zadní straně zaujme mimo jiné vestavěný chladící ventilátorek (běží stále, ale ani o něm nevíte) a kvalitní šroubovací reprosvorky pouze pro jeden pár reproduktorů. Prostorový zvuk totiž systém vytváří virtuálně, pouze pomocí dvou reproduktorů a subwooferu. 

cerna.jpg stribrna.jpg
Systém je nabízen ve dvou barevných provedeních, černé a stříbrné

Všestrannost na prvním místě

Že se jedná o opravdu multiformátový přístroj, dokazuje snad kompletní výčet současných formátů - DVD Audio/Video, SACD, Audio CD, MP3, WMA, JPEG a DivX a stejně tak přehrávatelná média, počínaje CD-R/RW a veškerými plusovými a minusovými DVD R/RW disky konče. Dvouvrstvé disky sice ve specifikacích uvedeny nejsou, nicméně tyto byly zkušebně přehrány bez problémů také. Zcela evidentní je zde hlavní záměr výrobce, tedy schopnost přehrát prakticky jakýkoli běžný formát, bez dalších přístrojů, které by narušovaly celkový vzhled a funkčnost systému.

přístroj.jpgcelek bok.jpg

HDMI přepínání umožňuje průchod signálu až do 1080p (upscaling integrovaného DVD je možný až na 1080i). Tlačítkem resolution na ovladači lze opakovaným stlačením volit rozlišení výstupního signálu – Auto/480p/576p/720p/1080i. Videokonverze z analogu na HDMI možná není, veškeré externí videosignály tedy přístrojem pouze prochází (funkce přepínání je v této kategorii ale obvyklá). Pro dožívající CRT televizory a starší plazmy či LCD je zachován jeden SCART s kompozitním nebo RGB signálem, případně komponentní výstup.

zadek.jpg

Přepínač impedance od 6 nebo 4 ohmů výše značí, že je počítáno i s jinými reproduktory než setovými (receiver se prodává i samostatně). Dva digitální vstupy jsou obecně u receiveru málo, ale vzhledem k zaměření přístroje je hodnotím kladně a zmínil bych ještě vybavení firemním komunikačním konektorem RI, v našem případě především pro připojení dokovací stanice, jak jinak než pro přehrávač iPod. Takto je možné jej pohodlně ovládat ovladačem receiveru třeba z gauče.

DSC00311.jpg DSC00313.jpg DSC00315.jpg
Popisky MP3 skladeb Onkyo zobrazí také

Pochvalu zaslouží schopnost přehrávat fotografie v JPEG s vysokým rozlišením (nutno povolit v menu), fotografie jsou načítány poměrně rychle, jen je potřeba dbát na velikost souborů (musí být menší než 5 MB a jsou podporovány do velikosti 5 700 × 3 800 pixelů). Obrazový výstup je subjektivně na vysoké úrovni, D/A videopřevodník je v kvalitě 108MHz/14bit a snad i díky jemu je použitelná funkce zoom. Nezapomnělo se také na velmi užitečné funkce Dimmer (jas displeje ve 4 krocích) a Sleep (vypnutí, po 10 min. až do 90 min.) 

Výtečný zvuk 

Předesílám, že normálně mne takové kombinace a sety neoslovují, ale tak vzácná zvuková shoda malých „efekťáků“ a subwooferu se slyší málokdy. Čelní dvoupásmové reproduktory samy o sobě zvukově nijak nevyčnívají, avšak v kombinaci s dodaným subwooferem je zvuk téměř odzbrojující. Subwoofer totiž produkuje neobyčejně decentní, ale hlavně přesnou basovou složku, která naprosto koresponduje se zvukovým projevem čelních reproduktorů.

bedny.jpgbedny 1.jpg

Prakticky veškeré naposlouchané testovací nahrávky vyzněly dobře na první zapojení. Bez složitějšího nastavování, už při počátečním poslechu jsem zaznamenal příjemnou barvu zvuku, bez nádechu zkreslení a to vše i při velmi vysoké hlasitosti, kterou receiver bez problémů ustál. Zde se sluší poznamenat, že u receiveru je použita osvědčená firemní širokopásmová zesilovací technologie WRAT, převzatá z mnohem výkonnějších receiverů. 

Na čem jsme testovali

 

Integrovaný přehrávač byl doplněn pro otestování analogových vstupů Denonem DCD 1500AE (cca 21 000 Kč). Kvality zesilovače byly ověřeny také dvoupásmovkami AQ Labrador 29 (cca 10 000 Kč) v kombinaci se subwooferem AQ Labrador 422 (cca 13 500 Kč) Poslouchaly se CD se skladbami Lucie Bílé, Stinga a Luciana Pavarottiho, zde samozřejmě navíc posloužil DVD disk s DTS zvukovými ukázkami a SACD Dire Straits. Testovací disk MP3 v kvalitě 192 kbps s hudebními referenčními ukázkami byl navíc doplněn CD s fotografiemi ve formátu JPEG z 10 Mpix zrcadlovky a jako přenosné audiozařízení byl do vstupů připojen mp3 přehrávač iPod nano.

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Čelní reproduktory můžete buďto namontovat přímo na zeď, nebo prostě položit na nábytek (kovové stojany jsou již předmontované). Subwoofer je jako většina výrobků v této kategorii poměrně lehoučký, v podstatě celý je vyroben z dřevotřísky v povrchové úpravě klavírní lak.

Netradičně chybí síťový vypínač (zapnutí a vypnutí probíhá pouze automaticky dle detekce signálu), provoz tedy odhalí vlastně jen změna osvitu nenápadné čelní kontrolky z barvy červené (stand-by) na modrou a jediným ovládacím prvkem na subwooferu tak zůstal jen regulátor hlasitosti, ale i ten necháme de-facto napevno někde v polovině, tlačítkem subwoofer level na ovladači lze v průběhu poslechu jednoduše doladit hlasitost subwooferu od -15 dB do +12 dB.

SW.jpg SW1.jpg

V režimu Pure Audio vypínáme displej a obvody mající na starosti zpracování videosignálu za účelem minimalizace zdrojů šumu, stejně tak jde samostatně vypnout HDMI v případě nevyužití, vše za účelem dosažení co nejlepších odstupů od šumu. Výše uvedené pochopitelně oceníme spíše po připojení kvalitnějších reproduktorových sestav (v případě zakoupení pouze receiveru). Režim stereo pro klasický poslech CD či empétrojek bez jakýchkoli efektů jsem během testu využíval asi nejvíce a v neposlední řadě samozřejmě režim Theater Dimensional vytvářející 5.1 virtuální prostorový vjem pro sledování především filmové produkce. Pravda není to typický obklopující zvuk, ale prostorový vjem je díky kvalitnímu efektování signálu a odrazům velmi patrný. 

Efektivní řešení

Na závěr dodejme, že dálkové ovládání je u této značky jako obvykle nadstandardní, není nijak neokázalé, zato s výbornou ergonomií a perfektně definovaným stiskem (i pro starší uživatele) a z „cizích“ výrobků umí ovládat TV nejrůznějších značek (zadáte kód z 5-ti stránkové tabulky), menu receiveru jde taktéž vyvolat na zobrazovač i přes HDMI.

DO.jpg

Mé osobní doporučení je v tomto případě naprosto univerzální, integrované dekodéry Dolby Digital, DTS Digital Surround a DTS 96/24, společně s D/A převodníky 192kHz/24bit tvoří velmi efektivní zvukové řešení pokrývající většinu potřeb posluchačů nejrůznějšího věku. Ale hlavně, už dodávaný set budí dojem zvuku velkých kvalitních reprosoustav, navíc ve velmi estetickém balení a nevyžadující prakticky žádné stavební úpravy či stěhování. 

Onkyo LS–V501 - univerzální DVD systém

cena 22 990 Kč
 

DVD receiver Onkyo DR-S501 

 • přehrávané média/formáty DVD-Video, Video CD, audio CD, CD-R/RW, DVD-R/RW a DVD+R/RW kompatibilní, MP3, WMA, JPEG, DivX, DVD-Audio a Super Audio CD
 • integrované dekodéry DTS Digital Surround, DTS 96/24, Dolby Digital
 • převodníky D/A 192 kHz / 24 bit
 • výkon  2 x 50 W (6 ohmů, 1kHz )
 • impedance připojených reprosoustav  4 / 6 - 16 ohmů (přepínatelná)
 • frekvenční rozsah 5 Hz – 100 kHz / +1/- 3 dB  (Direct mode)
 • odstup signál / šum 106 dB (LINE, IHF-A) 
 • analogové audio vstupy / výstupy 2x / 2x stereo, Subwoofer Pre Out 
 • digitální audio vstupy / výstupy 1x optický, 1x koaxiální / -
 • video vstupy / výstupy 1x HDMI ver.1.0, 2x kompozitní / 1x HDMI ver. 1.0, 1x kompozitní, 1x komponentní, 1x Scart 
 • sluchátkový výstup 6.3 mm stereo jack
 • tuner RDS, 40 AM/FM stanic
 • příkon 115 W  
 • stand-by 0.4 W 
 • rozměry (š × v × h) 435 × 90 × 415 mm  
 • hmotnost 8.6 kg  
 • příslušenství dálkový ovladač, video kabel (kompozitní cinch 1.5 m), FM anténa, AM anténa, síťový kabel, originální a český návod

Set 2.1 kanálových reproduktorů Onkyo HTP-501

 • přední reproduktory (SKF-501F)  2pásmová soustava uzavřeného typu, magneticky stíněná
 • impedance 6 ohmů
 • max výstupní výkon 120 W
 • citlivost 78 dB/W/m
 • frekvenční rozsah 60 Hz – 50 kHz
 • dělící frekvence  3 kHz
 • objem 2 L
 • rozměry (š × v × h) 178 × 404 × 93 mm  
 • hmotnost 2,6 kg/kus 
 • subwoofer (SKW-501) aktivní s basreflexem – 1x basový reproduktor 20 cm
 • max. výstupní výkon 150 W (dynamický výkon)
 • frekvenční rozsah 27 Hz – 150 Hz
 • objem 24.5 L
 • rozměry (š × v × h) 230 × 425 × 412 mm  
 • hmotnost 9.1 kg 
 • příkon 105 W 
Zapůjčil
 • CPT Praha, Praha
 • Kontakt 283 842 120, www.onkyo.cz
 • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí
design/provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10
 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud