Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

2. října 2018
TWEET SDÍLET
Onkyo svoji nabídku rozšířilo o malý síťový Hi-Fi přijímač a zároveň s ním nabízí také designově shodný CD přehrávač. Výsledkem je zajímavý minisystém, ale pořízení samostatného Hi-Fi receiveru může dávat větší mysl.

Když řeknete jen tak bez kontextu "minisystém" nebo "věžička", buď budete mít pocit, že jste se historií audia propadli 25 let nazpět, nebo jste to neodhadli a nemluvíte zrovna s audiofilem. A přesto - není minisystém jako minisystém, jak dokazují mimořádně populární (a vlastně i dobrá) řešení jako je Denon RCD-M41 nebo Yamaha MCR-N870D. Své želízko v ohni této kompaktní, ale ne úplně levné (nebo ne tak, jak by název "minisystém" mohl evokovat) kategorie má i japonské Onkyo.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétně jde o zesilovač a streamer R-N855 a CD přehrávač C-755, které firma označuje jako "osobní audio systém", jakkoliv nám takové jméno evokuje spíše přehrávač na cesty. Ale budiž. Skutečností je, že Onkyo prodává tyto komponenty zvlášť, což je v dnešní době dobrým tahem, neboť pokud nepatříte mezi vyznavače fyzických médií, tak zkrátka za CD přehrávač nemusíte platit. 

CD přehrávač Onyko C-755

Začněme jednodušším a levnějším z obou přístrojů, modelem C-755. Přístroj kompaktních rozměrů (3,8 kg při šířce 27,5 cm, hloubce 28,3 cm a výšce 8,7 cm) je uzavřený v těle z hliníkových panelů o tloušťce 1,6 mm, tvary jsou velmi konzervativní, až jednoduché.

Pěkně zpracovaný čelní panel hostí jen minimum prvků, z nichž největší je logicky čelo mechaniky a na něj šířkou navazující displej. Ten má jednoduchou, ale dostatečně informativní grafiku. V levé části od displeje je jen spínací tlačítko, v pravé tři velká (vysunutí, Stop a Play) a dvě malá (skok vpřed a skok vzad) tlačítka. Toť vše, zbytek zvládnete na dálku.

Zadní panel ukáže na výšku orientovanou napájecí zásuvku, která se sem tak tak vejde, jinak jsou tu jen signálové výstupy. Jeden pár cinchů výstupu analogového, jeden cinch koaxiálního digitálního výstupu. 3,5 mm konektory jsou určeny pro přenos pokynů dálkového ovládání mezi komponenty.

Přehrávač podporuje přehrávání jen klasických kompaktních disků, signál zpracovává čip AKM s rozlišením 24 bit / 192 kHz. Nežádoucí šum zpracovává firemní řešení VLSC (Vector Linear Shaping Circuitry) - jde o systém, který porovnává vstupní a výstupní signál a rozdíl eliminuje. Přesnost zpracování signálu podporují také hodiny s chybou do 10 částí z milionu, což je na danou cenu solidní přesnost. Pevné napájení zajišťuje transformátor na EI jádře.

Výrobce udává frekvenční rozsah 5 - 20 000 Hz (+1 / -3 dB), celkové harmonické zkreslení 0,003% a odstup signálu a šumu 105 dB.

Síťový Hi-Fi přijímač Onkyo R-N855

Jistou moderní čistotou, vlastně až elegancí, navazuje síťový receiver R-N855 na rozložení CD přehrávače, také má mírně doleva posunutý displej a vedle něj spínací tlačítko. Krom toho je tu multifunkční otočný prvek, kterým se lze pohybovat v menu a přeskakovat mezi skladbami, vpravo je velký, pěkně podsvícený ovladač hlasitosti v elegantní prohlubni.

U spodní hrany čelního panelu jsou čtyři maličká tlačítka, sloužící k přepínání vstupů a dalšímu potvrzování kroků při pohybu v menu (třeba pro tónové korekce pro basy a výšky), poslední tlačítko slouží k aktivaci bluetooth připojení. Levá část hostí USB vstup pro připojení datových pamětí a 3,5 mm sluchátkový výstup.

Zadní pohled na šestikilový stroj s šířkou 27,5 cm, hloubkou 28,3 cm a výšce 8,7 cm odhalí prakticky dokonale vyplněný prostor. Vlevo je napájecí zásuvka, vedle ní jednoduché reproduktorové terminály, ještě o kousek dál čtyři páry analogových cinchů. Dva jsou klasické linkové vstupy, jeden pak slouží pro vstup signálu z gramofonu a poslední je linkový výstup. Na stejné úrovni je ještě konektor DAB / FM antény, zemnící kolík a 3,5 mm konektory pro přenos pokynů dálkového ovládání.

Horní patro konektorového pole rámují dvě antény pro bezdrátová připojení, mezi nimi je další USB port pro datové paměti, digitální vstupy v podobě koaxu a optiky a nakonec ethernetový port pro ideální spojení do sítě. Přístroj podporuje AirPlay a Chromecast, stejně jako již zmiňované připojení po Bluetooth. Pomocí protokolu FlareConnect lze přístroj integrovat také do multiroom systému. Ovládání zajišťuje vlastní aplikace.

Základem R-N855 je transofmátor s EI jádrem a poměrně velké kondenzátory, napájecí zdroj je spínaný, modulační část je diskrétně řešená. Digitální část zesilovače je osazena čipem AK4490 s rozlišením 32 bit / 768 kHz, díky čemuž po síti a z USB pamětí umí R-N855 přehrát PCM signál až 24 / 192 a také jednobitové DSD až do frekvence 11,2 MHz. Vyčištění zvuku od nežádoucích artefaktů zajišťuje technologie VLSC (viz výše).

Onkyo umí dát rozumných 70 Wattů do 4 ohm (1 kHz, 1% THD), což dává odhadem tak 20 - 30 Wattů do 8 ohm při běžném provozu. Hodnota THD+N na úrovni 0,08% odpovídá kategorii, odstup signálu a šumu 106 dB je dobrý.

Jak to hraje

Na danou cenovou hladinu Onkyo umí linku baskytary v "Riders on the Storm" ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) udržet ve férových proporcích, bas není hřmotný nebo vysloveně silný a dravý, ale má rytmus a švih, takže ačkoliv vám nedá pocit, že temné tóny pulsují i uvnitř vás, tak s férovou čistotou nabízí dobrý přehled a už rozumné oddělení tónů. Je to rozhodně spíše snaha o kultivovanost, než o nějaký efekt.

Ve středním pásmu, třeba při poslechu zpěvu Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587), zjistíte, že tady je už energie více, opět s ohledem na danou cenu a až lifestyle formát vlastně nabízí solidní čistotou přednesu, takže už se objevují specifické charakteristiky zpěvu každého z legendárních tenorů. Onkyo ani tady nezkouší nějaké efekty, hraje svým způsobem spíše jednoduše, chvílemi až maličko tvrději, ale ne tak, aby to bylo nepříjemné a vezmete-li běžné reprosoustavy třídy kolem 15 až 20 000 Kč, tak R-N855 jejich zvuk spíše probudí a nabídne slušně podané vokály.

Činelu v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo objemově překvapivě hodně, byl dokonce i pěkně detailní, byť cítíte, že sestavička Onkyo tu možná hraje až trochu moc energicky, respektive podtrhuje tu cinkavost nástroje, lehounce tenčího, ale zase velmi jasného a živého. Máte prostě dobrý pocit z toho, jak kov cinkne a "došumí" do ztracena.

Je fakt, že na opravdu plnohodnotné zvládnutí dynamických špiček smyčcových Turtle Island Quartet v jejich verzi Hendrixovy "Voodoo Child" ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) chybí R-N855 přeci jen trošku výkonu, takže citlivější reprosoustavy nejsou rozhodně od věci. Na druhou stranu, sestava se poměrně agilně snaží a i když nemáte pocit makrodynamické mohutnosti, kontrola je důstojná a opět jednoduše solidní.

Podobně je to i s podáním detailů, Onkyo není žádný analytický nástroj, s nímž byste měli možnost rozpitvávat nahrávky, ale Claptonova "Before You Accuse Me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) měla takříkajíc hlavu a patu. Zvuk je čistý, trošku snad místy až zdůrazněně, ale opět nelze mít vzhledem k dané ceně moc připomínek. Onkyo se nesnaží udělat reprodukci "hezkou", jakkoliv zakulacenější a příjemnější. Hlavní linky kytar a zpěvu jsou dobře prokreslené a srozumitelné.

Díky dobré pevnosti a oné zmíněné čistotě není ani problém s lokalizací nástrojů. Scéna v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) byla v pravolevém směru důstojně pevná a organizovaná, ne snad zrovna velká nebo vysloveně vzdušná, ale dostatečně kompaktní, abyste se mohli dobře orientovat.

Set R-N855 / C-755 není vysloveně muzikální sestavička, v Cashově "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) zůstaly zřetelné i ostřejší chvilky, Onkyo se nesnaží je nějak kompenzovat, ale ani nehraje nepříjemně tvrdě díky tomu, že zásadně netlačí na pilu pro dosažení nějakého efektu. Hudba je organizovaná a i když možná u mizerných nahrávek budete vnímat právě celkem důrazně i jejich limity, nejsou vulgární, ani vás nedonutí poslech vzdát. Je tu cítit snaha o neutralitu.

Verdikt

Na to, že je set dobře vybaveného síťového receiveru Onyko R-N855 a CD přehrávače C-755 pojatý co do designu i "poloviční" šířky rozhodně směřovaný hlavně do lifestyle segmentu, funguje dobře i z pohledu Hi-Fi nároků. Vděčí tomu hlavně srdci celého systému, solidně hrajícímu a bezproblémově fungujícímu receiveru,  který - zejména pak v kombinaci s maličko "kulatějšími" reprosoustavami hraje tak blízko neutrálnosti, jak to asi lze jen v daném segmentu chtít. Není to přitom zvuk suchý či strohý.

Jediným skutečným limitem tak může být (relativně) menší výkon, který neposlouží pro "hladové" reprosoustavy nebo velké místnosti. Jako "řešení pro všechno" v malém elegantním formátu tento set funguje za dané peníze opravdu dobře, ovšem pokud CD přehrávač už nepotřebujete, tak pořízení samotného síťového receiveru Onyko R-N855 bude vzhledem k jeho kvalitám a ceně dávat daleko větší smysl.

Klady

+ mnoho funkcí za dobrou cenu
+ fér kontrola a živost zvuku
+ pěkný kompaktní design

Zápory

- CD přehrávač je spíše průměrný

Onkyo R-N855

Cena: 15 490 Kč

Zapůjčil: CPT Praha
​Výrobce: Onyko

 • Síťový stereopřijímač
 • Výkon na kanál (W) 2 x 70 (4Ω)
 • Frekvenční odezva od (Hz) 5
 • Frekvenční odezva do (Hz) 60000
 • THD+N (%) 0.08% (1 kHz, 8 Ω, 1 W)
 • D/A převodník 768 kHz/32-bit AK4490 DAC
 • Digitální vstup koaxiální RCA, Optický, USB-A
 • Síťové připojení Wi-Fi, Ethernet
 • Internetové streamovací služby Internetové rádio, Spotify, TIDAL, Deezer
 • Lokální streamování AirPlay, Bluetooth, Síťové úložiště (UPnP, DLNA)
 • Multiroom aplikace FlareConnect
 • Rádio DAB/DAB+, FM
 • PCM - vzorkování (kHz) až 192
 • PCM - kvantování (bit) až 24
 • Podporované audio formáty FLAC, WAV, ALAC, AIFF, WMA , MP3, AAC
 • DSD až DSD256 (11,2 MHz)
 • Hmotnost (kg) 8

Onkyo C-755

Cena: 9 990 Kč

Zapůjčil: CPT Praha

 • CD přehrávač
 • Frekvenční rozsah 5 Hz-20 kHz / + 1 dB, -3 dB
 • THD (Celkové harmonické zkreslení) 0.003%
 • Poměr signál/šum 105 dB
 • Audio dynamický rozsah 100 dB
 • Audio výstup / impedance 0.5 Vp-p/75 Ω (koaxiální); 2.0 V (rms) / 540 Ω (analog)
 • Napájení AC 220-230V ~, 50 / 60Hz
 • Spotřeba energie 9 W
 • Spotřeba v pohotovostním režimu 0.3 W
 • Rozměry (Š x V x H) 275 x 87.7 x 283.2 mm
 • Hmotnost 3.8 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice, redakční úpravy provedl šéfredaktor magazínu AVmania.cz Jaromír Puk

 

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Internetové rádio, Receiver, Recenze, Hi-Res Audio, Onkyo, Spotify, Multiroom, Zesilovače, Chromecast, Rádio, AV přijímače na Heureka.cz


Vy a počítač: Píšete na klávesnici všemi deseti prsty?

Vy a počítač: Píšete na klávesnici všemi deseti prsty?

redakce
Vy a počítačKlávesniceAnkety
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Jak poslat dopis nebo balík, a nechodit kvůli tomu na poštu

Jak poslat dopis nebo balík, a nechodit kvůli tomu na poštu

Karel Kilián
SlužbyČeská poštaČesko
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nordic Telecom dosáhl milníku. Jeho síť soupeřící s Wi-Fi je již na 1000 vysílačích

Nordic Telecom dosáhl milníku. Jeho síť soupeřící s Wi-Fi je již na 1000 vysílačích

Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
The Elder Scrolls Online brzy odhalí obrovský neprobádaný svět a tajemný nový příběh

The Elder Scrolls Online brzy odhalí obrovský neprobádaný svět a tajemný nový příběh

Bethesda láká na nové dobrodružství.

Michal Maliarov
The Elder ScrollsBethesda
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály