Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

2. října 2018
TWEET SDÍLET
Onkyo svoji nabídku rozšířilo o malý síťový Hi-Fi přijímač a zároveň s ním nabízí také designově shodný CD přehrávač. Výsledkem je zajímavý minisystém, ale pořízení samostatného Hi-Fi receiveru může dávat větší mysl.

Když řeknete jen tak bez kontextu "minisystém" nebo "věžička", buď budete mít pocit, že jste se historií audia propadli 25 let nazpět, nebo jste to neodhadli a nemluvíte zrovna s audiofilem. A přesto - není minisystém jako minisystém, jak dokazují mimořádně populární (a vlastně i dobrá) řešení jako je Denon RCD-M41 nebo Yamaha MCR-N870D. Své želízko v ohni této kompaktní, ale ne úplně levné (nebo ne tak, jak by název "minisystém" mohl evokovat) kategorie má i japonské Onkyo.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétně jde o zesilovač a streamer R-N855 a CD přehrávač C-755, které firma označuje jako "osobní audio systém", jakkoliv nám takové jméno evokuje spíše přehrávač na cesty. Ale budiž. Skutečností je, že Onkyo prodává tyto komponenty zvlášť, což je v dnešní době dobrým tahem, neboť pokud nepatříte mezi vyznavače fyzických médií, tak zkrátka za CD přehrávač nemusíte platit. 

CD přehrávač Onyko C-755

Začněme jednodušším a levnějším z obou přístrojů, modelem C-755. Přístroj kompaktních rozměrů (3,8 kg při šířce 27,5 cm, hloubce 28,3 cm a výšce 8,7 cm) je uzavřený v těle z hliníkových panelů o tloušťce 1,6 mm, tvary jsou velmi konzervativní, až jednoduché.

Pěkně zpracovaný čelní panel hostí jen minimum prvků, z nichž největší je logicky čelo mechaniky a na něj šířkou navazující displej. Ten má jednoduchou, ale dostatečně informativní grafiku. V levé části od displeje je jen spínací tlačítko, v pravé tři velká (vysunutí, Stop a Play) a dvě malá (skok vpřed a skok vzad) tlačítka. Toť vše, zbytek zvládnete na dálku.

Zadní panel ukáže na výšku orientovanou napájecí zásuvku, která se sem tak tak vejde, jinak jsou tu jen signálové výstupy. Jeden pár cinchů výstupu analogového, jeden cinch koaxiálního digitálního výstupu. 3,5 mm konektory jsou určeny pro přenos pokynů dálkového ovládání mezi komponenty.

Přehrávač podporuje přehrávání jen klasických kompaktních disků, signál zpracovává čip AKM s rozlišením 24 bit / 192 kHz. Nežádoucí šum zpracovává firemní řešení VLSC (Vector Linear Shaping Circuitry) - jde o systém, který porovnává vstupní a výstupní signál a rozdíl eliminuje. Přesnost zpracování signálu podporují také hodiny s chybou do 10 částí z milionu, což je na danou cenu solidní přesnost. Pevné napájení zajišťuje transformátor na EI jádře.

Výrobce udává frekvenční rozsah 5 - 20 000 Hz (+1 / -3 dB), celkové harmonické zkreslení 0,003% a odstup signálu a šumu 105 dB.

Síťový Hi-Fi přijímač Onkyo R-N855

Jistou moderní čistotou, vlastně až elegancí, navazuje síťový receiver R-N855 na rozložení CD přehrávače, také má mírně doleva posunutý displej a vedle něj spínací tlačítko. Krom toho je tu multifunkční otočný prvek, kterým se lze pohybovat v menu a přeskakovat mezi skladbami, vpravo je velký, pěkně podsvícený ovladač hlasitosti v elegantní prohlubni.

U spodní hrany čelního panelu jsou čtyři maličká tlačítka, sloužící k přepínání vstupů a dalšímu potvrzování kroků při pohybu v menu (třeba pro tónové korekce pro basy a výšky), poslední tlačítko slouží k aktivaci bluetooth připojení. Levá část hostí USB vstup pro připojení datových pamětí a 3,5 mm sluchátkový výstup.

Zadní pohled na šestikilový stroj s šířkou 27,5 cm, hloubkou 28,3 cm a výšce 8,7 cm odhalí prakticky dokonale vyplněný prostor. Vlevo je napájecí zásuvka, vedle ní jednoduché reproduktorové terminály, ještě o kousek dál čtyři páry analogových cinchů. Dva jsou klasické linkové vstupy, jeden pak slouží pro vstup signálu z gramofonu a poslední je linkový výstup. Na stejné úrovni je ještě konektor DAB / FM antény, zemnící kolík a 3,5 mm konektory pro přenos pokynů dálkového ovládání.

Horní patro konektorového pole rámují dvě antény pro bezdrátová připojení, mezi nimi je další USB port pro datové paměti, digitální vstupy v podobě koaxu a optiky a nakonec ethernetový port pro ideální spojení do sítě. Přístroj podporuje AirPlay a Chromecast, stejně jako již zmiňované připojení po Bluetooth. Pomocí protokolu FlareConnect lze přístroj integrovat také do multiroom systému. Ovládání zajišťuje vlastní aplikace.

Základem R-N855 je transofmátor s EI jádrem a poměrně velké kondenzátory, napájecí zdroj je spínaný, modulační část je diskrétně řešená. Digitální část zesilovače je osazena čipem AK4490 s rozlišením 32 bit / 768 kHz, díky čemuž po síti a z USB pamětí umí R-N855 přehrát PCM signál až 24 / 192 a také jednobitové DSD až do frekvence 11,2 MHz. Vyčištění zvuku od nežádoucích artefaktů zajišťuje technologie VLSC (viz výše).

Onkyo umí dát rozumných 70 Wattů do 4 ohm (1 kHz, 1% THD), což dává odhadem tak 20 - 30 Wattů do 8 ohm při běžném provozu. Hodnota THD+N na úrovni 0,08% odpovídá kategorii, odstup signálu a šumu 106 dB je dobrý.

Jak to hraje

Na danou cenovou hladinu Onkyo umí linku baskytary v "Riders on the Storm" ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) udržet ve férových proporcích, bas není hřmotný nebo vysloveně silný a dravý, ale má rytmus a švih, takže ačkoliv vám nedá pocit, že temné tóny pulsují i uvnitř vás, tak s férovou čistotou nabízí dobrý přehled a už rozumné oddělení tónů. Je to rozhodně spíše snaha o kultivovanost, než o nějaký efekt.

Ve středním pásmu, třeba při poslechu zpěvu Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587), zjistíte, že tady je už energie více, opět s ohledem na danou cenu a až lifestyle formát vlastně nabízí solidní čistotou přednesu, takže už se objevují specifické charakteristiky zpěvu každého z legendárních tenorů. Onkyo ani tady nezkouší nějaké efekty, hraje svým způsobem spíše jednoduše, chvílemi až maličko tvrději, ale ne tak, aby to bylo nepříjemné a vezmete-li běžné reprosoustavy třídy kolem 15 až 20 000 Kč, tak R-N855 jejich zvuk spíše probudí a nabídne slušně podané vokály.

Činelu v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo objemově překvapivě hodně, byl dokonce i pěkně detailní, byť cítíte, že sestavička Onkyo tu možná hraje až trochu moc energicky, respektive podtrhuje tu cinkavost nástroje, lehounce tenčího, ale zase velmi jasného a živého. Máte prostě dobrý pocit z toho, jak kov cinkne a "došumí" do ztracena.

Je fakt, že na opravdu plnohodnotné zvládnutí dynamických špiček smyčcových Turtle Island Quartet v jejich verzi Hendrixovy "Voodoo Child" ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) chybí R-N855 přeci jen trošku výkonu, takže citlivější reprosoustavy nejsou rozhodně od věci. Na druhou stranu, sestava se poměrně agilně snaží a i když nemáte pocit makrodynamické mohutnosti, kontrola je důstojná a opět jednoduše solidní.

Podobně je to i s podáním detailů, Onkyo není žádný analytický nástroj, s nímž byste měli možnost rozpitvávat nahrávky, ale Claptonova "Before You Accuse Me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) měla takříkajíc hlavu a patu. Zvuk je čistý, trošku snad místy až zdůrazněně, ale opět nelze mít vzhledem k dané ceně moc připomínek. Onkyo se nesnaží udělat reprodukci "hezkou", jakkoliv zakulacenější a příjemnější. Hlavní linky kytar a zpěvu jsou dobře prokreslené a srozumitelné.

Díky dobré pevnosti a oné zmíněné čistotě není ani problém s lokalizací nástrojů. Scéna v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) byla v pravolevém směru důstojně pevná a organizovaná, ne snad zrovna velká nebo vysloveně vzdušná, ale dostatečně kompaktní, abyste se mohli dobře orientovat.

Set R-N855 / C-755 není vysloveně muzikální sestavička, v Cashově "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) zůstaly zřetelné i ostřejší chvilky, Onkyo se nesnaží je nějak kompenzovat, ale ani nehraje nepříjemně tvrdě díky tomu, že zásadně netlačí na pilu pro dosažení nějakého efektu. Hudba je organizovaná a i když možná u mizerných nahrávek budete vnímat právě celkem důrazně i jejich limity, nejsou vulgární, ani vás nedonutí poslech vzdát. Je tu cítit snaha o neutralitu.

Verdikt

Na to, že je set dobře vybaveného síťového receiveru Onyko R-N855 a CD přehrávače C-755 pojatý co do designu i "poloviční" šířky rozhodně směřovaný hlavně do lifestyle segmentu, funguje dobře i z pohledu Hi-Fi nároků. Vděčí tomu hlavně srdci celého systému, solidně hrajícímu a bezproblémově fungujícímu receiveru,  který - zejména pak v kombinaci s maličko "kulatějšími" reprosoustavami hraje tak blízko neutrálnosti, jak to asi lze jen v daném segmentu chtít. Není to přitom zvuk suchý či strohý.

Jediným skutečným limitem tak může být (relativně) menší výkon, který neposlouží pro "hladové" reprosoustavy nebo velké místnosti. Jako "řešení pro všechno" v malém elegantním formátu tento set funguje za dané peníze opravdu dobře, ovšem pokud CD přehrávač už nepotřebujete, tak pořízení samotného síťového receiveru Onyko R-N855 bude vzhledem k jeho kvalitám a ceně dávat daleko větší smysl.

Klady

+ mnoho funkcí za dobrou cenu
+ fér kontrola a živost zvuku
+ pěkný kompaktní design

Zápory

- CD přehrávač je spíše průměrný

Onkyo R-N855

Cena: 15 490 Kč

Zapůjčil: CPT Praha
​Výrobce: Onyko

 • Síťový stereopřijímač
 • Výkon na kanál (W) 2 x 70 (4Ω)
 • Frekvenční odezva od (Hz) 5
 • Frekvenční odezva do (Hz) 60000
 • THD+N (%) 0.08% (1 kHz, 8 Ω, 1 W)
 • D/A převodník 768 kHz/32-bit AK4490 DAC
 • Digitální vstup koaxiální RCA, Optický, USB-A
 • Síťové připojení Wi-Fi, Ethernet
 • Internetové streamovací služby Internetové rádio, Spotify, TIDAL, Deezer
 • Lokální streamování AirPlay, Bluetooth, Síťové úložiště (UPnP, DLNA)
 • Multiroom aplikace FlareConnect
 • Rádio DAB/DAB+, FM
 • PCM - vzorkování (kHz) až 192
 • PCM - kvantování (bit) až 24
 • Podporované audio formáty FLAC, WAV, ALAC, AIFF, WMA , MP3, AAC
 • DSD až DSD256 (11,2 MHz)
 • Hmotnost (kg) 8

Onkyo C-755

Cena: 9 990 Kč

Zapůjčil: CPT Praha

 • CD přehrávač
 • Frekvenční rozsah 5 Hz-20 kHz / + 1 dB, -3 dB
 • THD (Celkové harmonické zkreslení) 0.003%
 • Poměr signál/šum 105 dB
 • Audio dynamický rozsah 100 dB
 • Audio výstup / impedance 0.5 Vp-p/75 Ω (koaxiální); 2.0 V (rms) / 540 Ω (analog)
 • Napájení AC 220-230V ~, 50 / 60Hz
 • Spotřeba energie 9 W
 • Spotřeba v pohotovostním režimu 0.3 W
 • Rozměry (Š x V x H) 275 x 87.7 x 283.2 mm
 • Hmotnost 3.8 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice, redakční úpravy provedl šéfredaktor magazínu AVmania.cz Jaromír Puk

 

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Internetové rádio, Recenze, Hi-Res Audio, Zesilovače, Spotify, Onkyo, Multiroom, Receiver, Chromecast, Rádio, Hi-Fi systémy na Heureka.cz