Onkyo TX-SR 606: test AV receiveru

21. ledna 2009
TWEET SDÍLET
Následník zdařilé řady a velmi úspěšného předchůdce. Bude lepší? Nejedná se o pouhou změnu číselného označení?

Předem je nutno uvést, že společných rysů s minulým a velmi úspěšným modelem je tolik, že až na výjimky, na které se soustředíme níže odkazuji pro podrobnější informace na test předchůdce, tedy receiveru TX-SR 605. Čelní panel z hliníku a na něm osazená tlačítka se prakticky vůbec nezměnil, což je velmi dobře, protože receivery Onkyo mám osobně za jedny z nejlépe ovladatelných přístrojů. Ovládání z čelního panelu je jejich silná stránka a výrobce si toho je jistě velmi dobře vědom. Na svém místě zůstal kurzor, který je sám o sobě zárukou logické obsluhy, kterou bych dal za vzor i jiným značkám.

Co se změnilo

První letmý pohled na zadní panel patřil samozřejmě čtyřem HDMI vstupům, k jejichž počtu už v dané kategorii opravdu není co dodat, byl to totiž snad jediný výrazný nedostatek TX-SR 605 a zde došlo k navýšení ze dvou hned na čtyři vstupy. Myslím, že to bohatě pokryje připojení veškeré moderní techniky i s výhledem do budoucna. Stejně tak po dvou optické i koaxiální vstupy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oproti minulému modelu se zde sice nenápadně vytratila optická a S-Video zdířka u čelního vstupu, ten je nyní provedení kompozitní video plus klasické stereo. Nehodnotím to jako výrazné mínus, protože tenhle vstup na receiveru má stejně sloužit pouze k rychlému připojení a náhledu, pokud je ovšem vůbec využíván. Většinou se pro videokameru či herní konzoli použije rovnou čelní nebo boční vstup TV. Přístroj byl také poměrně efektivně „očesán“ od dalších, poslední dobou méně používaných vstupů, takže komponentní vstupy jsou teď místo tří dva. Dle mého názoru je to velmi rozumné řešení, jak snížit zbytečné náklady.

Ovládání

Zatímco obsluha přístroje přímo z panelu je přímo učebnicová, zejména vynikající přímá volba vstupů, kde má každý své tlačítko, logický kurzor pro volbu parametrů, nebo ovladač volume s velmi příjemnou křivkou náběhu, totéž už nemohu říci o dálkovém ovladači, který je opět v novém provedení. Po designové stránce možná zdařilý, funkce jsou podobné jako u minulého modelu a přednastavené kódy dovolují ovládat i jiné značky, avšak do ruky padne mnohem hůře. V dlani totiž držíte zbytečně širokou část, zatímco z hlediska ergonomie by bylo výhodnější jej celý obrátit.

Klepněte pro větší obrázek

Menu přístroje s jednoduše nastavitelnými parametry sice působí na dnešní dobu tak trochu spartánsky, ale je logické a intuitivní ve všech krocích, které provádíte. Na čelním panelu stojí za zmínku tradičně rychlá aktivace a obsluha 2 zóny s využitím budícího signálu pro externí zesilovač (Zone 2 Line Out) a hlavně možností přímého výkonového ozvučení (svorky Zone 2 Speaker)

Zvuk a celkové zhodnocení

Co se nastavení zvukových parametrů týče, zachován byl kalibrační systém Audyssey 2EQ jenž sám o sobě vykazuje výborné výsledky. Faktem však zůstává, že nejedna konkurence již oplývá i modernějšími a sofistikovanějšími systémy umožňující nastavení i více než 3 poslechových míst plus možnost detailního manuálního nastavení zvukových parametrů. Nastavení pomocí mikrofonu se ale i zde ukázalo naprosto bezproblémové a přístroj byl zkalibrován bez chybičky hned napoprvé s výborným zvukovým výsledkem.

Klepněte pro větší obrázek

Pro test jsme použili prakticky stejnou sestavu jako u testu minulého modelu a přestože přímo srovnávat nemohu, celkový zvukový projev mi po kvalitativní stránce přišel výtečný, žádné nežádoucí zabarvení ve zvuku, jen jsem možná postrádal onu razanci, kterou jsem byl u minulého modelu tak překvapen. Něco možná napoví, že přestože výkon na kanál je uváděn stejný, celkový příkon transformátoru je u nového modelu nižší.

Na čem jsme testovali

K testu byly stejně jako u minulého produktu této značky přizvány kvalitní komponenty počínaje 5.1 setem AQ Labrador, a v 7.1 kině doplněný o surround back reprosoustavy. Dále byly v Bi-Amp režimu pro stereo poslech připojeny špičkové B&W 683. Pro poslech CD jako zdroj posloužil Denon DCD 1500AE a jako DVD přehrávač Onkyo DV-SP 503E. Testovací disk s DTS ukázkami akčních scén a koncertů byl doplněn mimo jiné vynikajícím CD Tori Amos, skladbami od Depeche Mode a Enya.

Testovací sestavu zapůjčilo a prostory poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Oproti staršímu TX-SR 605 je mírně oproštěn od některých již nepoužívaných konektorů, naproti tomu je díky čtyřem HDMI vstupům mnohem moderněji zaměřen a na svou kategorii tedy oplývá vynikající konektivitou. Případné zájemce jen upozorním, že vzájemná videokonverze analogových videosignálů možná není, vše již funguje směrem nahoru do max. rozlišení 1080i pouze do výstupu HDMI. Celkově přístroj propouští přes HDMI konektivitu pochopitelně i 1080p.

Módou se též stalo vybavení obvody pro vylepšení komprimovaných audiozáznamů a ani náš přístroj není výjimkou, tzv. Music Optimizer sice občas dokáže zvuk jaksi vylepšit, nicméně celkový výsledek bývá diskutabilní a to i u konkurenčních systémů.

Celkově přístroj hodnotím velmi kladně. Předchůdce TX SR 605 znamenal ve své cenové kategorii z hlediska „modrých“ dekodérů HD zvuku velký skok a nasadil tak laťku poměrně vysoko, což nástupci výchozí pozici na trhu zrovna neulehčuje, protože ten zase až tak pokrokový není (a ani nemůže) – dá se totiž konstatovat, že se za poslední rok nic výrazně nového neudálo. Trend je v podstatě jasný, držet krok po stránce dekodérů pro Blu-ray, postupně zvyšovat počet HDMI vstupů a především pronikat s videokonverzí do nižší cenové hladiny, což je zde splněno na jedničku.

Onkyo TX-SR 606

cena doporučená 14 490 Kč

 • produkt AV receiver 7.1 pro domácí kino
 • integrované dekodéry Dolby TrueHD, Dolby Digital EX, Dolby Pro-Logic IIx, DTS-HD Master Audio, DTS-ES, DTS NEO: 6, DTS 96/24
 • D/A převodníky 192 kHz / 24 bit pro všechny kanály
 • výkon 7x140 W (6 ohmů, 1 kHz)
 • harmonické zkreslení 0,08 %
 • kmitočtový rozsah 5 Hz – 100 kHz / +1 / - 3 dB (Direct mode)
 • odstup signál / šum 106 dB (linkové vstupy)
 • video vstupy / výstupy - zadní panel 4x/1x HDMI, 2x/1x komponent, 4x/2x S-video, 4x/2x kompozit
 • analogové audio vstupy / výstupy 5x/2x stereo, 7.1 kanálový vstup, Subwoofer Pre out výstup, 1x ZONE 2 stereo out
 • digitální vstup / výstup optický 2x / -, koaxiální 2x / -
 • front AV vstup 1x kompozitní, 1x stereo
 • konektory pro externí řízení 1x RI konektor kabelového dálkového ovládání
 • tuner RDS, 40 FM/AM stanic
 • příkon 550 W
 • rozměry (š × v × h) 435 × 174,5 × 375 mm
 • hmotnost 11,4 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, kalibrační mikrofon, AM a FM anténa, síťový kabel, originální a český návod

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Domácí kino, AV přijímače, Onkyo, Receiver, Test, Domácí kina na Heureka.cz

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory