Onkyo TX-SR 806: test AV receiveru

4. června 2009
TWEET SDÍLET
Produkt vyšší třídy od klasického výrobce receiverů, kde vysoká kvalita obecně je takřka samozřejmostí. Čím Onkyo překvapí?

V nižších řadách tento nejen u nás populární výrobce AV techniky už následovníky ohlásil, nicméně v osmičkové řadě zatím TX-SR 806 zůstává aktuálním modelem. Zaujme nejen výbavou, ale i THX Ultra 2 certifikací. V testu se podíváme co dalšího nabídne.

Provedení a vzhled

Dominantní ovladač volume s velmi působivým modrým podsvětlením jistě naprosto splňuje očekávání výrobce. Totiž přístroj alespoň na mě působí již na první pohled velmi líbivě a to i po stránce mechanického zpracování, nikde se nic neprohýbá i odklopný panel jde oproti konkurenci otevírat úplně zlehoučka. Jinak pro ty, co neradi čtou technické parametry, zmiňuji téměř 18 kilo hmotnosti! Případný zájemce by tedy měl s tímto počítat při umístění a výběru kvalitního hi-fi nábytku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spínač standby je doplněn ještě „tvrdým“ vypínačem pod odklopným panelem, který velmi efektně zakrývá valnou část málo používaných tlačítek celkového nastavení přístroje a ovládání druhé zóny. Vně panelu tak nalezneme prakticky pouze volby vstupů a co se mi líbí, vše separátně, tedy co vstup to spínač, což si osobně z dlouhodobého hlediska nemohu vynachválit, tohle přímé řešení u mne opakovaně vítězí nad otočnými voliči, kde ustavičně přejíždíte dokola.

Klepněte pro větší obrázek

Displej je také jeden z nejpovedenějších, čitelnost dvou řádků po 14 segmentech s pomocnými grafickými ikonkami je naprosto dokonalá i z větší vzdálenosti. Prostě Onkyo nezklamalo a opět potvrdilo, že přímá a intuitivní ovladatelnost byla a doufám nadále zůstane velmi silnou stránkou těchto přístrojů.

Výbava a ovládání

Video výzbroj tvoří 5 volně přiřaditelných HDMI vstupů a 1 monitor výstup s rozlišením až 1080p za pomoci upscaleru Faroudja DCDI Cinema, přičemž videokonverze je možná ze všech analogových videovstupů až na HDMI. Dostatečný se jeví také počet digitálních audiovstupů (celkem 3 koaxiální a 3 optické), nicméně výstup chybí. Nezapomnělo se také na konektory pro externí řízení samotného přístroje i druhé zóny, což je velmi silnou stránkou tohoto přístroje, takže na zadním panelu nalezneme IR vstup a výstup, zdířku 12V Trigger pro spínání druhé zóny a počítačový RS 232 pro integraci samotného přístroje do komplexnějších řídících systémů. Vestavěný AM/FM RDS tuner pojme 40 stanic včetně názvu a jinak potěší, že stále nevymizel klasický PHONO vstup.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na zadní části asi nejvíce překvapí skoro učebnicové rozložení reprosvorek, tak s tímhle nebudete mít problém připojit snad cokoli, šroubovací svorky jsou rozloženy prakticky po celé délce zadního panelu, nijak si vzájemně nepřekážejí a vše je velmi přehledné. Možné je taká přizpůsobení impedance pro připojené reproduktory 4/6 Ohmů.

Klepněte pro větší obrázek

Ovladač je v mnoha ohledech prakticky shodný se svými brášky od nižších modelů receiverů, které jsme už testovali. Ergonomicky jakoby obrácený, takže ani moc nepadne do ruky, ale dá se říci, že je to jeden z těch, na které si zvyknete a podsvětlená tlačítka včetně velkého pogumovaného kurzoru vám to usnadní. Samozřejmostí je velmi rozsáhlá tabulka kódů pro ovládání přístrojů jiných značek a možnost naprogramovat dvě makra. Ovladač také oproti levnějším modelům nabízí schopnost načítat cizí kódy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obslužné menu se po vyvolání na obrazovku zdá graficky poměrně strohé, což je z hlediska nastavení jedině dobře, totiž už jen nastavení obsáhlé položky volume hovoří za sebe. Ukazatel hlasitosti lze nastavit buď v decibelech po 0,5 dB krocích, nebo v číselných hodnotách 0,5 – 99 doprovázených grafickým sloupcem a to samozřejmě také na připojeném TV. Umlčení (muting) lze nastavit buď s úplně vypnutým zvukem, nebo ztlumený v 5 krocích a stejně tak maximální celková hlasitost receiveru v krocích od 0 – 99. Při zapnutí přístroje může „naběhnout“ hlasitost poslední použitá, minimální, nebo zase nastavitelná ve stejných výše uvedených krocích a druhá zóna má totéž detailní nastavení jako u samotného receiveru!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kvalitativně velmi slušný sluchátkový výstup 6,3 mm lze v menu ještě vnitřně korigovat +/- 12 dB. Lze také pochopitelně vypnout efektní modré podsvětlení ovladače volume na čelním panelu a dále ve dvou stupních ztlumit displej, přičemž k úplnému vypnutí dojde při použití režimu Pure Audio. Fukce Sleep je nastavitelná od 10 do 90 minut po desetiminutových krocích.

Zvuk

Osvědčená širokopásmová zesilovací technologie WRAT převzatá od předchozích modelů receiverů se s odstupem několika let jeví jako jakási záruka kvalitního zvuku, především co se výkonového zatížení týče. Zvuk mi sice oproti konkurenci výkonově trochu neseděl s papírovými parametry (s uváděnými výkony však přehánějí i jiní výrobci), nicméně to co bylo servírováno během poslechového testu, znělo na receiver skvěle, zvuk snese plné srovnání s kvalitními integrovanými stereo zesilovači, což je na měřítka AV techniky velmi slušné ohodnocení. Kalibrace až 6 poslechových míst systémem Audyssey Mult EQ vás za chvilku trpělivosti při nastavování odmění téměř studiovým prostorovým zvukem šitým přesně na míru vašeho obýváku.

Na čem jsme testovali

Test probíhal stejně jako u minulého testu receiveru Sony na reprosoustavách AQ Labrador set 2, doplněný pro 7.1 kino o další dvě - surround back reprosoustavy. Navíc čistě pro stereo poslech jako u minulých testů ještě posloužily sloupovky B&W 683/684. Zdroje signálu byly tradičně CD/SACD Denon DCD 1500AE a Blu-Ray Denon DVD 3800. Testovací disk se zvukovými DTS ukázkami akčních scén a Blu-Ray Cassino Roayal byly doplněny cédéčkem Lucie Bílé a koncerty Philla Collinse a Jeana Michela Jarreho na DVD a taktéž se zvukem v DTS.

Testovací sestavu zapůjčilo a prostory poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Přístroj sám o sobě produkuje nezvykle čistý a dost uhlazený neutrální zvuk, který si můžete dle libosti dobarvit 7 pásmovým EQ volitelně pro každý kanál. Nalezneme zde také dnes už klasickou možnost zbavit se surround backů v 7.1 kině ve prospěch 5.1 kina a Bi-Ampingu pro čelní reprosoustavy. Zvukový projev je pak bezpochyby o něco dynamičtější, ale při porovnání receiver překvapivě podával vynikající výsledky i bez něj – další využití takto uvolněných výkonových stupňů je možné také pro výkonové ozvučení druhé zóny, čímžto ušetříme za externí zesilovač.

Verdikt

No a nějaká ta moucha by se samozřejmě také našla, přístroj se při testu celkově poměrně dosti zahříval a to i bez zatěžovacího výkonového provozu, tedy pamatovat na to v případě umístění např. do uzavřené skříňky či těsnějšího špatně větratelného prostoru. Oproti konkurenci bych vytknul chybějící, alespoň jeden digitální optický nebo koaxiální výstup, pro nahrávání a nebo prostě pro jakýkoli jiný účel, např. pro druhou zónu, na delší vzdálenosti je obecně ohledně rušení optické propojení vynikající volbou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ještě přemýšlím, zda by se už v téhle cenové „škatulce“ nenašlo místo ještě pro druhý HDMI výstup, který by byl jistě k užitku např. v případě řešení domácího kina s projektorem a menším LCD televizorem, nebo USB slot pro přehrávání empétrojek a dalších komprimovaných audioformátů. V téhle kvalitativně/cenové relaci výše uvedené momentálně nenajdeme asi ani u konkurence, takže by se toho mohl v budoucnu ujmout nějaký nástupce, TX-SR 806 není žádným nováčkem, je nějakou dobu již na trhu.

V této souvislosti nemohu nepřipomenout starší listopadový test receiveru Marantz SR 6003, který USB slot a dva HDMI výstupy (ale pouze 3 vstupy) měl a to za tehdy doporučených 27 000 Kč! Avšak počátkem roku díky nepříznivému vývoji kurzu došlo prakticky u všech značek k částečnému zdražení sortimentu a dle aktuálního ceníku např. zmiňovaný Marantz již přijde na rovných 33 000 Kč, takže přímé srovnání s TX-SR 806 je už možná trochu mimo mísu. Každopádně zvukově jsou oba prakticky srovnatelné a výhody Marantze SR 6003 jsou u Onkya zase jaksi kompenzovány rovnou pěticí HDMI vstupů, certifikací THX a nižší cenou, což je z hlediska digitální budoucnosti také vynikající volbou.

Onkyo TX-SR 806

cena doporučená 27 990 Kč

 • produkt AV receiver 7.1 pro domácí kino
 • integrované dekodéry THX Ultra2 Plus, Dolby TrueHD, Dolby Digital EX, Dolby Pro-Logic IIx, DTS-HD Master Audio, DTS-ES, DTS NEO: 6, DTS 96/24, Neural Surround
 • D/A převodníky 192 kHz/ 24 bit pro všechny kanály
 • výkon 7x 180 W(6 ohmů, 1 kHz)
 • THD 0,08 %
 • kmitočtový rozsah 5 Hz – 100 kHz/ +1 / - 3 dB (Direct mód)
 • odstup signál / šum 110 dB (linkové vstupy), 80 dB (Phono vstup)
 • video vstupy / výstupy - zadní panel 5x/1x HDMI, 2x/1x komponentní, 5x/2x S-video, 5x/2x kompozitní
 • analogové audio vstupy / výstupy – zadní panel 6x/3x stereo (včetně Zone2), 1x PHONO vstup, 7.1 in / Pre-out výstup
 • digitální vstup / výstup – zadní panel optický 2x (plus 1x čelní)/-, koaxiální 3x/-
 • čelní AV vstup 1x S-video, 1x kompozitní video, 1x stereo, 1x optický digitální
 • konektory pro externí řízení 1x IR Input, 1x IR Output, 1x 12V Trigger Out, RS 232
 • tuner RDS, 40 FM/AM stanic
 • příkon 740 W
 • rozměry (š × v × h) 435 × 194 × 431 mm
 • hmotnost 17,8 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, kalibrační mikrofon, AM a FM anténa, síťový kabel, originální a český návod

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Domácí kino, AV přijímače, Test, Receiver, Onkyo

Určitě si přečtěte

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

18 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

29 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

76 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

59 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory