11
Fotogalerie

Onkyo TX–SR 605E: test AV receiveru

Zvukové formáty Dolby True HD a DTS-HD přinesly tomuto receiveru jistě právem ocenění EISA pro rok 2007/2008.

Příznivá cena, vysoká uživatelská hodnota, rozhraní HDMI 1.3a a schopnost dekódovat nejnovější zvukové formáty Dolby True HD a DTS-HD. Tak zajímavý přístroj pochopitelně nemohl uniknout ani našemu testování.

V novém kabátě

V této třídě obvyklý čelní panel z hliníku je osazen logicky rozdělenými skupinkami spínačů provozních režimů. Nový a na první pohled technický design má své opodstatnění. Nadšeni budou zcela jistě ti z nás, kteří dávají přednost přímočarému ovládání typu „co funkce, to tlačítko“, kde lze naprosto intuitivně a okamžitě volit žádané funkce včetně vstupů. Hned z počátku si takto s přístrojem začnete rozumět, mimo jiné také díky přiloženému papírovému archu se základním nastavením, bleskově popisující nastavení a zapojení pro zvukové nedočkavce.

čelo.jpg

Jednořádkový patnáctisegmentový display s pomocnými informačními ikonkami by mohl být pravda větší, avšak zmíněná přímá volba režimů pomocí tlačítek vše vynahrazuje. Jako velmi užitečný a pro receivery této značky takřka typický, shledávám kurzor přímo na panelu pro rychlý přístup a pohyb v menu přístroje bez použití dálkového ovládání.

diplej2.jpgdisple1.jpg
Čitelnost menšího displeje je velmi dobrá

Nadupaný k prasknutí

Přehlídce technických vymožeností zde velí nepochybně HDMI konektivita s certifikací 1.3a, znamenající schopnost přenášet a dekódovat komprimovaný i nekomproprimovaný zvuk v nových formátech z Blu-ray a HD DVD nosičů, ale třeba i z SACD či DVD Audio přehrávačů. Škoda jen, že se výrobce omezil pouze na dva vstupy, které jsme schopni již teď zaplnit třeba Blu-ray/HD DVD přehrávačem či HDTV satelitním přijímačem.

Z řady dále vyčnívá kompletní videokonverze veškerých videosignálů až na HDMI výstup a součástí je také čip DCDi Faroudja (I/P konverze). Automatická kalibrace mikrofonem pracující s vyspělým akustickým systémem Audyssey 2EQ se postará o vše, přes kontrolu zapojení fáze, velikosti beden, dělící frekvence a vzdálenosti všech reprosoustav. Z „lepší společnosti“ navíc přebírá také možnost změřit až tři body pro lepší optimalizaci poslechového místa.

 kon+kal.jpg
Pod krytkou na předním panelu je skryt i vstup pro kalibrační mikrofon 

Velmi praktická a žádaná funkce ozvučení 2 zóny nezávislým signálem a řízením hlasitosti umožňuje zvolit jak variantu signálovou (je nutno použít externí zesilovač), tak i výkonovou, přímo z reprosvorek receiveru k tomu určených, ovšem za cenu odpojení surround backů. Přesněji řečeno zadní efekty (6 a 7 kanál) trvale připojeny být mohou, mají totiž stejně jako druhá zóna vlastní reprosvorky, avšak sdílejí spolu jedny konfigurovatelné koncové stupně a při zvolení druhé zóny tedy nejsou v provozu.

Takové řešení nás alespoň trvale nezbavuje surround backů, zatímco u srovnatelné konkurence si již při počátečním zapojování musíte vybrat, zda-li dáte přednost druhé zóně (a pouze 5.1 kino) nebo připojením sedmi reprosoustav.

Poslouchá na slovo

Jedna z věcí, kterou jsem si u Onkya troufnul odhadnout dopředu (a skoro se nemýlil), byl tradičně výborný ovladač a to nejen výbavou, ale i funkčností. Neokázalý, zato perfektně padnoucí do ruky.

dákla.jpg

Na červeně podsvětlená tlačítka vstupů v kombinaci s klasickým kurzorem si okamžitě zvyknete. Překvapilo mne však, že oproti předchozím modelovým řadám je bez možnosti načítat cizí kódy, škoda, ale i tak je s 12 stránkovým seznamem kódů ostatních značek v dané třídě na pomyslné špici. Žádné složité hledání postupu v návodu se nekonalo, ve dvou jednoduchých krocích vysvětlených hned v úvodu dostanete do rukou opratě od většiny AV přístrojů na trhu.

Jak to hraje

Po zvukové stránce dopadl test nadprůměrně a to jak v provozu kina, tak v režimu stereo, kde jsme využili Bi-Amping pro čelní reprosoustavy a zvuk se okamžitě stal plnější, navíc s vyváženými basy. CD výběr Enya jsem tak čistě a frekvenčně vyrovnaně dlouho neslyšel, v akčních filmových scénách zvuk neztratil nic ze své mohutnosti a razance.

Celkově cítím oproti předešlé řadě značný posun vpřed. V režimu direct není přebasováno a zvukový charakter se jako by podobá Marantzům a Denonům, které nabízí uhlazený a neutrální zvuk, hodící se téměř k jakýmkoli bednám. Náš přístroj nebyl výjimkou a perfektně si rozuměl se vším co bylo po ruce. 

Na čem jsme testovali

Jako obvykle byly k testu přizvány kvalitní komponenty počínaje 5.1 setem AQ Labrador, v 7.1 kině doplněný o další dva surround reproduktory. Dále byly v Bi-Amp režimu pro stereo poslech připojeny špičkové B&W 683 z nové šestistovkové řady. Pro poslech CD jako zdroj posloužil Denon DCD 1500AE; pro filmy DVD přehrávač Onkyo DV-SP 503E a Blu-ray přehrávač Sharp BD-HP20. Poslouchali jsme mimo jiné testovací DTS disk s ukázkami akčních scén typu Zachraňte vojína Ryana, BD disk Casino Royal, CD Tori Amos s vynikajícími vokály, dále pomáhaly známé skladby od Depeche Mode a vše zakončila Enya výběrem nejlepších skladeb.

Co nás zaujalo

Po delší době jsem zde narazil na velmi příjemnou funkci Sleep (od 10 do 90 minut - krok 10). Nastavitelná je také počáteční hlasitost při zapnutí, aby nám přístroj při zapnutí „nevybouchnul“. Zvukové D/A převodníky v rozlišení 192 kHz/24 bit (pro všechny kanály, nejen pro čelní!) již také nejsou jen výsadou DVD přehrávačů. V příslušenství mnohé z nás potěší také dodávaná utahovací plastová násadka pro reprosvorky. Jinak k našemu testu byly k propojení využity kabely s reprobanánky, které jsou po vyjmutí plastových krytek lehce použitelné na všech svorkách. Pochopitelně výrobce nezapomněl na možnost připojení dokovací stanice pro přehrávač iPod.

zadek.jpg
Na zadním panelu nás budou zajímat jistě především HDMI, optické a koaxiální vstupy, všechny po dvou vstupech

Nakonec něco pro šťouraly

A abychom se všemi zahraničními testy jen shodně nepokyvovali hlavou, tak oproti starší šestistovkové řadě je zde na jedné straně v elektronice skoro revoluční skok, nicméně po stránce mechanického zpracování mi receiver připadne celkově dost plechový (při zapojování se prohýbající zadní stěna) a k šestistovkové řadě po celé roky dodávaný vysoce kvalitní učící se dálkový ovladač byl nahrazen sice také velmi dobrým, ale levnějším předprogramovaným z pětistovkové řady. Inu, někde se holt ušetřit muselo. Zaujalo mne ještě dost silné zahřívání receiveru, paradoxně však ne nad výkonovými stupni (byly vlažné po celou dobu testu), ale jen u HDMI konektorů v oblasti nad videoprocesory.

Ještě dodejme, že pokud má taková nadupaná „mašina“ plnit svou funkci AV centrály i v budoucnu (a dekodéry Dolby True HD a DTS-HD ji k tomu předurčují), jsou dva HDMI vstupy málo, ale to je téhle kategorii bohužel běžný stav a ani konkurence na tom není lépe. Mimochodem „lepší“ plazmy a LCD se třemi HDMI konektory již nejsou vzácností, takže „hozená rukavice“ je na straně receiverů. Nutno podotknout, že u vyšší TX–SR 705 už tři jsou.

Zvuk byl na danou třídu při testech ve všech ohledech vynikající a díky širokopásmové zesilovací firemní technologii WRAT také patřičně hutný, zejména u Bi-Amp zapojení kvalitních reprosoustav se zde ukazuje, že receivery do 20 tis nám mohou nabídnout zvukově mnohem víc než si myslíme.

ONKYO TX – SR 605E

cena 17 990 Kč

  • produkt AV receiver 7.1 pro domácí kino
  • integrované dekodéry Dolby TrueHD, Dolby Digital EX, Dolby Pro-Logic IIx, DTS-HD Master Audio, DTS-ES, DTS NEO: 6, DTS 96/24
  • výkon 7× 140 W (6 ohmů, 1 kHz)
  • harmonické zkreslení 0,08 %
  • kmitočtový rozsah 5Hz 100kHz / +1dB -3 dB (Direct mode)
  • odstup signál/šum 106 dB ( linkové vstupy )
  • videovstupy/výstupy (zadní panel) 2× /1× HDMI, 3× /1× komponent, 4× /2× S-video, 4× /2× kompozit
  • audiovstupy/výstupy 6× /2× stereo, 7.1 kanálový vstup, Subwoofer Pre out výstup, ZONE2 stereo out
  • digitální vstup/výstup optický 2× /, koaxiální 2× /
  • přední AV vstup 1× S-video, 1× kompozitní, 1× stereo, 1× optický
  • tuner RDS, 40 FM/AM stanic
  • příkon 630 W
  • rozměry (š × v × h) 435 × 174 × 377 mm
  • hmotnost 11.5 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, kalibrační mikrofon, AM a FM anténa, originální a český návod

Zapůjčil

  • CPT Praha, Praha
  • kontakt 283 842 120, www.onkyo.cz
  • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud