Onkyo zbankrotovalo, známý japonský výrobce Hi-Fi techniky má příliš velké dluhy. Značka Onkyo ale nekončí

Onkyo zbankrotovalo, známý japonský výrobce Hi-Fi techniky má příliš velké dluhy. Značka Onkyo ale nekončí

Uznávaný japonský výrobce Hi-Fi techniky zkrachoval. Končí tak kapitola audio historie, která trvala od roku 1946. Podle Nikkei Asia podala společnost Onkyo Home Entertainment u okresního soudu v Ósace návrh na vyhlášení konkurzu. Celková výše závazků se pohybuje kolem 3,1 miliardy jenů, což je přibližně 24 milionů dolarů. 

Společnost Onkyo založil v roce 1946 Takeši Godai, bývalý inženýr společnosti Matsushita, který chtěl vybudovat vlastní firmu. Mezi první výrobky Onkyo patřily kvalitní měniče a reproduktory, v Japonsku se v dalších letech Onkyo stalo uznávanou značkou. Postupně firma začala vyrábět gramofon, zesilovače, tunery a další audio vybavení. Oceňována byla kvalita výroby, technické inovace a výborný zvuk, populární byla nejen klasická Hi-Fi technika, ale především AV receivery.

S nástupem digitalizace a streamování tradiční výrobce ale Onkyo nedokázalo držet krok. Klasické Hi-Fi komponenty vytlačují multiroom systémy, bezdrátové reproduktory, spousta tradičních značek reprobeden začala najednou nabízet True Wirelles sluchátka.

ht-s3910_angle_n9999x9999.png.jpg
Populární jsou například kompletní sety AV receiverů Onkyo a
reproduktorů pro domácí kino

Na vině pádu je údajně neschopnost Onkya se přizpůsobit rychle se měnícímu trhu s audiotechnikou, který je stále více založen na softwaru a streamování hudby. Některé značky se propadům do červených čísel brání sázkou na prestiž a vysoké ceny, Onkyo ale bylo vždy výrobcem, který nabízel spíše kvalitní stroje střední třídy za rozumnou cenu, nikoliv drahý High-End. 

Onkyo TX-SR494
Onkyo TX-SR494
nabízí 23 obchodů za ceny od 7 614 Kč
Porovnat ceny
Onkyo TX-NR6100
Onkyo TX-NR6100
nabízí 19 obchodů za ceny od 16 191 Kč
Porovnat ceny
Onkyo TX-RZ70
Onkyo TX-RZ70
nabízí 6 obchodů za ceny od 56 590 Kč
Porovnat ceny
Onkyo TX-8220
Onkyo TX-8220
nabízí 8 obchodů za ceny od 7 989 Kč
Porovnat ceny
Onkyo TX-8270
Onkyo TX-8270
nabízí 5 obchodů za ceny od 15 090 Kč
Porovnat ceny

Finanční problémy Onkya se v médiích nepropírají poprvé. Před třemi lety se společnost Sound United (stojí za značkami  Bowers & Wilkins, Denon, Marantz, Classé, či Polk Audio) měla Onkyo převzít, ovšem fúze se nakonec nekonala. Posledním hřebíkem do pomyslné rakve byl COVID a několik smolných událostí posledních let. Pokud se někdo nezasadí o odkoupení společnosti z konkurzu, což se v tuto chvíli zdá nepravděpodobné, japonské Onkyo zanikne.

Nicméně, i když původní Onkyo končí, tak značka Onkyo by měla pokračovat dále. AV divizi společnosti Onkyo totiž v roce 2021 koupila společnost VOXX International (mají pod sebou značky Jamo, Magnat, Klipsch a další), části produkce by se tak bankrot neměl dotknout.

Zdroj: Nikkei Asia

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud