Onkyo zbankrotovalo, známý japonský výrobce Hi-Fi techniky má příliš velké dluhy. Značka Onkyo ale nekončí

16. května 2022
TWEET SDÍLET

Uznávaný japonský výrobce Hi-Fi techniky zkrachoval. Končí tak kapitola audio historie, která trvala od roku 1946. Podle Nikkei Asia podala společnost Onkyo Home Entertainment u okresního soudu v Ósace návrh na vyhlášení konkurzu. Celková výše závazků se pohybuje kolem 3,1 miliardy jenů, což je přibližně 24 milionů dolarů. 

Společnost Onkyo založil v roce 1946 Takeši Godai, bývalý inženýr společnosti Matsushita, který chtěl vybudovat vlastní firmu. Mezi první výrobky Onkyo patřily kvalitní měniče a reproduktory, v Japonsku se v dalších letech Onkyo stalo uznávanou značkou. Postupně firma začala vyrábět gramofon, zesilovače, tunery a další audio vybavení. Oceňována byla kvalita výroby, technické inovace a výborný zvuk, populární byla nejen klasická Hi-Fi technika, ale především AV receivery.

S nástupem digitalizace a streamování tradiční výrobce ale Onkyo nedokázalo držet krok. Klasické Hi-Fi komponenty vytlačují multiroom systémy, bezdrátové reproduktory, spousta tradičních značek reprobeden začala najednou nabízet True Wirelles sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek
Populární jsou například kompletní sety AV receiverů Onkyo a
reproduktorů pro domácí kino

Na vině pádu je údajně neschopnost Onkya se přizpůsobit rychle se měnícímu trhu s audiotechnikou, který je stále více založen na softwaru a streamování hudby. Některé značky se propadům do červených čísel brání sázkou na prestiž a vysoké ceny, Onkyo ale bylo vždy výrobcem, který nabízel spíše kvalitní stroje střední třídy za rozumnou cenu, nikoliv drahý High-End. 

Onkyo TX-8270 Onkyo TX-8270
nabízí 18 obchodů za ceny od 15 980 Kč
Porovnat ceny
ONKYO TX-RZ50 ONKYO TX-RZ50
nabízí 10 obchodů za ceny od 36 990 Kč
Porovnat ceny
Onkyo TX-8220 Onkyo TX-8220
nabízí 16 obchodů za ceny od 7 980 Kč
Porovnat ceny
ONKYO TX-NR6100 ONKYO TX-NR6100
nabízí 22 obchodů za ceny od 18 990 Kč
Porovnat ceny
Onkyo TX-NR5100 Onkyo TX-NR5100
nabízí 22 obchodů za ceny od 15 980 Kč
Porovnat ceny

Finanční problémy Onkya se v médiích nepropírají poprvé. Před třemi lety se společnost Sound United (stojí za značkami  Bowers & Wilkins, Denon, Marantz, Classé, či Polk Audio) měla Onkyo převzít, ovšem fúze se nakonec nekonala. Posledním hřebíkem do pomyslné rakve byl COVID a několik smolných událostí posledních let. Pokud se někdo nezasadí o odkoupení společnosti z konkurzu, což se v tuto chvíli zdá nepravděpodobné, japonské Onkyo zanikne.

Nicméně, i když původní Onkyo končí, tak značka Onkyo by měla pokračovat dále. AV divizi společnosti Onkyo totiž v roce 2021 koupila společnost VOXX International (mají pod sebou značky Jamo, Magnat, Klipsch a další), části produkce by se tak bankrot neměl dotknout.

Zdroj: Nikkei Asia

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Domácí kino, AV přijímače, Onkyo, Receiver, Domácí kina na Heureka.cz