Opticum 4100TSCR Ethernet: test STB

27. prosince 2007
TWEET SDÍLET
Otestovali jsme set-top-box pro příjem pozemního i satelitního digitálního vysílání – navíc nabídne i Ethernet. Vyplatí se?

Pozemní DVB-T a satelitní DVB-S vysílání mají k sobě blízko jako jahodový a malinový jogurt, v základu jsou stejné. Není tedy divu, že na trh míří produkty podporující oba formáty zaráz. Testovaný Opticum 4100TSCR Ethernet je navíc zajímavý síťovým rozhraním, jak je ostatně patrné z jeho názvu.

Klepněte pro větší obrázek

Před časem jsme recenzovali předchozí verzi Opticumu, model 4000TS. Vytýkali jsme mu horší citlivost satelitního tuneru a nedokonalou lokalizaci do češtiny. Chválili jsme potom nízkou cenu. 4100TSCR Ethernet vypadá na pohled zcela identicky – stříbrný přístroj zdobí na přední straně zrcadlově lesklá plocha, pod dvířky se schovává čtečka čipových karet. Zaměříme se proto především na rozdíly.

Díky snadno pochopitelnému českému prostředí je nalezení stanic v pozemním i satelitním vysílání jednoduché. Stanice lze třídit do skupin, měnit pořadí, prohlížet elektronického průvodce programy. Citlivost satelitní části je horší, musíte použít zkrátka větší parabolu, ne tu nejmenší, co najdete. Vestavěná čtečka si poradí i s kartami Cryptoworks (UPC Direct, CSLink), pracuje s nimi však v emulaci bez oficiální licence. Může to tedy fungovat – ale není to garantováno.

Klepněte pro větší obrázek
Běžné dálkové ovládání má celkem rozumné rozdělení tlačítek

Televize po drátě

Hlavní novinkou oproti již testovanému testovaného modelu 4000TS je síťové rozhraní. To nyní ale nevyužijete na aktualizaci firmwaru nebo (což by nebylo špatné) streamování videa z televize do počítačové sítě. Se stávajícím firmwarem má Ethernet jedinou funkci, a to sdílení šifrovacích karet po lokální síti. Teoreticky byste tedy mohli vybavit domácnost více set-top-boxy Opticum a jednu šifrovací kartu mezi nimi sdílet. Vedle ethernetové zásuvky nabízí Opticum také sériové rozhraní pro aktualizaci firmwaru – příslušný program pro Windows si stáhnete ze stránek výrobce. Právě ethernetovým rozhraním pro sdílení karet a sériovým portem pro aktualizaci firmwaru ale míří tento produkt do šedé až pirátsky černé zóny satelitního příjmu.

Klepněte pro větší obrázek
Síťový konektor využijete pouze při sdílení šifrovacích karet mezi více set-top-boxy. Nečekejte vysílání obrazu nebo programování přes webový prohlížeč

Do přístroje si totiž můžete nainstalovat nejen oficiální firmware, během pár minut googlování najdete firmware odemykající satelitní kanály i bez čipových karet, s ethernetovým rozhraním bude možná aktualizace ještě jednodušší. I když to přístroj umí a je proto oblíben, musíte si uvědomit, že je to zakázané, nečestné a nesportovní. Přesto i v případě, kdy se rozhodnete nesklouznout k nepoctivosti, nabídne Opticum 4100TSCR Ethernet při výborné ceně velmi ucelenou nabídku funkcí.

Síťové rozhraní zvedá cenu přístroje zhruba o 1 000 Kč, pokud tedy neplánujete sdílení čipových karet, nemá smysl si připlácet. Na druhou stranu podobně vybavená zařízení mají vyšší cenu.

Klady

 • cena
 • aktualizovatelný firmware
 • multiformátová čtečka karet

Zápory

 • citlivost satelitní části
 • pomalejší reakce na ovládání
 • spotřeba

Globo Opticum 4100TSCR Ethernet

Cena: 3 190 Kč

 • počet tunerů: 2 (DVB-T, DVB-S)
 • vstupní frekvenční rozsah (DVB-S): 174–462 MHz (VHF), 470–862 MHz (UHF)
 • rozlišení: 720 × 576 bodů
 • dekódování: MPEG-1/2
 • indikace na přístroji: základní stav, segmentový displej s číslem programu
 • firmware: s možností aktualizace přes sériový port
 • EPG: ano
 • teletext: ano
 • čeština: ano
 • vstupy a výstupy: 2× SCART, 1× LNB, 1× Loop, 1× anténa, 1× koaxiální výstup, 1× S/PDIF, 1× kompozitní video, 2× CINCH (audio), 1× RS232, 1× RJ-45 Ethernet
 • příkon: 40 W
 • rozměry (v× š × h): 60 × 300 × 214 mm
 • příslušenství: dálkový ovladač

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
cenaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Test, STB

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

1 Daniel Březina