Patří k těm nejmenším přenosným projektorům, přesto nabízí vysoký světelný výkon. LED navíc slibuje dlouhou životnost.
Přenosný projektory patří mezi ty přístroje, které se dají vzít na chatu, ke kamarádům, ale také je občas můžete využívat doma, když máte zálusk na velký obraz na stěně. Stačí vložit připojit smartphone můžete s přáteli sledovat filmy či seriály.
Tyto projektory mají společné kompaktní rozměry a nejčastěji používají LED technologie jako zdroje světla, liší se však velikostí a především ne/přítomností integrované baterie. Optoma baterii postrádá, je závislá na externím napájení.
Svítí hodně, topí ještě víc
Výrobce udává maximální světelný výkon 800 ANSI lm a není důvod mu nevěřit, projektor rozumně poslouží i v mírně zatemněné místnosti. Zdroj světla v podobě LED diod navíc zaručuje dlouhou životnost (až 20 000 hodin) a vyšší odolnost při horším zacházení při přenášení. Ačkoliv jsou LEDky úspornější, projektor na maximální světelný výkon dost peče, dvojice malých větráčků se má doslova co otáčet, aby odpadní teplo odvedly. Pokud se ale spokojíte s nižším světelným výkonem (režim Film či Eko), teplota a především hlučnost rázem padají. Přední z větráčků se dokonce zcela zastaví.
Světelný výkon dostačuje mimo jiné i díky krátkému dostřelu, projekční poměr činí 0,8. To znamená, že z jednoho metru projektor vykouzlí obraz s šířkou 125 cm a při daném poměru stran 16:10 úhlopříčku přes 147 cm.
Pro spojení s telefonem či tabletem skvěle poslouží HDMI s podporou MHL,
škoda ale absence standardního USB typ B
Na zadní straně najdete jeden HDMI konektor s podporou MHL. Stačí připojit vlastní telefon či tablet a můžete promítat, současně jde o nejjednodušší a nejpříjemnější způsob využití projektoru. Dále zde najdete univerzální I/O konektor, pro který přidal výrobce redukci z analogového D-Sub, a výstup na sluchátka, či častěji reproduktory. Zbývá USB konektor typu A nejen pro klasický flashdisk, ale i Wi-Fi dongle.
Zkoušel jsem dva Wi-Fi moduly od D-Link a TP-Link a nesetkal jsem se s úspěchem, přičítám to však spíše jejich stáří. Projektor má vnitřní paměť a dostat se k ní musíte právě přes tento projektor. Poněkud nepraktické, neboť kabel s oběma konci typu A se doma nikomu běžně nepovalují a v balení není. Ačkoliv výrobce popírá podporu microSDXC/U1 paměťových karet, přesně takovou, s kapacitou 64 GB, jsem bez problémů připojil a přehrával z ní multimediální obsah.
Na filmy bez titulků
Některé projektory jsou jen hloupé zobrazovače vstupního signálu, jiné, včetně Optomy, mají vlastní inteligenci: přehrají filmy, hudbu, fotografie, ale také zobrazí kancelářské dokumenty. Proto, abyste je nemuseli k ničemu připojovat a vystačili si pouze s nimi. To může být velmi praktické, nemusíte se starat o další zařízení a jeho napájení, inteligence takového projektoru však musí pokrýt vaše nároky.
Projektor spustil všechna testovaná videa, včetně různých kodeků zabalených do .avi, nepohrdnul .mpg či .wma formáty, avšak výsledek nebyl vždy uspokojivý. U některých videí docházelo ke zpoždění zvuku, u jiných prostě k více či méně výraznému trhání. Pokud ale použijete čistý kodek H.264, není s těmito soubory (obvykle .mkv) žádný větší problém, a to ani ve Full HD rozlišení. Projektor ale nepodporuje titulky v externím souboru, což bude pro mnohé zájemce tím klíčovým nedostatkem. Videa z outdoorové kamery natočená v 1080/60p přehrává projektor trhaně a zpomaleně, to jsme však již za limitem výrobce, který udává maximálně podporu 30 snímků za vteřinu. Z těchto důvodů je lepší připojit právě výše zmiňovaný smartphone a jako zdroj videa použít právě ten.
Disciplíny promítání fotek a přehrávání zvuků zvládnul projektor bez problémů. U dokumentů, tabulek a PDF vše v pořádku, některé prezentace ale zlobily.
Verdikt
Vlastní inteligence by si zasloužila doladit, netestoval jsem však zatím projektor, který by si v této disciplíně stoprocentně poradil. Zde mají zkrátka výrobci ještě značné mezery, některé z nedostatků zde může také vyřešit nový firmware. Vezmete-li projektor jako zprostředkovatele externího videosignálu, ať už z mobilu, tabletu či počítače, poslouží díky dobrému výkonu a konektorové výbavě skvěle.
+ Dobrý světelný jas
+ Short-throw
+ HDMI s MHL
- Podpora formátů má mezery
- Neumí externí titulky
- Vysoký hluk na plný jas
Optoma ML750ST
Cena orientační:
- DLP LED projektor
- technologie: DLP (1 280 × 800 px)
- svítivost: až 800 ANSI lm kontrast: 20 000:1
- hlučnost normální/ekonomický režim: 22 dB/neudáno
- optika: bez zoomu
- poměr projekční vzdálenosti: 0,8
- životnost lampy: 20 000 h
- lichoběžníková korekce: ano, automatická, ±40°
- video vstupy: HDMI+MHL 2.0, D-Sub (přes redukci)
- další vstupy: USB 2.0, microSDHC
- výstup: 3,5 mm audio
- dálkové ovládání: ano
- reproduktory: 1× 1,5 W
- rozměry: 113 × 123 × 57 mm
- spotřeba norm/eco/ stand-by: 52,4/16,7 W
- hmotnost: 450 g
- příslušenství: dálkové ovládání, kabel univerzal I/O – D-Sub, napájecí
- zapůjčil: Optoma, www.optoma.cz
Článek byl převzat z časopisu Computer