Orava DAV-303: test systému domácího kina

9. října 2007
TWEET SDÍLET
Je možné aby jediný levný centrální reproduktor nahradit kompletní domácí kino? Nebo zaujme jen cenou a snadnou instalací?

Nevím, jak u vás, ale u mne doma je docela problém vhodně rozmístit reproduktory pro domácí kino. Přední by ještě jakž tak šly, ale vést kabely k těm zadním a současně je někam šroubovat naráží nejen na technické, ale často partnerské problémy. Protože sám nechci stále zakopávat o kabely a vhodného umístění zadních repráků stejně nedosáhnu, často rezignuji na svou soustavu a pustím si film potupně ve stereo verzi.

Klepněte pro větší obrázek

Naštěstí existuje nová kategorie reproduktorů, které z jediného kusu dokáží vyloudit vcelku uspokojivý prostorový efekt, za který se nemusí stydět mnohé domácí kino. Pionýrem v této oblasti je Yamaha s více než čtyřiceti reproduktory v jediném těle, Philips nabízí také podobný kousek s integrovaným DVD přehrávačem, ale popravdě tato řešení jsou pro mnohé zbytečně drahá. Ovšem slovenská firma Orava nabízí podobný prostorový zážitek v jediném kusu za zlomek ceny. DAV-303 je označován jako systém domácího kina, protože umí přehrávat filmy z USB a paměťových karet, ale brzy poznáte, že zvuk je tím jediným důvodem, proč si jej zvolit.

Snadněji a jednodušeji to opravdu nejde

Klíčovou a nejdůležitější vlastností systému DAV-303 je snadná instalace. Stačí jej postavit pod (nebo nad) televizi, dát do zásuvky, přehrávač připojit k digitálnímu vstupu a zapnout. Od této chvíle máte prostorové domácí kino. Vzhledem k šířce 97 cm se pravděpodobně očekává zkombinování s větší LCD televizí, kolem 37 palců. Protože je reprosoustava vyšší než většina televizních stojanů, nevyhnete se také buď podložení podstavce televize nebo montáži reprosoustavy na zeď. Přímo v balení od výrobce dostanete potřebné konzole včetně hmoždinek, které musíte jen našroubovat na zeď. Líbilo se mi provedení z masivní dřevotřísky kombinované s hliníkovým rámem, které působí robustním dojmem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konektorů pro připojení audiosignálu má Orava dostatek a ovládání je přehledné

Nastavení reprodukce zvuku dovoluje zvolit úroveň výšek, basů, hlasitosti všech šesti kanálů a celkové hlasitosti. Při sledování filmů oceníte zejména možnost samostatného zvýraznění středového kanálu (např. pro lepší srozumitelnost anglického dialogu), případně trochu podpoříte zadní kanály pro prostorovější efekt. Dekodéry prostorového zvuku jsou zde analogový Dolby ProLogic a klasický Dolby Digital – chybějící DTS by zde byl asi stejně zbytečný. Ovládání pomocí dálkového ovládání je jednoduché, základní informace vidíte na čtyřznakovém červeně svítícím displeji. Ten ale i v pohotovostním tlumenějším stavu svítí příliš výrazně, kdy se postupně na něm posouvá třeba text COA1 AC3. A to při sledování filmu opravdu ruší. Výrobci bych vřele doporučil přidat možnost úplného vypnutí displeje pro běžný provoz, když nepotřebuji nic nastavovat. Nyní si uživatel může klidně přelepit displej černou páskou (to málo světla, co pronikne, bude bohatě stačit).

Raději poslouchejte...

Při sledování opravdu máte velmi výrazný pocit prostorového zvuku, je to přitom lepší, když zavřete oči – ta jediná krabice zkrátka nepůsobí psychologicky dobře. Zvuk dobře doplňuje filmy a pokud jste DVD doposud sledovali jen na reproduktorech televize budete opravdu příjemně potěšeni. Samozřejmě se nemůžete otočit za zvukem ze „zadních“ reproduktorů, podobně nečekejte přesnou separaci jednotlivých kanálů jako u plnohodnotného domácího kina – vše mají na starosti čtyři reproduktory poměrně blízko u sebe. Je to zkrátka více o oblbnutí uší než o technicky přesném řešení. Dva menší středopásmové reproduktory směřují šikmo do stran a podílejí se na iluzi prostoru. Na čelní straně je stejně velký reproduktor pro centrální kanál doplněný větším reproduktorem pro nižší frekvence a vývodem bassreflexu. Basy jsou i bez velkého subwooferu výrazné, kdo by chtěl ale rezonovat okenními skly, může si dokoupit a připojit samostatný aktivní subwoofer.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled zboku a pohled dovnitř

Po stránce vstupů nemám námitek. Soustava nabízí dva digitální koaxiální vstupy, dva digitální optické vstupy, dva vstupy pro běžný stereo signál a je tu i výstup obrazu na televizi, bohužel jen v kompozitní formě. Výstup na televizi využijetepři přehrávání z výměnných USB disků a paměťových karet (například fotografií). Uvnitř je velmi rozšířený, uživatelsky nevstřícný, systém se dvěma panely a vybíráním mezi hudbou, filmy a obrázky. Orava přehrává DivX, ale popravdě se stejně očekává připojení reprosoustavy k DVD přehrávači, který tyto funkce dnes běžně zvládá s vyšším komfortem a lepší kvalitou výstupu. Naštěstí „příplatek“ za možnost přehrávání souborů není asi velký a při pouhém poslouchání to nepřekáží.

Klepněte pro větší obrázek
Výrazný displej vám bude při nočním sledování vadit

Kvalita reprodukce popravdě nesahá samostatným řádově dražším řešením ani po kotníky. Ti, co mají vymazlené domácí kino se opravdu nemusí bát, že by nyní nějaký hejhula s jednou krabicí získal stejný zážitek jako oni. Produkt ale míří opravdu jinam. Dostane prostorové domácí kino i tam, kde by se jinak nedostalo kvůli nevhodnému umístění televize nebo náročnosti montáže. Díky více vstupům je univerzální a do prostoru dokáže dostat i jinak běžný stereo signál. I ten nejlevnější DVD přehrávač mívá digitální výstup a s tímto systémem odpadnou investice do prostorových reproduktorů a zesilovačů. Zkrátka trh pro toto řešení je velmi široký a zatím nenaplněný.

Orava DAV-303

  • Cena 5599 Kč
  • výkon 60 W
  • dekodéry: Dolby Pro Logic, Dolby Digital
  • vstupy: 2× digitální koaxiální, 2× digitální optický, 2× analog stereo, USB, čtečka SD/MMC/MS
  • výstupy: kompozitní video, subwoofer
  • displej: čtyřmístný LED
  • podpora formátů: JPEG, MP3, DivX, XviD
  • rozměry: 910 × 173 × 117 mm
  • hmotnost: 9,2 kg

Zapůjčil

Orava, Hořovice
www.orava.cz

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Domácí kino, Test, Domácí kina na Heureka.cz

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor