Oscar 2017: přehled vítězných filmů

Oscar 2017: přehled vítězných filmů

Nejočekávanější filmová událost je za námi. Ocenění Akademie filmového umění jsou rozdány, podívejme se na přehled filmů, které obdržely ocenění.

Podívejme se na přehled filmů a herců, které americká Akademie filmového umění ocenila v roce 2017. Letos se čekalo drtivé vítězství muzikálu La La Land, ten si také sošek odnesl nejvíce, „nejlepší film“ ale mezi nimi není. Naopak neúspěch potkalo drama Lion, který ze šesti nominací neproměnil ani jednu.  

Pokud vás zajímají všechny kategorie včetně dokumentárních filmů, tak kompletní přehled vítězů (ale také nominovaných filmů) najdete na IMDB.

Nejlepší film, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší adaptovaný scénář

Moonlight

Nejlepším filmem roku se stal příběh dospívajícího černocha, který bojuje o své místo na slunci v prostředí, kde platí právo silnějšího. Film sleduje dospívání chlapce v muže, hledání sexuální identity a má být současným portrétem mladého člověka z amerického předměstí. Oscara za nejlepšího herce dostal Mahersala Ali, který se objevoval spíše v seriálech. Přestože je oceněný film kvalitní a oceňovaný i kritikou, je otázkou, jestli to není trochu úlitba za loňskou kritiku, kdy si nejenže žádný černošský tvůrce neodnesl jediné ocenění, ale chyběli i mezi nominovanými.

Pokračování 2 / 11

Nejlepší režie, herečka v hlavní roli, kamera, hudba, píseň, výprava

La La Land 

Herečka Emma Stone si odnesla Oscara za hlavní roli, oceněná byla i zručná režie mladého (32 let) režiséra Damiena Chazella, uvidíme jak bude pokračovat, jde o jednoho z nejtalentovanějších mladých režisérů. Film samotný je hořkou muzikálovou romancí o dvou lidech s velkými sny a ambicemi, které je motivují, spojují, ale i rozdělují. Boduje skvělými písněmi i hudbou, ostatně za obojí si odnesl ocenění.

Pokračování 3 / 11

Nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší původní scénář

Místo u moře 

Casey Affleck má podobně jako jeho bratr Ben čuch na kvalitní scénáře a opět to potvrzuje nejen cenou za hlavní roli, ale také faktem, že právě za scénář film cenu obdržel. Hlavní hrdina se vrací do přímořského rodiště, kde ho dohání tragická minulost. Realistická truchlohra s černohumorným nadhledem byla nominovaná na šest Oscarů.

Pokračování 4 / 11

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Fences 

Drama černošské rodiny z první poloviny dvacátého století natočil Denzel Wahington, původně jde o divadelní hru. Ten si zahrál i hlavní roli nejdříve v divadle, pek ve filmu, ze čtyř nominací proměnil film jedinou, za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Ostatně za roli ve filmu Fences si odnesla Viola Davis i Zlatý glóbus.

Pokračování 5 / 11

Nejlepší střih, nejlepší mix zvuku

Hacksaw Ride: Zrození hrdiny 

Film natočený podle skutečných událostí je o prvním muži, který obdržel za své hrdinství v boji nejvyšší americké státní ocenění, aniž by vzal zbraň do ruky. O skvělou režii se postaral Mel Gibson, který byl několik let v nemilost, a byl za ni navržen na Oscara. Válečné scény dokonale ukazují hrůzy války, herecké výkony jsou vyrovnané a přes určitou idealizaci hlavního hrdiny, jde o vynikající film, který určitě stojí za vidění.

Pokračování 6 / 11

Nejlepší animovaný film 

Zootropolis: Město zvířat 

Nejde vyloženě o klasický animák pro nejmenší diváky, ale spíše o detektivku se sociálním přesahem o předsudcích, šikaně a manipulaci.  Povedená, vtipná a příjemná podívaná, na kterou se dobře kouká.

Pokračování 7 / 11

Nejlepší kostýmy

Fantastická zvířata a kde je najít  

Další film ze kouzelnického světa J. K. Rowlingové je prvním z trilogie, a je to na něm vidět. Přesto jde velmi dobrý film, který chvátí nejen propracovaností vymyšleného světa, ale také velmi dobrými hereckými výkony. Triky a kostýmy patří na současnou špičku určitě.

Pokračování 8 / 11

Nejlepší střih zvuku 

Příchozí 

Pravděpodobně nejlepší sci-fi roku 2016 zkoumá sémantický a skutečný význam mimozemských slov a jejich souvztažnost s lidskými osudy. Natočil jej tvůrce, který v letos roce představí pokračování Blade Runnera. Někomu možná může připadat rozvláčný, důvodem je fakt, že je natočen podle nepříliš dlouhé povídky.

Pokračování 9 / 11

Nejlepší makeup

Sebevražedný oddíl 

Režisér David Ayer, známý především policejními dramaty (scénář k Training Day, režie Drsný časy, Street Kings, Patrola) Sebevražedný oddíl vyvedl v podstatně temnějších barvách, než jsme zvyklí u Marvelu. Ať už z vlastní vůle nebo na nátlak studia ale přesto nedokázal využít bizarně zvráceného potenciálu svých postav a vytvořil komiksový film, který konvence tohoto žánru nijak nenarušuje. Celkově se tak řadí spíše k průměrným filmů, za shlédnutí ale určitě stojí.

Pokračování 10 / 11

Nejlepší vizuální efekty

Kniha džunglí 

Loňská Kniha džunglí patří mezi nejlepší zpracování této velmi známé knihy Rudyarda Kiplinga. Film je velmi vysoce hodnocen jak kritikou, tak diváky. Pokud jste ho neviděli, doporučujeme, ocení ha jak velcí, tak malí.

Pokračování 11 / 11

Nejlepší zahraniční film

Klient 

Děj filmu? Mladý pár se z rozpadajícího domu přestěhuje do nového bytu. Netuší, že jeho předchozí obyvatelkou byla žena nevalné pověsti. Následující událost jim pak zcela zničí manželství. Jde o festivalový snímek, provokující, napínavý a prozíravý i naturalistický od oceňovaného režiséra Rozchodu Nadera.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, HBO a dalších streamovacích službách

Určitě si přečtěte

Články odjinud