Oscar 2018: přehled vítězných filmů

Oscar 2018: přehled vítězných filmů

Nejočekávanější filmová událost je za námi. Ocenění Akademie filmového umění jsou rozdány, podívejme se na přehled filmů, které obdržely ocenění.

Letošní vyhlašování Oscarů se lehce neslo v očekávání, zde nějaké téma dostane přednost, zejména po loňském neočekávaném úspěchu filmu Moonlight (nejlepší film). Jednoznačný favorit, který by posbíral šest Oscarů, jako loňský La La Land, se také nekonal.

Jednotlivá ocenění si rozebralo celkem dost filmů, podle filmů také seřadíme ocenění, zájemci si také mohou přečíst naše podrobné recenze, neboť většina z vítězných filmů byla v kinech.


Tvář vody

 • Nejlepší film 
 • Nejlepší režie 
 • Nejlepší hudba 
 • Nejlepší výprava

Režisér a scénárista Guillermo del Toro je už mnoho let velmi výrazný tvůrce, jeho kladem bývá cit pro atmosféru a osobitost, kvalita jeho tvorby je stabilně vysoká. Jeho Tvář vody si o nominaci přímo říkala, z osmi film proměnil čtyři a stal se tak nejúspěšnějším filmem. Osobně mám ale raději jeho starší film Faunův labyrint.  

Pokračování 2 / 11

Nejtemnější hodina

 • Nejlepší herec v hlavní roli
 • Nejlepší makeup

Gary Oldman si o nominaci řekl velmi hlasitě, a to ve filmu o Winstonu Churchillovi, jedné z nejvýraznějších osobností dvacátého století. Nejen práce maskérů byla excelentní, ale také jeho herecká proměna byla úchvatná. Vítězství se celkem čekalo už kvůli tomu, že Gary Odlman získal za svoji roli už Zlatý glóbus.

Pokračování 3 / 11

Tři billboardy kousek za Ebbingem

 • Nejlepší herečka v hlavní roli
 • Nejlepší herec ve vedlejší roli

Originální drama o nevyřešené vraždě mladé dívky zaujalo už na Zlatých globech, kde získalo rovnou čtyři ocenění. Oscara si odnesla herečka Frances McDormand (hlavní role) a herec Sam Rockwell (vedlejší role). Film o souboji policejního oddělení s osamělou matkou zavražděné dívky rozhodně stojí za zhlédnutí.

Pokračování 4 / 11

Já, Tonya

 • Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Skvělá černá komedie Já, Tonya o vzestupu a pádu známé krasobruslařky byla nominovaná ve třech kategoriích (hlavní herečka, vedlejší herečka, střih), nakonec ocenění získala Allison Janney. Ostatně si za svůj herecký výkon donesla i Zlatý glóbus.

Pokračování 5 / 11

Uteč

 • Nejlepší původní scénář

Velmi dobrý horor o rasizmu naruby, film Uteč, sklízí spousty pozitivních ohlasů, ze čtyř nominací na Oscara nakonec proměnil jedinou, a to za svůj scénář. S rozpočtem čtyři a půl miliónu dolarů jen v USA vydělal 190 miliónů, a tak se zařadil mezi nejúspěšnější debuty všech dob.

Pokračování 6 / 11

Dej mi své jméno

 • Nejlepší adaptovaný scénář

Romantické gay drama Dej mi své jméno natočené v mezinárodní koprodukci bylo nominované ve čtyřech kategoriích (píseň, scénář, hlavní herec, film), nakonec získalo Oscara za scénář. Tento film byl favoritem filmových kritiků a posbíral od nich několik ocenění. Příběh jednoho léta z osmdesátých let dvacátého století boduje atmosférou a příběhem.    

Pokračování 7 / 11

Blade Runner 2049

 • Nejlepší kamera
 • Nejlepší vizuální efekty

Na pokračování kultovního sci-fi filmu Blade Runner z roku 1982 se čekalo velmi dlouho. A povedlo se - stejná atmosféra, výborná kamera, zvuk, efekty, srozumitelnější scénář a o chlup svižnější střih výsledku prospěly. Film si z pěti nominací odnáší dvojici Oscarů, pokud jste neviděli předchůdce, tak i tak lze film zhlédnout, vše podstatné je vysvětleno.

Pokračování 8 / 11

Nit z přízraků

 • Nejlepší kostýmy

Romantické drama o geniálním módním návrháři Woodcockovi bylo nominováno rovnou v šesti kategoriích. Hlavní roli ve filmu ztvárnil Daniel Day-Lewis, který už tři Oscary má. Letos zůstalo ale jen u nominace, Oscara film nakonec získal pouze za kostýmy.

Pokračování 9 / 11

Coco

 • Nejlepší píseň
 • Nejlepší animovaný film

A Oscara za nejlepší píseň si odnáší animák Coco, rodinný fantasy film o malém mexickém chlapci, který se touží stát hudebníkem. A samozřejmě získal i Oscara za nejlepší animovaný film. Milé a originální dílko se příjemně vymyká současným „akčním“ trendům a má také výborným scénář, který se bude líbit i dospělým. Určitě stojí za vidění.  

Pokračování 10 / 11

Dunkerk

 • Nejlepší střih
 • Nejlepší mix zvuku
 • Nejlepší střih zvuku

Nolanovo válečné drama o evakuaci obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží francouzského Dunkerku sklidilo úspěch u diváků i u kritiků, nominováno bylo celkem v osmi kategoriích, Oscara nakonec dostalo pouze za tři „technické“ kategorie. Pokud jste ještě neviděli, tak si Dunkerk  nenechte ujít.  

Pokračování 11 / 11

Fantastická žena

 • Nejlepší zahraniční film

Oscara za nejlepší zahraniční film si letos odneslo chilské drama o hledání vlastní identity, boji s předsudky a o emociálním vypětí ze ztráty milovaného člověka. U nás film prošel kiny bez většího zájmu už v listopadu loňské roku, my jsme ho zařadili do výběru nejlepších festivalových filmů.

 

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, Max, Disney+ a dalších streamovacích službách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud