Oscar 2020: přehled vítězných filmů

Oscar 2020: přehled vítězných filmů

Nejočekávanější filmová událost je za námi. Ocenění Akademie filmového umění jsou rozdány, podívejme se na přehled filmů, které obdržely ocenění.

Letošní vyhlašování Oscarů přineslo velké překvapení, nejlepším filmem roku se poprvé v historii stal cizojazyčný film, a to jihokorejské drama Parazit.

Jednotlivá ocenění si ale rozebralo celkem dost filmů, podle filmů také seřadíme ocenění, zájemci si také mohou přečíst naše podrobné recenze, neboť většina z vítězných filmů byla již v kinech.


Parazit

 • Nejlepší film
 • Nejlepší režie
 • Nejlepší zahraniční film
 • Nejlepší původní scénář

Jaký je svět bohatých? Film vybízí k úvahám o společenském napětí v důsledku sociální stratifikace obyvatelstva. Režisér pracuje s vytříbenou formou a náladou, přesně ví, jak dlouho ji nechat uvolněnou a kdy ji naopak vyhrotit a přidat na její mrazivosti.

Parazit se od typických festivalových vítězů liší. Má v sobě silné sociální téma, na které poroty slyší, ale podané způsobem, které uspokojí jak intelektuální fanoušky, tak ty žánrové. 

Pokračování 2 / 9

Joker

 • Nejlepší hlavní herec 
 • Nejlepší hudba

Milé překvapení roku 2019 je v podstatě nízkorozpočtový komiks Joker, bodoval jak u kritiky, tak u diváků. Nečekejte žádné speciální efekty, ale brilantní herecký výkon. Joaquin Phoenix za něj ostatně zcela očekávaně získává Oscara. Potěší fakt, že jde v podstatě o depresivní popis aktuálního stavu společnosti, a také o tom, jaké dopady může mít nepříliš uspokojivé dětství.

Pokračování 3 / 9

Tenkrát v Hollywoodu

 • Nejlepší herec ve vedlejší roli
 • Nejlepší výprava

Devátý film Quentina Tarantina někdo chválí, někdo kritizuje, pravdou ale je, že Brad Pitt po několika nominacích za něj konečně získal svého "hereckého" Oscara. Film se vrací do konce šedesátých let minulého století, kdy sleduje osudy televizního herce a jeho kaskadéra. Pokud patříte mezi fanoušky Quentina Tarantina, tak jste film viděli, jestli ne, určitě si ho nenechte ujít.

Pokračování 4 / 9

Judy

 • Nejlepší hlavní herečka

Hereckou hvězdu a slavnou zpěvačku Judy Garland většina současných diváků nezná, mimo jiné i kvůli tomu, že její hvězda zářila v době, kdy u nás byl komunismus. Většina ji má ale asi spojenou s její slavnou dětskou rolí ve filmu Čaroděj ze země Oz z roku 1939.

Životopisné drama se stalo hereckou šancí pro Reneé Zellweger, která je u nás známa spíše z komedií o Bridget Jonesové. Oscarové ocenění však ukazuje, že excelentně dokáže zvládnout i zcela vážnou roli. Film jde do kin tento týden, tj. 13.2.2020.

Pokračování 5 / 9

Rocketman

 • Nejlepší píseň

Po obrovském úspěchu Bohemian Rhapsody jsme se dočkali také příběhu "Kterak Elton John se hudební hvězdou stal." Film se věnuje malému, brýlatému, oplácenému klukovi, kterému to šlo s klavírem. Můžeme sledovat jeho trnitou cestu na hudební vrchol, nezapomene se ale ani na problémy, které to přineslo. Film Rocketman patří k těm lepším, filmovým a komerčním hitem se však nestal. Někomu se líbí, někomu ne.

Pokračování 6 / 9

Manželská historie 

 • Nejlepší herečka ve vedlejší roli 

Stále častěji se budeme setkávat, že produkce Netflixu bude sahat po filmových cenách, Manželská historie je toho důkazem. Film byl nominován v několik kategoriích, včetně nejlepšího filmu, nakonec si odnesla cenu jedině Laura Dern za vedlejší roli.

Film autenticky ukazuje rozvod dvou lidí, kteří se kdysi milovali a obdivovali, nyní si však nemohou přijít na jméno. Manželská historie stojí na skvělých hereckých výkonech hlavních představitelů a kvalitním scénáři. 

Pokračování 7 / 9

Králíček Jojo

 • Nejlepší adaptovaný scénář

Tato protinacistická satira byla nominovaná na šest Oscarů a získala jeden. Známý režisér Taika Waititi (Thor: Ragnarok) ukazuje na absurdní charakter všech nebezpečných totalitních ideologií.

Děj? Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. 

Pokračování 8 / 9

1917

Toto válečné drama bylo nejžhavějším kandidátem na film roku, nakonec ale posbíral ceny spíše v technických kategoriích. Ve filmu můžeme sledovat dvojici mladých britských vojáků, jak se snaží splnit zdánlivě nesplnitelný úkol. 

Děj situovaný do první světové války měl být možná výpovědí o hrůzách války, nakonec se mu nepovedlo využít potenciál tématu i doby. U nás zatím v kině nebyl, premiéra bude 27.2. Je to jeden z mála současných filmů, který byl skutečně celý točen v exteriérech, v reálně vykopaných zákopech. Zkrátka  bez hromady digitálních triků.

 • Nejlepší kamera
 • Nejlepší mix zvuku
 • Nejlepší vizuální efekty

Pokračování 9 / 9

Le Mans '66

 • Nejlepší střih
 • Nejlepší střih zvuku

Když v roce 1963 chtěl Enzo Ferrari svoji automobilku prodat, nejvážnější zájemce byl americký Ford. Jenže Enzo Ferrari z obchodu na poslední chvíli vycouval a Henry Ford II. se rozhodl, že Ferrari porazí tam, kde bylo dlouhé roky k neporažení – v závodech 24 hodin Le Mans. Výsledkem byl legendární automobil Ford GT40. Za úspěchem stál konstruktér Carrol Shelby (zahrál si ho Matt Damon) a pilot Ken Miles (Christian Bale)

Pokud vám tento film unikl, tak nejlepší závodní film roku 2019 určitě stojí za shlédnutí.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, HBO a dalších streamovacích službách

Určitě si přečtěte

Články odjinud