Ostré obrazovky, rozmazaná budoucnost. Proč nikdo nechce vysílat ve 4K? HDR je levnější | Foto: Philips

Foto: Philips

Ostré obrazovky, rozmazaná budoucnost. Proč nikdo nechce vysílat ve 4K? HDR je levnější

Schopnosti moderních televizorů jsou o řád vyšší než kvalita televizního vysílání. Je to paradox. Všichni se chlubí rozlišením 4K, vyrábějí se stále větší a větší úhlopříčky, ale nikdo v této kvalitě volně nevysílá. A jak ukazuje vývoj, tak ani nebude.

4K vysílání sportu ještě úplně nekončí

Nedávné EURO ukázalo, kam se vývoj bude ubírat. Jak jsme psali v článku Kde sledovat Euro 2024, sportovní stanice přecházejí zpět na rozlišení Full HD. 

Zatímco zápasy Eura 2020 se vysílaly ve 4K Ultra HD, podobně jako se od roku 2015 vysílalo ve 4K finále Ligy mistrů UEFA, tak letos UEFA vysílacím partnerům poskytuje pouze přenosy v HD rozlišení 1080p s HDR. A ve 4K nebude ani finále Ligy mistrů UEFA.

Důvodem jsou peníze. Živé vysílání ve 4K je drahé. Potřebujete nové kamerové a produkční vybavení, modernizaci vozů pro externí vysílání, dražší jsou také náklady na distribuci. Sportovní přenosy ve 4K stojí všechny strany moc peněz, nižší rozlišení je podstatně levnější. 

b82f6273-26fd-4af2-97ff-97c2670971c7 
Olympiáda v Paříži bude produkována ve 4K HDR

Naštěstí to nevzdávají všichni. Nadcházející Olympijské hry 2024 v Paříží budou vysílány v rozlišení 4K HDR. Na Olympiádě bude probíhat více než čtyřicet sportovních událostí najednou a přitom veškerá nativní produkce má být ve vysokém rozlišení. Ve 4K HDR bude produkovaný také tenisový Wimbledon, v této kvalitě ho potom poskytne například BBC.

Nedá se tak říci, že 4K vysílání končí, ale jednoznačně je vidět ústup. Sází se totiž na HDR. Proč?

HDR a vysoký jas

Vysoký dynamický rozsah HDR (High Dynamic Range) je kompatibilní s kanály v HD i 4K. Ukazuje se, že pro spoustu diváků je standardní HD vysílání více než přijatelné a stačí jen nabídnout vyšší rozsah jasu. Na jas je totiž lidské oko přibližně 4× citlivější než na barvy. K tomu přidejte fakt, že vnímání vyššího rozlišení samotného bývá velmi závislé na snímkové frekvenci a zdroji videa. I o tom se více dočtete v článku Proč a kdy si vybrat 100Hz televizor.

Jinými slovy pokud s HDR nabídnete vyšší jas a vyšší kontrast, výsledek ocení prakticky každý divák bez ohledu na velikost obrazovky, technologii a dokonce rozlišení. HDR je přitom možné nabídnout v rozlišení 8K, 4K, ale i v Full HD. Pro pozemní vysílání se navíc využívá poměrně jednoduchý HDR formát HLG (Hybrid log-gamma). Standard vyvinula britská BBC ve spolupráci s japonskou NHK a důležité je, že je zpětně kompatibilní.

250eed7a-5e84-4764-ba95-114de932be10
Rozdíl mezi HDR a SDR TV vysíláním. Zdroj: BBC

Pokud televizor HDR neumí , uvidíte normální SDR obraz. Ale od roku 2018 prakticky všechny televizory HLG standard podporují, dokonce ho dostaly některé starší modely formou upgradu firmwaru. Ostatně Paul Gray, ředitel výzkumu ve společnosti Omdia, v debatě o trendech v rozlišení 8K a 4K zmínil, že zejména HDR je „tím, co dělá skutečný rozdíl, protože funguje na všech obrazovkách." Upoutává naši pozornost.

Základní HDR funguje na levných i na drahých televizorech, na LCD i OLED, zkrátka všude. Ano, pokud máte OLED, nebo lepší televizor s vyšším jasem a například QLED lokálním řízením jasu, tak výsledek bude lepší. Ale i běžný levný televizor umí HDR zobrazit, využít tak nativně vyšší kontrast a jas obrazovky, které běžné SDR (Standard Dynamic Range) vysílání nevyužije.

Pravdou ale je, že výrobci televizorů si jsou „HDR efektu“ vědomi. A tak drtivá většina současných modelů umí SDR obraz na HDR konvertovat. S jakým úspěchem, to už záleží na kvalitě videa či vysílání, zpracování obrazu a zobrazovací technologii. 

Na 4K vysílání v ČR zapomeňte, Full HD platíte

Pokud se podíváme na současný stav běžně dostupného pozemního televizního vysílání, tak situace je mizerná. I co se rozlišení týče, o HDR nemluvě.

Nejvyšší kvalitu volně dostupného vysílání ve Full HD už několik let poskytuje veřejnoprávní ČT, v HDR však nevysílá. Běžné komerční kanály dostupné v rámci pozemního vysílání jsou pouze v rozlišení SD či HD

54e97be4-f669-45a9-ab1d-3ea1bd7b2f99
Chcete NOVA TV ve vysokém rozlišení? Musíte zaplatit

Stačí ale zaplatit za satelit, kabelovou, nebo internetovou IPTV a FULL HD už budete mít dostupné. Například IPTV služby nejenže přebírají vyšší kvalitu, ale navíc některé stanice vysílané v 720p (HD) převádí do 1080P (Full HD). Ostatně to je důvod, proč například IPTV služba SledovaníTV může nabízet desítky TV stanic v rozlišení FULL HD a HD.

Ale když chcete 4K, máte většinou smůlu, i když si zaplatíte. Například SledovaníTV má v nabídce jen dva kanály v tomto rozlišení. Jeden je přírodopisný, druhý erotický. Pokud chcete přijímat stanice ve 4K, musíte na satelit. Českou nenajdete žádnou, dostupné jsou německé, francouzské, ruské, či italské 4K televizní stanice, zdarma nic rozumného.

Kam za 4K HDR videm? Na streaming

Nejdostupnějším zdrojem kvalitního obsahu v rozlišení 4K HDR jsou streamovací služby. Samozřejmě placené. Obrazově i zvukově nejkvalitnější jsou pak 4K HDR Blu-ray disky, k nim ale potřebujete i přehrávač, což je další investice. 

Vše začíná a končí jako vždy u peněz. 4K vysílání si na sebe musí vydělat, což se asi ne úplně daří. A vzhledem k tomu, že počet stanic nepřibývá, ale je jich čím dál méně, budoucnost 4K vysílání není moc růžová.

Z hlediska budoucnosti bude důležité, jak  firmy a vysílací společnosti vyhodnotí úspěšnost 4K HDR vysílání OH v Paříži. U nás se k němu však nedostanete.

Zdroje: 4ksummitParabolaSledovaníTV

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud