Pacific Rim: Povstání – recenze filmu

25. března 2018
TWEET SDÍLET
Roboti proti monstrům s nebezpečnou DNA. Ve dvojce, která potěší přehlednou akcí, barvitým laděním a snahou o inovaci charakteru ústředního souboje, méně už absentující osobitostí.

Jednička Pacific Rim před pěti lety nabídla odpověď studia Warner Bros. na úspěch Bayových Transformerů. Na režijní stoličku byl povolán Guillermo del Toro jako odborník na monstra všeho druhu. Zadání studia znělo poměrně jasně - vytvořit roboty a obojživelné příšery ve velikosti, proti níž budou morfující Transformeři vypadat jako igráčci.

Toto zadání mexický režisér splnil se ctí a do filmu vnesl svou lásku k japonským vědeckofantastickým žánrům kaiju a mecha. Na filmu, který působil jako kombinace osmdesátkových a devadesátkových sci-fi blockbusterů, japonských anime a Transformerů bylo přes jeho megalomanský a heroický ráz sympatické, jak si režisér z velikášství celého toho projektu tak trochu utahoval.

Kritici i diváci byli s útokem příšer kaiju z trhlin v hlubinách oceánu spokojeni, komerční úspěch ale nebyl tak velký, jak se očekávalo. Při rozpočtu 190 milionů dolarů získal film v Americe zpět jen něco přes 100 milionů dolarů, celosvětově pak vydělal 410 milionů dolarů.

Zacílení na asijské publikum

Zachraňovaly ho především tržby z Číny a tak není divu, že na tamní nebo obecně asijské publikum míří i pokračování. Bylo tomu ostatně tak už v jedničce, pro niž se del Toro inspiroval v japonském anime seriálu Neon Genesis Evangelion z roku 1995.

Místo dětí sice v Pacific Rim bojovali dospělí, bojové stroje se nenazývaly Evangeliony, ale Jaegery a tito roboti se neutkávali s Anděly, ale Kaiju, ale ve shodě s japonským seriálem zůstalo zachované mnohonárodnostní složení posádky, pnutí mezi jejími členy, design skafandrů a choreografie soubojů v ulicích měst. Geografická volba hongkongská lokace pro zásadní střet mezi roboty a ještěry také nebyla zvolena náhodně, ale s ohledem na asijský trh.

Dvojka v tomto trendu pokračuje a ještě víc se přizpůsobuje potřebám asijského publika, které epické filmy o gigantických střetech monster miluje. Až tak, že hraný film v tomto případě připomíná spíše ten animovaný, s posádkou teenagerského věku a čínskou, zprvu podezřelou, podporou při záchraně světa. Cílí se na ještě nižší věk publika než minule a devítileté až dvanáctileté děti si film také nejlépe užijí.

Vyřazení Jaegeři

Ti ostatní a hlavně ti starší musí skousnout, že v případě dvojky Pacific Rim jde o záležitost absolutně bez ambicí, jež chce jen bavit. To se jí daří, ale opět jen za předpokladu, že přistoupíte na to, že film obsahuje spoustu logických nesmyslů, které mění pravidla, nastavená prvním dílem.

Například synchronizace mozků pilotů za pomocí tzv. driftu byla při řízení robotů možná jen u některých dvojic, ve dvojce to vypadá, že se driftuje každý s každým bez ohledu na předchozí zkoumání kompatibility této dvojice při tréninku.

Chybí del Torovy ironické hrátky s měřítkem postav, v nichž roboty nebo příšery pravidelně umisťoval vedle objektů, o jejichž rozměrech můžeme mít nějakou představu. Jedna taková poťouchlost ale přeci jen zůstala. Na začátku, kdy si patnáctiletá Amara Namani (Cailee Spaeny) vyrobí ze šrotu vlastního malého Jaegera, který se pak střetne se svým mnohem větším předobrazem.

Její kutilství k ní zároveň přitáhne postavu Jakea Pentecosta (John Boyega z nových Star Wars), který zrovna lítá v průšvihu. Není divu. Syn generála Stackera Pentecosta (Idris Elba), který se v jedničce obětoval, aby lidstvu zajistil vítězství proti příšerám Kaiju, se chtěl stát také pilotem, ale zapletl se s podsvětím.

Útok z vlastních řad

Děj Povstání se odehrává deset let po událostech jedničky. Mezidimenzionální trhlina pod Tichým oceánem, kudy přicházela osmdesátimetrová mimozemská monstra Kaiju, se sice uzavřela, ale lidstvo zůstává dále ve střehu.

Program Jaeger s obřími roboty, řízenými člověkem, se vyvinul v nejsilnější celosvětovou obrannou sílu. Organizace Pan pacifické obrany (PPDC) teď vyzývá ty nejlepší, aby se přihlásili a stali se novou generací hrdinů, kdyby se hrozba znovu vrátila.

Jake si ale vybral jinou cestu, možná i z osobních důvodů, vztahujících se k otcově smrti. Zapojil se nelegálních kšeftů se zbytky obřích Kaiju na černém trhu. Tato jeho aktivita k němu a Amaře přitáhne pozornost PPDC, v němž ve vysoké pozici působí jeho adoptivní sestra Mako Mori (Rinko Kikuchi). Dostane možnost vybrat si mezi vězení a návratem do organizace jako instruktor pilotů a není asi překvapením, kterou možnost si zvolí.

Jake doufá, že jeho anabáze v armádě nebude mít dlouhého trvání, vzhledem k mírovému stavu, který trvá. Co nevidět ale přijde další útok. Jen tentokrát z vlastních lidských řad. Když monstra nepřicházejí zvenku, lidé si je vyrobí v podobě moderních dronů, které v sobě obsahují nebezpečné DNA. Jeho původ je asi největším překvapením filmu, i když…

Jinak se vše odehrává tak, jak očekáváte. Jake se spojí s Natem Lambertem (Scott Eastwood), který mu bude dělat parťáka a kopilota a pustí se do výcviku nováčků. Než ho ale stihnou dokončit, přichází nový střet se starými známými. A opět asi nebude překvapením, že v něm nakonec John bude chtít dostát cti svého otce.

Přehledná akce

Ve vyprávění se sice setkáváme s postavami, známými z jedničky, jako je dvojice hašteřivých vědců (Charlie Day a Burn Gorman), Mako Mori nebo robot Gipsy Avenger, je ale postavené především na nováčcích. Dodržuje se u nich korektně multikulturní výběrový klíč, ale jejich charakterizace je velmi letmá, stejně jako u robotů a monster.

Dvojka tak sice naplňuje zlaté sequelové pravidlo nabídnout všeho více, ať už jde o postavy, roboty, monstra, akci nebo humor, ale pak už si nedá tolik práce s tím množstvím funkčně nakládat. Z postav si zapamatujeme tři, vedle Jakea je to Nate a Amara, ostatní nováčci jsou zaměnitelní. Je to ostatně především Jakeova sólovka, který tu lavíruje mezi dvěma polohami. Sympatický dareba a odpovědný vůdce, jenž začne po vzoru otce motivačně promlouvat ke kadetům.

První polovina vyprávění, v níž v pilotní akademii probíhá výcvik, je okořeněna o prvky romantiky i náznaku psychologického dramatu pro věkovou skupinu, jíž je film určen, ta druhá už je čistě akční. Na příchod ještěrů se dlouho čeká, ale závěrečná třetina pak nabízí odměnu v podobě opulentní destrukční bitvy mezi několika roboty a monstry v centru Tokia, kdy proti sobě v boji využívají dosud stojící mrakodrapy, obří motorovku či vysunovací čepele.

Je to přepálený digi festival barev a designových tvarů robotů a monster, v němž Kaiju tahají za ten slabší konec provázku. Oproti jedničce, v níž se akční scény odehrávaly v dešti, mlze nebo v noci, zde tvůrcům nebo možná spíše prodejcům hraje do karet slunečné počasí na pozadí jejich soubojů. Děti mají alespoň možnost si všechny ty kolosovité titány pořádně prohlédnout, aby pak v hračkářství už šli na jistotu. Ti robotičtí už se jim ostatně představili ve výcvikové akademii.

Chybí del Torova osobitost

Akci tedy režisér Steven S. DeKnight zvládá dobře, i když mu chybí del Torův cit pro detail a práci s prostorem a jeho perspektivou. Na poli celovečerního filmu jde o režijního debutanta, který se dosud jako scenárista (Buffy, přemožitelka upírů, Spartakus) a režisér (Angel, Smallville, Dům loutek, Daredevil) věnoval seriálové tvorbě.

Dvojka byla původně ohlášena na rok 2015, ale přichází až nyní. Guillermo del Toro se její režie vzdal kvůli práci na jiném projektu, kde také pracoval s monstrem. Jde o Tvář vody, za niž získal čtyři Oscary, včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii.

Oproti této sofistikované variaci na příběh o Krásce a zvířeti je dvojka Pacific Rim přímočarou záležitostí, u níž jeho osobitý přínos chybí. Už třeba v té ironii nad tím vším monstrózním pixelovým dováděním, u něhož si ponechal dohled producenta a vizuálního konzultanta.

Steven S. DeKnight s trojicí scenáristů del Torův ironický nadhled vyměnil za humor pro náctileté, pro něž a spíše ty mladší je film nejvíce určen. Potěší přehlednou akcí, barvitým laděním a snahou o inovaci charakteru ústředního souboje. Na velikosti protivníků v něm záleží, na charakteristice lidských postav moc ne. Jestli se vám dovádění robotů nezajedlo už u Michaela Baye, tak to s dětmi v rámci rodinné návštěvy kina s dvojkou Pacific Rim zkuste.

AVmania.cz
Pacific Rim: Povstání   5

Pacific Rim: Povstání

  • Žánr: akční sci-fi
  • Původní název: Pacific Rim: Uprising
  • www.universalpictures.co.uk/theatrical/pacific-rim-uprising
  • USA, 2018
  • Scénář: Kira Snyder, Emily Carmichael, Steven S. DeKnight, T.S. Nowlin
  • Režie: Steven S. DeKnight
  • Hrají: John Boyega, Scott Eastwood, Rinko Kikuchi, Cailee Spaeny, Charlie Day, Burn Gorman, Adria Arjona, Rahart Adams, Tian Jing,
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 22. 03. 2018

Hodnocení filmu: 5/10

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi

To nejlepší z únorového Nintendo Direct: Legend of Zelda, hry pro Game Boy v NSO, návrat Metroid Prime a další

To nejlepší z únorového Nintendo Direct: Legend of Zelda, hry pro Game Boy v NSO, návrat Metroid Prime a další

Tenhle Direct byl poměrně výživný. Došlo na velké i malé hry a konečně si na Switchi můžeme zahrát i hry z kapesního Game Boye.

Martin Nahodil
OznámeníNintendo
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Můžete zachránit jednu věc. 38 % lidí by zvolilo mobil. Digitální data jsou důležitější než sex po celý rok

Můžete zachránit jednu věc. 38 % lidí by zvolilo mobil. Digitální data jsou důležitější než sex po celý rok

** Něco se stane a vy si můžete vzít jen jednu věc ** 38 % lidí by si vzalo svůj smartphone, notebook je hned v závěsu ** Digitální účty a obsah jsou pro nás důležitější, než skutečně věci

Martin Chroust
PrůzkumSmartphonySociální sítě
Nejlepší aplikace pro tento týden. Jak se zbavit akné, čtenářský deník a kurz typografie

Nejlepší aplikace pro tento týden. Jak se zbavit akné, čtenářský deník a kurz typografie

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Recenze hry Hogwarts Legacy. Otevřený svět Harryho Pottera láká na kouzelníky, skřítky a fantastická zvířata. Ale trochu nudí

Recenze hry Hogwarts Legacy. Otevřený svět Harryho Pottera láká na kouzelníky, skřítky a fantastická zvířata. Ale trochu nudí

Jedna z nejvíce vyhlížených her letošního roku vychází již za pár dní a my jsme měli možnost si ji zahrát v předstihu. Jak to tedy s RPG ze světa Harryho Pottera vypadá?

Michal Polok
Hogwarts LegacyRecenze
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě