Panasonic 42PZ80E: test Full HD televizoru

21. července 2008
TWEET SDÍLET
Jaký je plazmový televizor s plným vysokým rozlišením za velice příznivou cenu? Je to kompromis nebo dobrá volba?

Plné vysoké rozlišení v poslední době vtrhlo do obývacích pokojů v plné síle. Zatím především jen tím, že cenově dostupné televizory nejsou HD ready, ale Full HD – nikoliv že by televizní HD vysílání již u nás bylo standardem.

Zároveň s vynikající HD ready plazmou 42PX80, kterou jsme otestovali dříve, Panasonic uvedl na trh jeho bratříčka, jenž je osazen plazmovým panelem s plným vysokým rozlišením (Full HD, 1920 x 1080 px). Oproti vyššímu modelu 42PZ85 se odlišuje 42PZ80E televizor nejen vzhledem a umístěním ovládání, ale také funkcemi. Chybí především „Inteligent Frame Creation” a “24p Real Cinema“, které přidávají do obrazového signálu další snímky. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhled a připojení

Oproti PX80 je televizor PZ80 ve spodní části ozdoben stříbrným obloukem, jinak zůstává zachován decentní četný vzhled využívající kvalitní černé plasty. Ve střední části pod odklopným panelem uživatel nalezne nejen základní ovládací prvky, sluchátkový výstup a analogový AV vstup, ale především jeden HDMI konektor pro připojení digitální kamery a SD čtečku karet. Funkčnost čtečky je shodná s modelem PX80, takže zobrazíte JPEG fotografe i ve vysokém rozlišení – a to rychle a přehledně. Video ani hudbu televizor přehrát neumí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na zadní straně je obvyklý výčet konektorů včetně dvou HDMI. Stále častější digitální výstup zvuku zde není, naleznete však klasický samostatný výstup zvuku analogového. VGA ani komponentní vstup signál 1080p neumí, pro ten je vždy třeba použít HDMI vstup. Zamrzí jen, že na zadní straně není o jeden HDMI konektor více – tam už budete muset zvolit vyšší model PZ85.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Všechny vstupy si uživatel může pojmenovat, případně lze nastavit jejich přeskočení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně televizoru si lze povšimnout také čtyř ventilátorů aktivního chlazení, které se rozběhnou okamžitě při zapnutí televizoru. Ze vzdálenosti jednoho metru při zcela ztlumeném zvuku je jejich šumění slyšitelné, při běžném provozu se zapnutým zvukem (i potichu) o nich však nebudete již vědět vůbec. Celkové dílenské zpracování je výborné, ostatně jak je u Panasonicu zvykem.

Ovládání a menu

Menu i funkce jsou také prakticky shodné s modelem 42PX80. Pro uživatele to znamená jednoduché a přehledné rozhraní. 42PZ80 se opět vyznačuje naprosto spolehlivým prvním nastavením, kdy se televizor zeptá na zem, jazyk a po závěrečné volbě, kdy zvolíte se volí místo instalace (doma/obchod), je vše pro většinu uživatelů optimálně nastavené a není potřeba do ničeho „vrtat“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro obraz lze také zde nechat jeho automatické nastavení pod názvem ECO, které reguluje jas v závislosti na okolním osvětlení v místnosti. Manuální volba režimu obrazu normální či kino, má samozřejmě vliv nejen na jas, ale i na spotřebu televizoru. Jak velký, to jsme nedávno psali v článku o spotřebě elektrické energie u plochých televizorů; tamtéž si můžete zjistit naměřenou spotřebu televizoru 42PZ80.

Plné vysoké rozlišení

Nastavení obrazu má televizor vskutku povedené. Podání barev je velmi dobré (jen zelená je o něco více saturovaná), oddělení jednotlivých barev je bezproblémové. Tmavé přechody šedé jsou ukázkové, podání černé má Panasonic excelentní (je nutno správně nastavit jas, či nechat automatiku). Drobnou výtku bych měl jen k podání nejsvětlejších odstínů šedé, které jsou příliš světlé a mohly by být o chlup tmavější a čitelnější. Nulové rozmazávání obrazu při sportu a akčních filmových scénách je u plazmy samozřejmostí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
EPG je opět bohužel pro Českou republiku omezeno na základní informace, kdy se dozvíte na co koukáte a jaký pořad bude následovat. Pokud chcete vidět programy na sedm dní dopředu, při instalaci televizoru musíte zvolit jinou zem; když zvolíte Švédsko a český jazyk, získáte plnohodnotné EPG na sedm dní, včetně kompletní češtiny. Při volbě např. Německo nebudou korektně zobrazeny české znaky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Automatika rozeznávání formátu 16:9 u Panasonicu funguje samozřejmě i u analogového vysílání, a tak se například Nova po pár sekundách roztáhne na celou plochu obrazu.

Přepočet televizního vysílání na vysoké rozlišení se také poměrně povedlo a patří k těm nejlepším, limity dané „kvalitou“ tuzemského pozemního vysílání ale nepřekročí, někdy tomu pomůže příliš snaživé digitální vylepšení obrazu. I přes použití 100 Hz technologie hodně citlivý jedinci budou asi vnímat i "blikání" pozadí statických studiových záběrů. 

Obraz a zvuk

Plazma v plném vysokém rozlišení své skutečné kvality odhalí ale až v plném vysokém rozlišení při použití HD signálu (například Blu-ray). Tehdy je obraz pastvou po oči a i zblízka neruší jednotlivé obrazové body. V porovnáním s PX80 i ze vzdálenost metru a půl nevnímáte strukturu obrazu a i při běžném televizním vysílání jsou linie zcela čisté. Člověku navyklému na běžný CRT televizor se bude na první pohled může zdát obraz až nepřirozeně čistý. U DVD záleží na kvalitě obrazu zdroje – obrazově mizerné filmy Panasonic okamžitě odhalí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obraz z PS3 (HD filmy i hry) byl vynikající i vzhledem k podpoře 1080p/24Hz a zobrazení 1:1. Pro majitele počítačových konzolí a vášnivé hráče je pozitivní informace, že Panasonic 42PZ80 má prakticky nulové zpoždění, jen bude potřeba mít na paměti, že když nebudou zrovna hrát, tak by televizor měli vypnout a nenechávali vypalovat statický obraz.

Tip!
Jestli chcete vědět více o spotřebě, informace najdete v článku
 Plazma vs. LCD: spotřeba elektrické energie.

U nových televizorů letos Panasonic mimo jiné používá bambusové membrány reproduktorů, což by dle výrobce kromě zjevného ekologického efektu mělo přinést i čistější zvuk. Zde je nutno podotknout, že zvuk je skutečně dobrý a při běžné poslechové hladině je velmi čistý a čitelný. Snaha o silnou reprodukci basů se ale televizoru nevyplatí při nejvyšších hlasitostech, kdy je zvuk například u filmových explozí na basech již zahlcený. Pro sledování zpráv či seriálů zvuk tedy výborný, film si můžete užít také (i díky znatelnému prostorovému efektu), ale s kompletním domácím kinem to bude určitě lepší. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dálkový ovladač je velmi přehledný a díky velkým tlačítkům s popiskami nebudou s ovládáním mít problémy ani starší lidé. Méně používaná tlačítka pro spolupráci s firemním DVD/HDD rekordérem naleznete pod odklopným krytem.

Závěr

Plné vysoké rozlišení, přirozené barvy, výborná černá a odstíny šedé, velmi dobrá výbava – to vše nahrává Panasonicu do karet a právem patří mezi televizory se skvělým poměrem cena/výkon. A pokud máte zdroj HD signálu, je plazma Panasonic vynikající volbou. I když oficiální cena 42PZ80E na stránkách Panasonicu je stále 42 000 Kč, není problém ji pořídit za 32 000 Kč, na internetu i levněji. Zatímco prolomení 30 tisícové cenové relace plazmou se před časem ještě zdálo nereálné, nyní za tuto cenu dostanete výborný plazmový televizor a dokonce s plným vysokým rozlišením. I proto má Panasonic 42PZ80 mé vřelé doporučení.

Panasonic TH-42PZ80E

cena orientační 31 990 Kč

 • úhlopříčka 106 cm (42“)
 • zobrazovací technologie plazma
 • rozlišení 1 920 × 1 080 bodů
 • kontrast 30 000:1
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9)
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, 3D COMB, 1080p digital remastering, sub pixel controler
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano, 1 000 stran
 • česká nabídka ano
 • reproduktory 2× 10 W
 • prostorový efekt ano
 • konektory 3× HDMI, 2× SCART (2× RGB, 1× S-video), komponentní video + stereo, VGA, kopozitní video, S-video, sluchátka, stereo audio výstup
 • podstavec pevný
 • spotřeba 385 W
 • rozměry (v × š × h) 727 × 1 048 × 372 mm
 • hmotnost 30 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, stojan

Zapůjčil

 • Panasonic Czech Republic, Praha
 • kontakt 236 032 511, www.panasonic.cz
 • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Televizory, Test, Panasonic, Plazma

Určitě si přečtěte

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

33 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA