10
Fotogalerie

Panasonic: 4K OLED TV pro rok 2021 dostaly i 48" a s HDMI 2.1 míří také na náročné hráče

Dosud Panasonic platil za výrobce, který se soustředí především na filmové fanoušky, ostatně jeho nejvyšší řadu OLED televizorů využívají i profesionálové jako referenční televizor při masteringu filmů a seriálů. V roce 2021 však Panasonic se zaměřil i na náročné hráče. 

GWC-News-Header-810wide-2021-TV-Lineup.jpg

Všechny OLED televizor pro rok 2021 dostaly HDMI 2.1 vstupy, včetně 4K120P režimu, ALLM, VVR a eARC. Nechybí herní režim Game Mode Extreme, zkrácená doba odezvy a AMD FreeSync Premium. Panasonic přidal také nejmenší 48" velikost OLED obrazovky, která je populární u hráčů. 

TV_GAMING_Game Mode Extrem.jpg

Čtyři řady, z toho tři s 48"  

V roce 2021 Panasonic nabídne celkem čtyři modelové řady. V kategorii OLED vlajkovou loď JZ2000 doplňují nově řady JZ1500, JZ1000 a JZ980.

panasonic2021oled_4_small.jpg

Tři nové řady se budou prodávat s obrazovkou v úhlopříčkách 65", 55" a 48". Nové televizory prošly barevnou kalibrací u Stefana Sonnenfelda, zakladatele a ředitele Company 3 a respektovaného spolupracovníka několika nejlepších světových filmařů. Dle Panasonicu "v kombinaci s technickou přesností barev tyto nové OLED televizory představují nový benchmark pro sledování filmového a prémiového obsahu". OLED modely s větší úhlopříčkou letos Panasonic vyrábět nebude. Níže zmiňujeme zatím známé základní rozdíly, sami jsme zvědaví, jaké v reálu mezi řadami budou. 

sportsTV_concept.jpg

Všechny OLEDy jsou osazeny novým procesorem HCX AI Pro, televizory podporují také podporují všechny HDR formáty (tedy HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision), k dispozici jsou režimy, které optimalizují HDR dle jasu okolního světla, tedy Dolby Vision IQHDR10+ Adaptive.

Panasonic přidává také nový režim zpracování obrazu Auto AI. Automatická umělá inteligence má optimalizovat obraz pro diváka podle toho, jaký druh obsahu zobrazuje: například film nebo sport. Režim Auto AI je samostatný, takže diváci, kteří si chtějí nastavit parametry obrazu manuálně, tak mohou činit i nadále.

SmartTV_my_Home_Screen.jpg

Nový design dostal dálkový ovladač, co se systému týče, tak Panasonic zůstává u svého systému My Home Screen, nyní bude ve verzi 6.0. Zajímavou novinkou je duální BT připojení, půjde tak současně připojit například dvoje Bluetooth sluchátka. 

panasonic2021oled_5_large.jpg

Kromě přepracovaného rozhraní přibyla funkce My Scenery. Panasonic také přidal podporu AV1, nového otevřeného formátu, který podporují například společnosti Amazon, Apple, Intel, Microsoft, Netflix a Nvidia. Na rozdíl od HEVCu je zdarma a má být o 20 až 40 % úspornější.

OLED JZ2000

Panasonic-TX-55JZ2000E_2000B.jpg

Tato řada je ve velikostech 65" a 55".  Master HDR OLED Professional OLED panel. Co se zvuku týče, o ten se postaral Technics. Výkon má být 125 W, zvuk Dolby Atmos je podporován přímo, zadní měniče orientované nahoru pro 3D zvuk jsou zde i letos, nově Panasonic přidal měniče orientované do stran, systém označuje jako 360° Soundscape Pro. 

OLED JZ1500

Panasonic-JZ1500.jpg

Bude ve velikostech 65", 55" a 48". Kromě 48" verze i tato řada dostane Master HDR OLED Professional OLED panel. Není však osazena prostorovým zvukovým systémem, má být tedy vhodnější pro ty, kteří televizor zařadí do sestavy domácího kina. Má být tedy pro ty, kdo chtějí jasnější prémiový OLED, ale mají vlastní zvukový systém. Otázkou je, zda zvuk (a design) bude skutečně jediným rozdílem, protože dle dostupných informací má mít TV i jiný zdroj.  

OLED JZ1000

Panasonic-JZ1000.jpg

Bude ve velikostech 65", 55" a 48. Dostane už normální OLED panel, špičkový jas bude tedy o něco nižší. Zvuková část má mít výkon 30 W, podpora Dolby Atmos ale nechybí. 

OLED JZ980

Panasonic-JZ980.jpg

Základní OLED řada má být opět ve velikostech 65", 55" a 48". I u této řady nemá chybět HCX Processor AI Pro. Designovou zajímavostí nastavitelná výška stojanu, může tak být nízký, nebo vysoký pro možnost položení soundbaru.  

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud