14
Fotogalerie

Panasonic: Blu-ray a domácí kina

Co nového můžete čekat u nových Blu-ray přehrávačů a oč jsou vylepšeny letošní modely domácích kin?

Modrý. Takový bude rok 2008. Poté, co skončila válka HD formátů je již jasné, do jakého formátu s vysokým rozlišením investovat, pokud chcete pro svůj nový či plazmový televizor a především pro vás ten nejlepší dostupný obraz i zvuk.

Od Panasonicu se dočkáme dvou nových Blu-ray přehrávačů. Oba dva modely, DMP-DB50 a DMP-BD30, budou vybaveny novým obrazovým procesorem (PHL Reference Chroma Procesor) a nabídnou nové progresivní zpracování obrazu, které zamezuje chvění obrazu. Podpora režimu 1080/24p je již samozřejmostí, stejně jako HDMI verze 1.3 s funkcí Deep Colour. V praxi to znamená, že u nových televizorů, jenž jsou vybaveny shodnou verzí HDMI, budete mít místo standardní 8-bitové barevné hloubky s 256 odstíny barev již 12-bitovou barevnou hloubku s 4096 odstíny barev. 

BD30.jpgBD30EG_.jpgBD50.jpg
 
DMP-DB50 je již BD-Live kompatibilní a tak nově bude nabízet i stahování bonusů z internetu u titulů, které tuto funkci budou podporovat. DMP-BD30 je plně kompatibilní s tzv. Final Standard Profilem. Pro uživatele to znamená, že oba dva přehrávače nabídnou již funkci PIP (obraz v obraze, kdy v okně můžete například sledovat záběry, kterak se sledovaná scéna natáčela, či jiné zajímavosti) a další funkce, které doposud BD přehrávače standardně nepodporovaly.

Výstup HD zvuku poskytují samozřejmě oba, DMP-DB50 však nabídne navíc 7.1 kanálový dekodér formátů Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus a DTS-HD – u modelu DMP-BD30 budete odkázáni na externí dekodér v AV přijímači. Blu-ray přehrávače jsou taktéž vybaveny slotem pro SD kartu, podporou prohlížení JPEG fotografií, přehrávání digitálního videa, MP3 souborů a především nabízí už podporu přehrávání DivX filmů. 

SC_BT100.jpgBAMBOO_CONE.jpg
Mezi technologické zajímavosti reproduktorů pro domácí kino patří nový materiál použitý pro měniče – bambus. Vyšší pevnost, již tento matriál poskytuje, znamená rychlejší odezvu a větší čistotu zvuku proti standardně používaným papírovým membránám

K novinkám patří také Blu-ray domácí kino s označením SC-BT100. Systém bude samozřejmě Final Standard Profil kompatibilní a bude vybaven všemi dostupnými dekodéry HD zvuku. Jaký je hlavní rozdíl oproti konkurenčním výrobkům? Systém je v základě obsahuje pouze 3.1 kanálový a nabízí virtuální prostorový zvuk. K Blu-ray přehrávači se zesilovačem uživatel tak dostane pouze tři čelní nepříliš rozměrné reprobedny a subwoofer, a tak nemusí kupovat a po místnosti rozmísťovat pět či dokonce sedm reproduktorů. Teprve pokud skutečně chce využít maximální nabízenou kvalitu, může si dokoupit další pár (nebo dva) bezdrátových reproduktorů.

kino560.jpg iPod.jpgreprák.jpg
Integrovaný iPod dock patří mezi novinky

Pokud si ale ještě vystačíte s filmy na DVD, asi vás budou zajímat více klasické systémy domácího kina. Modely s označením SC-PT860, SC-PT560 a SC-PT465 budou vybaveny novinkou – integrovaným iPod dockem. Majitelům tohoto oblíbeného přehrávače jej vloží přímo do připraveného docku, a mohou poslouchat uloženou hudbu či sledovat video. Ti ostatní si využijí USB konektor, přes který lze přehrávat MP3, WMA, JPEG, MPEG4 a DivX soubory.

Oba dva nejvyšší modely nabídnou výstupní výkon 1000 W. Subwoofery, jimiž jsou systémy vybaveny, jsou nové konstrukce, která zaručí plnější basy. Centrální dialogový reproduktor bude taktéž vybaven novými měniči s bambusovou membránou.

Aby divák nemusel trpět u špatného obrazu na velkém televizoru, jsou téměř všechny systémy vybaveny kvalitním přepočtem na vysoké rozlišení 1080p a HDMI 1.3 s podporu větší hloubky barev (Deep Colour).

SC_PT860.jpgSC_PT560S.jpgSC_PM86Da.jpg
Domácí kina SC-PT860, SC-PT560 a mikrosystém SC-PM86D

Mezi novinky po delším čase u Panasonicu patří i mikrověž s označením SC-PM86D. Kromě podpory přehrávání všech formátů včetně DivX nabízí taktéž HDMI výstup s přepočtem na rozlišení 1080p. S volitelným příslušenstvím poskytne přímé připojení iPodu; pro jiné přístroje zase lze použít bezdrátové Bluetooth.

HTR210a.jpgšepot.jpgstolek.jpg
Zajímavostí u nových systémů ji i "šeptající" režim, kdy dialog je tichý a zadní efekty zesílené a dobře slyšitelné 

Protože mnoho výrobců během posledního roku přišlo s prostorovým zvukem z jediného centrálního reproduktoru, případně se stolky, do nichž je domácí kino integrováno, tak ani zde Panasonic nezůstal stranou. V jeho případě jde o stolky se zabudovaným kinem 3.1. Dva stolky se liší pouze rozměry dle velikosti použitého televizoru. Výkon 300 W je shodný, stejně jako použití nových typů měničů.

Stejně jako u dalších novinek termín uvedení produktů není znám, stejně jako přesné ceny. Nicméně už nyní vám můžeme slíbit v nejbližší době test nového domácího kina SC-PT560.

Určitě si přečtěte

Články odjinud