Panasonic DMP-BD10EG-S: test Blu-ray přehrávače

9. března 2007
TWEET SDÍLET
Jeden z prvních dostupných Blu-ray přehrávačů na našem trhu zatím spadá do kategorie luxusních přístrojů. Jaký ale je?

Pokud si pustíte DVD film na LCD nebo plazmové obrazovce s vysokým rozlišením, zarazí vás nízká kvalita obrazu: detaily chybějí, vše je jakoby rozmazané, zkrátka byste chtěli co nejdříve něco lepšího. Rádi jsme tedy pro vás otestovali první Blu-ray přehrávač od Panasonicu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Elegantní luxusní vzhled vám okamžitě naznačí, že nemáte v rukách obyčejný přehrávač 

Přiznávám, že ač je toto první HD přehrávač, který přímo testujeme, filmy ve vysokém rozlišení na Blu-ray nebo HD DVD nejsou pro mne něčím novým. Viděl jsem už spoustu ukázek a srovnání, proto jsem automaticky očekával nejvyšší kvalitu. Při připojení k dobrému televizoru jsem tak neměl pocit, že jde o něco úchvatného, co jsem ještě neviděl, ale že je obraz konečně správný – bez zubatých hran na titulcích nebo rozmazaných detailů. Další velkou výhodou Blu-ray (a HD DVD) technologie je možnost vybavit disky spoustou doprovodných informací o filmu a pohodlnější navigací.

Skvělá výbava i ovládání

Blu-ray přehrávač DMP-BD10EG-S není mezi prvními na světovém trhu, je ale mezi prvními u nás, a předběhl tak i HD DVD přehrávače, které k nám přijdou až příští rok. Odpovídá tomu i vyšší cena, kterou však částečně ospravedlňuje svými parametry. Samozřejmě poskytuje komponentní a HDMI rozhraní, u HDMI slibuje 1080p a přepočítávání DVD na vyšší rozlišení. Při připojení přes komponentní výstup zvládne jen 1080i a DVD pouští v rozlišení originálním. Použijete-li HDMI, lze navíc ovládat televizor nebo AV receiver a využít tak jedno dálkové ovládání na více zařízení. Na zadní straně zaujme také 7.1 výstup zvuku, takže není potřeba samostatný dekodér.

Klepněte pro větší obrázek 
Přítomnost konektoru SCART je překvapující. Nejenže degraduje obraz, ale navíc se na tituly vyžadující HDCP stejně nepodíváte. Slouží tak spíše jako servisní konektor. Jinak je výbava vynikající 

Provedení přehrávače odpovídá vyšší cenové kategorii. Přední lesklý kryt se pomalu sklápí, aby odhalil dvířka mechaniky a ovládací tlačítka. Při zavřeném krytu můžete přehrávač jen zapnout a sledovat displej.

Klepněte pro větší obrázek
Rozkládacím dálkovým ovládáním můžete pomocí kódů nebo přes HDMI ovládat také další zařízení

Skvělé je dálkové ovládání, které jde využít i pro řízení dalších komponent. Sdružuje tedy ovládání přehrávače, televizoru a receiveru, kde musíte nastavit kódy pro konkrétní značky. Aby se taková spousta tlačítek na ovládání vešla, je pod výklopnou horní částí ukryta ještě jedna vrstva.

Modrý zázrak pod drobnohledem

Při přehrávání Blu-ray disku na 40“ televizoru je vidět zřetelný kvalitativní posun obrazu oproti DVD. Datový tok přesahující 20 MB/s se projevuje čistějším obrazem, tmavé i světlé plochy jsou vykresleny a neslévají se, také kolem drobnějších věcí a na hranách předmětů nejsou kompresní artefakty. Při projekci na plátno prostřednictvím Full HD projektoru jsou rozdíly oproti DVD ještě výraznější. V této kombinaci kvalita reprodukce předčí kvalitu obrazu i leckterého lokálního kina. Vložíte-li následně do přehrávače běžný DVD disk, je rozdíl zřetelný. Kvalitativní skok ale není tak propastný, jako byl při přechodu z VHS na DVD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Počítačová Blu-ray mechanika a Linux tvoří základ BD přehrávače

Konstrukce přehrávače je bytelná, ale jako drobný problém se projevilo použití počítačové Blue-ray mechaniky. Ta se roztáčí na plné otáčky, a tak je přístroj hlučnější a náchylný k rezonancím. U přehrávače za takovou cenu je něco podobného velmi nepříjemné. Také nutnost naběhnutí systému přehrávače po zapnutí se projevuje pomalejším startem. Od zapnutí přístroje po spouštění videa uběhne zhruba třicet sekund. Prodlevami ale trpí i jiné HD přehrávače; také u nich se používá operační systém, což s sebou nese pomalejší starty. Naopak výhodou použitého systému je možnost aktualizace firmwaru.

Panasonic DMP-BD10EG-S je bezesporu přehrávačem určeným pro první vlnu nadšených a náročných zákazníků, o čemž svědčí nejvyšší rozlišení 1080p i vestavěný dekodér zvuku 7.1, byť se dá očekávat spíše připojení na AV receiver. Nedostatek filmů (americké u nás nepřehrajete) a vyšší cena však patrně mnoho zájemců odradí. Obrazová kvalita přehrávače je tak sice velmi dobrá, nicméně zatím budete trpět nedostatkem obsahu.

Panasonic DMP-BD10EG-S

Cena 27 995 Kč

  • podporovaná média BD-Video, DVD-Video, DVD-Audio, DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD (R, RW, audio) MP3, JPG
  • kmitočtový rozsah DVD-audio 2 Hz až 88 kHz
  • poměr signál/šum 125 dB
  • konektory HDMI, SCART, komponentní, S-Video, kompozitní video, 7.1 zvuk, 2× stereo, digitální zvuk, optický zvuk
  • 1080p/1080i/720p/576p/480p
  • rozměry (v × š × h) 8,5 × 43 × 33,8 cm
  • hmotnost 4,5 kg

Zapůjčil

Panasonic, Praha
kontakt 236 032 511, www.panasonic.cz
záruka 2 roky

Avmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10

Témata článku: Vysoké rozlišení, Test, DVD a Blu-ray

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

14 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

44 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

94 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Sluchátka
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

9 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

59 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka