Panasonic HDC-Z10000: poloprofesionální 3D kamera

Panasonic HDC-Z10000: poloprofesionální 3D kamera

Dva samostatné obrazové čipy, profesionální funkce a přitom docela dostupná cena. Taková je novinka Panasonicu.

Již před rokem jsem recenzoval první 3D kameru Panasonicu HDC-SDT750 pro běžné spotřebitele. Zatímco 2D část byla výborná, ta 3D byla téměř tragická. Letos na IFA ale Panasonic představil novinku HDC-Z10000 a začal jsem se opravdu těšit. Konečně cenově dostupná kamera, která nezná kompromisy mezi 2D a 3D natáčením.

 

Novinka obsahuje dva samostatné kamerové 3MOS moduly. Tedy dvě fullHD videokamery se synchronizovaným zoomem. Čipy přitom mají rozměr 1/4", což je méně než v této kategorii obvyklý standard 1/3". Při záznamu 3D obrazu se pořizují dva FullHD snímky pro každé oko a nedochází tedy ke zúžení snímků do jediného políčka.

Kamera ukládá ve formátu AVCHD 2.0, který již umožňuje 3D video se střídáním snímků pro levé a pravé oko, tzv. field sequential zápis. K jeho rozklíčování ale potřebujete vhodný software a těch je nyní pomálu. Pokud video předhodíte běžnému programu s podporou AVCHD, vezme si obraz jen pro jedno oko a stereo obraz zahodí. Naštěstí tedy můžete alespoň video sestříhat v 2D verzi a být připraveni na pozdější 3D upgrade.

ZIP archív obsahující soubory z SD karty s nahranými 3D ukázkami

Součástí balení kamery je i software HD Writer XE, který zvládne základní střih a slepení 3D videozáběrů a jejich export na 3D Blu-ray. Na nějaké filtry a korekce tak musíte zapomenout, ale alespoň něco zvládnete.

Výbava kamery odpovídá poloprofesionální kategorii. Veškeré funkce mají manuální nastavení, nechybí XLR pro mikrofony a na objektivu jsou tři prstence pro nastavení ostření, zoomu a clony. Protože je ale zoom elektronicky synchronizovaný s dvojicí objektivů, není tak pohotový jako u jiných podobných 2D kamer. zvláště prstenec reaguje jakoby se zpožděním, maximální rychlost zoomu je totiž pomalejší, než dokážete otočit prstencem. Když otáčíte pomalu, zoom stíhá, byť si při minimální rychlosti všimnete skokových změn, když otočíte rychle, zoom se vydá na cestu svou rychlostí a jede tedy i po té, co jste s otáčením přestali.

Bohužel si kamera nezapamatuje nastavení zoomu po vypnutí, po zapnutí vždy zoom začíná na širokém ohnisku a to platí i pro funkci Quick Start pro rychlejší start kamery z pohotovostního režimu. Z profesinálních funkcí chybí kameře ND filtr pro možné použití menších clon i za jasného světla.

3D video z kamery vypadá výtečně, plné vysoké rozlišení pro každé oko je poznat, na 3D televizoru jsme si vychutnávali prokreslení prostoru, 3D obraz jsme byli schopni přesně vyladit, aby netahal za oči. Kamera to usnadňuje otočným ovladačem konvergence, 3D pomocníkem zobrazujícím užitečnou vzdálenost pro 3D obraz a nakonec i vestavěným LCD displejem, na kterém vidíte 3D obraz i bez brýlí. Pro nastavení 3D ale stejně využijete spíše smíšený režim, kdy vidíte přes sebe snímky pro levé a pravé oko a můžete tak lépe nastavit úroveň nulové hloubky.

Kamera by se měla u nás prodávat za přibližně 88 200 Kč, což vzhledem k výbavě a možnostem je příjemná cena. Ano je to víc než spotřebitelské kamery, profesionály zase neosloví chybějící HD-SDI konektory, menší rozměry čipů nebo rozsah konvergence, který je o něco horší než u násobně dražších profesionálních 3D kamer.

Popravdě si myslím, že díky této kameře bude ten, kdo se první naučí natáčet kvalitní 3D, velmi úspěšný v placeném natáčení různých akcí. Běžné 2D video už zvládne kdejaký amatér (přinejmenším si to alespoň sám myslí), nabídka 3D videa je něco, čím se dokážete odlišit.

Podrobné technické specifikace najdete na webu výrobce.

Speciál o 3D

Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.

Určitě si přečtěte

Články odjinud