Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

8. ledna 2020
TWEET SDÍLET
Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

Uživatelský panel Master HDR OLED Professional Edition, který byl kalibrován v hollywoodských studiích, má nabídnout až o 20 procent více jasu ve srovnání s běžnými OLED televizory. Je to kvůli tomu, že právě nižší jas ve srovnání s LCD panely je tradiční slabinou této technologie. 

Klepněte pro větší obrázek

Další novinkou je režim Filmmaker mode a také obrazový režim Dolby Vision IQ, který automaticky přizpůsobí jas televizoru okolí. Televizor podporuje HDR formáty Dolby Vision, HDR10 + a HLG Photo.

I ​​tato nová vlajková loď mezi OLED televizory od Panasonic je „vyladěná“ předním hollywoodským odborníkem na barvy, Stefanem Sonnenfeldem. Cílem spolupráce je zachovat tvůrčí záměr filmařů i při sledování televize. Obecně – OLED televizory společnosti Panasonic jsou používány ve studiích a postprodukčních domech po celém světě. A právě nový OLED HZ2000 dle Panasonicu "přidává řadu funkcí, které potěší filmové nadšence i studia".

HZ2000 podporuje Google Assistant a Amazon Alexa, což umožňuje ovládat některé televizní funkce pomocí hlasu.

Přesně, jak tvůrci chtěli – automaticky v tmavých i jasně osvětlených místnostech.

Proti loňskému modelu má nový televizor originální technologii inteligentního senzoru (Panasonic Intelligent Sensing), která dynamicky přizpůsobuje obraz na základě úrovně okolního světla. Funkce byla kalibrovaná ve spolupráci s hollywoodskými studii a má zajistit vnímání barev obrazu přesně podle představ autorů a HDR kvalitu obrazu na hollywoodské úrovni, ať už v tmavém či dobře osvětleném prostředí. 

Zatím co Dolby Vision IQ se stará o automatické nastavení jasu v závislosti na okolním jasu u filmů s Dolby Vision, tak Intelligent Sensing dělá to stejné, ale i u běžného SD či HD obsahu. V nastavení televizoru tak zmizela položka Dolby Vision Bright (jasný), tu nahrazuje Dolby Vision IQ. Dále jsou k dipozici obrazové režimy Dolby Vision Vivid a Dolby Vision Dark. 

Panasonic rozšířil rozsah a zkrátil interval mezi kalibračními kroky na nejtmavším konci RGB škály a gamma škály. Nový model jako první na světě podporuje kalibrační body 0,5 % a 1,3 %. Na základě poptávky od hollywoodských studií a postprodukčních společností umožní HZ2000 poprvé profesionálním uživatelům vypnout mapování tónů a umožnit „tvrdé oříznutí“ - základní funkci pro kreativní použití.

Panasonic TX-55GZ1000E: parádní 4K HDR Hollywood můžete mít doma i vy [test OLED TV]

Panasonic TX-55GZ1000E: parádní 4K HDR Hollywood můžete mít doma i vy [test OLED TV]

Dostat se na vrchol není snadné. Setrvat tam delší čas, patří ale k daleko těžším úkolům. Již dopředu prozradíme, že OLED Panasonic TX-55GZ1000E se znovu vyšplhal až na samotnou špici technologicky možného. A leccos ještě vylepšil…

HZ2000 také podporuje testovací vzory CalMAN PatternGen softwaru Portrait Displays CalMAN spolu s funkcemi AutoCal. Podporována jsou také nastavení kalibrace Imaging Science Foundation (isf) a kalibrace obsahu ve formátu Dolby Vision.

Filmmaker Mode režim

Filmmaker Mode, vyvinutý Aliancí UHD, má nabídnout obraz přesně tak, jak to tvůrci zamýšleli. A to volitelně – stisknutím jediného tlačítka na dálkovém ovladači. Když je tento režim aktivován, respektuje obnovovací kmitočet, poměr stran, barvu a kontrast obsahu a zároveň vypíná redukci šumu a automatické přiostření obrazu. O Filmmaker Mode se pochvalně vyjadřuje celá řada předních hollywoodských režisérů, včetně Christophera Nolana, Martina Scorseseho, Patty Jenkins, Ryana Cooglera, Paula Thomase Andersona a dalších.

Panasonic kombinuje Filmmaker Mode s technologií Intelligent Sensing, která zajišťuje správně nastavený obraz v tmavém i jasně osvětleném obývacím pokoji. To znamená, že divák uvidí všechny detaily, které má vidět, dokonce i během velmi tmavých scén, což zejména u HDR obsahu bývá občas u OLED televizorů problém. Filmmaker Mode s inteligentním snímáním podporuje obsah v HDR10 +, HDR10, HLG a SDR.

Ve výsledku tedy Panasonic má dva režimy – Dolby Vision IQ pro Dolby Vision a Filmmaker Mode s inteligentním snímáním Intelligent Sensing pro všechno ostatní. Filmový fanoušci tak mají možnost bez nutnosti manuálního nastavování a další kalibrace obrazu sledovat filmy a seriály ve formátech Dolby Vision, HDR10 +, HDR10, HLG a SDR v takové kvalitě, kterou tvůrci zamýšleli – a to i v jasně osvětlených místnostech.

Integrované repro Dolby Atmos „Tuned by Technics“.

Novinka HZ2000 je vybavena 360 ° Soundscape Pro vestavěnými reproduktory o celkovém výkonu 140 W. Na každé straně jsou výškové/středové měniče doplněné dvojicí basový měničů a pasivních zářičů. Uprostřed je pak další měnič pro centrální kanál. Na zadní straně je pak dvojice měničů směřujících směrem vzhůru, které vyvářejí horní zvukové pole. 

Ve výsledku je tak tento integrovaný zvukový systém to nejlepší, jaký může filmový fanoušek u televizoru mít.  

HZ2000 je vybaven nejnovějším systém Panasonic My Home Screen 5.0. Nová verze přinesla některá vylepšení – jsou zvýrazněny určité ikony VOD, miniatury doporučených titulů od tohoto poskytovatele se automaticky zobrazí a je zjednodušen rychlý a snadný přímý přístup. To funguje mimo jiné pro Netflix a YouTube.

HZ2000 má také nabídnout bezplatnou enterprise-level streamingovou službu XUMO, která nabídne OTA i OTT vysílání pro globální publikum v rámci jednoho integrovaného systému.

Cena a dostupnost televizoru Panasonic HZ2000 zatím nejsou známé, vyrábět se bude 55" a 65" varianta

Témata článku: 4K TV, Panasonic, Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10 Plus, Televize, HLG

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

32 Tomáš Holčík

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

V roce 2017 Samsung přišel se svojí QLED řadou televizorů, tedy Quantum Dot LCD TV. Postupně tuto prémiovou řadu rozšířil a doplnil o 8K. Letos Samsung posílil řadu 8K QLED televizorů a designem ji odlišil, chlubí se prakticky bezrámečkovým vzhledem.

38 Jaromír Puk