Panasonic JZ2000: letošní špičkový 4K OLED televizor přidává HMDI 2.1 a AI processing

10. ledna 2021
TWEET SDÍLET

Loni jsme za referenční OLED televizor vyhlásili Panasonic TX-65HZ2000E. Nyní Panasonic oznámil nástupce – novinku JZ2000, vlajkovou loď OLED TV na rok 2021. Bude se prodávat ve velikostech 55 a 65 palců.

Klepněte pro větší obrázek

Série 2000 se vyznačuje především špičkovým výběrovým OLED panelem, s vyšším jasem, než jaký nabídne běžná konkurence.  Co se panelu týče, tak kromě vyššího maximálního jasu letos slibuje výrazně lepší úrovně jasu ve světlých i průměrně tmavých scénách, panel nese označení Master HDR OLED Professional Edition.

Letos povýšil Panasonic především zpracování obrazu, a to novým nový procesorem AI HCX Pro. Ten nabízí automatickou optimalizaci kvality obrazu a zvuku na základě typu sledovaného obsahu. A přidává především HDMI 2.1 se všemi jeho funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek

HDMI 2.1, znamená nejen variabilní obnovovací frekvence (VRR), Auto Low Latency Mode (ALLM), 4K/120P. Panasonic také zapracoval na snížení zpoždění (výrobce v demu ukázal, že dosáhl 14,4 ms). Spolu se speciálním herním režimem Game Mode Extreme tak japonský výrobce nabízí špičkový OLED televizor pro hráče. Tento OLED tak ocení nejen "filmový fanatik", či profesionál, ale také například náročný, či profesionální hráč her.

Procesor HCX PRO AI + AI režim

Televizor JZ2000 obsahuje zbrusu nový procesor HCX Pro AI s umělou inteligencí (AI=Artificial Intelligence), která napomáhá televizoru přesně zjistit, jaký druh obsahu se přehrává: film, sport, hudba, povídání apod., a díky tomu pak automaticky upravit kvalitu obrazu i zvuku, aby byla co nejvhodnější pro daný obsah.

Klepněte pro větší obrázek

Procesor HCX Pro AI je schopen identifikovat přehrávaný obsah v reálném čase. Pokud procesor zjistí, že sledujete například fotbal, upraví kvalitu obrazu tak, aby tráva i hráči působili realisticky, a zároveň automaticky upraví zvuk, aby měli diváci pocit, že jsou přímo na stadionu. Na druhou stranu, pokud uvidí, že sledujete film, nastaví co nejpřesnější barvy a upraví kvalitu obrazu tak, aby poskytoval zážitek co nejbližší projekci v kině. Umělá inteligence pracuje dle výrobce s milionem různých ukázek obsahu.

Dolby Vision IQ +, nově Adaptive HDR10+, 

JZ2000 podporuje všechny formáty HDR, včetně Dolby Vision IQ, Dolby Vision, Filmmaker Mode a HLG Photo, což je formát statických obrázků, který přináší statické fotografie do světa HDR. HDR 10 a HDR10+ jsou samozřejmostí, stejně jako normální HLG.

Pokud jde o režim Filmmaker, společnost Panasonic přidala svou vlastní funkci Intelligent Sensing, která dynamicky upravuje obraz podle úrovně okolního světla.

Podobně jako Dolby Vision IQ nabízí výhody technologie Dolby Vision nad rámec HDR a inteligentně optimalizuje kvalitu obrazu dle okolného jasu, tak letos přibyla funkce Adaptive HDR10+, která dynamicky přizpůsobuje obsah světelným podmínkám v místnosti pro HDR filmy a seriály formátu HDR10 a HDR10+. 

Klepněte pro větší obrázek

O vyladění obrazu se i letos postaral Stefan Sonnenfeld, zakladatel a generální ředitel společnosti Company 3 a spolupracovník řady nejlepších světových filmařů. Sonnenfeld, kterého NPR označuje jako „da Vinciho filmu“, uplatnil své dovednosti jako kolorista u mnoha nejuznávanějších a nejoblíbenějších filmů minulého desetiletí: Zrození hvězdy, Wonder Woman, Muž z oceli, Kráska a zvíře, Hvězdné války: Síla se probouzí, Jurský svět, 300 a mnoho dalších. Stejně jako mnoho dalších předních koloristů využívá obrazovky Panasonic OLED při své každodenní práci jako velkoformátové referenční klientské monitory. OLED televizory společnosti Panasonic se velmi často používají ve studiích a postprodukčních firmách.

Opět lepší zvuk

Vedle reproduktorů směřujících nahoru, které má předchozí model, přidává novinka také reproduktory směřující do stran. Toto řešení nazývané 360° Soundscape Pro má opět povýšit zvuk Dolby Atmos. Několik vestavěných reproduktorů směřujících nahoru, do stran a dopředu vytváří prostorovou zvukovou scénu definovanou systémem Dolby Atmos.

Klepněte pro větší obrázek

Opět platí, že zvuk je optimalizován dle režimu, takže pokud divák sleduje filmy, je k dispozici prostorový zvuk na úrovni kina; pokud sport, získají získá silnější pocit, že se nachází přímo na stadionu. Televizor JZ2000 poskytuje silný a dynamický zvukový výstup doplněný silnými basy. Zvukový systém byl vyvinut s podporou akustických inženýrů společnosti Technics (patří Panasonicu), hrdě tedy nese označení Tuned by Technics.

Vylepšený MY HOME SCREEN 6.0

Pokud jste čekali letos Android, tak marně. Panasonic stále zůstává u svého vlastního systému. Televizor dostane novou verzi My Home Screen 6.0, má nabídnout výrazná zlepšení a lepší užitné vlastnosti. Například nová je funkce My Scenery umožní vybrat si z archivu uklidňujících obrázků a videí, nebo si nastavit vlastní podle nálady a denní doby. Rozhraní a menu bylo vylepšeno, aby umožnilo rychlý přístup k nejčastěji používaným nastavením obrazu, zvuku a dalších funkcí.

Duální připojení Bluetooth umožňuje také přenášet zvuk na dvě samostatná zařízení Bluetooth současně. To znamená, že lze připojit dvoje Bluetooth sluchátka, například aby si znavený pár mohl užívat "hlasitý" zvuk filmu uprostřed hluboké noci a přitom nerušit dřímající potomky.

Televizor JZ2000 podporuje také vestavěné hlavní hlasové služby, které uživatelům umožňují ovládat některé klíčové funkce televizoru pouze hlasem.

Předpokládaný termín uvedení televizoru Panasonic JZ2000 na trh je v létě 2021, cena samozřejmě není známá, jakmile bude televizor dostupný k testu, tak vám ho opět přineseme. 

Zdroj: Panasonic

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, 4K TV, Panasonic, HDMI 2.1, HDR, HDR10 Plus, OLED, Dolby Vision, HLG, UHD

Určitě si přečtěte

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

35 Martin Buchta

Martin Buchta
Televizory
Jak (ne)nakupovat televizory a techniku v době pandemie [jednoduchý rádce pro začátečníka]

Jak (ne)nakupovat televizory a techniku v době pandemie [jednoduchý rádce pro začátečníka]

Hektický předvánoční čas s sebou každoročně přináší zvýšené množství nákupů. Letos je vše trochu jinak, ale z druhé strany vlastně ani ne.

5 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TelevizeKupujeme TVTelevizoryPrůvodce nákupem
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

34 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

72 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Přenosné
Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

15 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DAB+DVB-T2