Panasonic na českém trhu uvádí do prodeje první televizor třídy Ultra HD Premium na světě – DX900

8. března 2016
Díky kombinaci nového hardwaru i softwaru je Panasonic DX900 prvním modelem na světě, který splňuje požadavky sdružení UHD Alliance pro zařazení do nejvyšší kategorie kvality

Praha, česká republika (4. března 2016)Společnost Panasonic dnes na českém trhu uvedla do prodeje první LED LCD televizi na světě, která splňuje přísné požadavky sdružení UHD Alliance na zařazení do nové nejvyšší kategorie Ultra HD Premium.

Mezioborové sdružení UHD Alliance (UHDA), jehož členy jsou špičková filmová studia, nejlepší světoví výrobci elektroniky, distributoři obsahu i technologické firmy, tak dalo po pečlivém zhodnocení najevo, že nový model Panasonic DX900 splňuje nejpřísnější současná kritéria kvality obrazu. Hodnocení bere v úvahu všechny aspekty obrazové kvality od rozlišení a posíleného dynamického rozsahu (HDR) až po přesné zobrazení barev, jejich rozsah (gamut) apod.

Výbava pro budoucí éru

Díky nově vytvořenému certifikátu Ultra HD Premium uživatelé hned na první pohled zjistí, které modely jsou nejlépe připraveny na špičkové obrazové formáty, které v roce 2016 výrazně posunou laťku obrazové kvality.

Sdružení UHD Alliance nastavilo pro kategorii Ultra HD Premium skutečně přísná kritéria. Vývojáři a technici společnosti Panasonic proto nový model DX900 vybavili celou řadou dosud nevídaných hardwarových i softwarových parametrů, díky nimž obraz dosáhl v rámci LCD televizí zcela ojedinělé kvality.

Vůbec poprvé v historii televizních přístrojů se tu tak potkává vysoký jas, tedy tradiční přednost LCD obrazovek, s takovou úrovní kontrastu a tak kvalitním podáním černé, jaké uživatelé tolik obdivovali u plazmových modelů Panasonic.

Když se nemožné stává skutečností: nová technologie lokálního ztmavení Honeycomb

Tradiční předností LCD technologie, kterou již dlouho nikdo nezpochybňuje, je schopnost zobrazit výrazné jasy bez přepalů (což je velkou výhodou při zpracování obrazu s posíleným dynamickým rozsahem, tedy HDR). Zároveň ovšem LCD obrazovky často sklízely kritiku kvůli slabšímu podání nejtmavších odstínů. To by v HDR technologii mohlo znamenat jisté problémy s kvalitou kresby ve stínech.

Model DX900 je ovšem skvělým důkazem, že i LCD panel může při HDR zobrazení produkovat mimořádně kvalitní podání černé a tedy i stejnou kvalitu kresby v jasných i tmavých pasážích. Zásluhu na tom má především nová technologie lokálního ztmavení s názvem Honeycomb.

Práce s jasy a stíny

Unikátní technologie LCD panelu dělí obraz na několik set samostatně osvětlených zón, hermeticky oddělených od ostatních. Mezi zónami tedy nedochází k žádnému průniku světla. Výsledkem je obraz bohatý jak na extrémní jasy, tak i na hluboké stíny, aniž by docházelo k vytváření „světelné aury“ kolem jasných objektů, tolik typické pro běžné LCD obrazovky.

Nový panel rovněž díky nezvyklé konstrukci dokáže zobrazit nejjasnější body po větší ploše obrazovky než běžné LCD televize s technologií HDR. I podle výpočtů společnosti Panasonic zobrazí model DX900 jas v hodnotě 1000 nit v mnohem větší oblasti záběru než jiné současné HDR modely. Diváci se tak mohou těšit na dynamičtější a živější obraz, využívající plného potenciálu HDR.

Přesné barevné podání

Obraz na televizi DX900 vypadá velmi efektně, tak jako u jiných modelů značky Panasonic ovšem nejde o samoúčelnou exhibici. Obraz v HDR režimu prošel přísným testováním ve špičkové laboratoři Panasonic Hollywood Labs, kde se ladila především barevná přesnost a věrnost – i v HDR má obraz vypadat přesně tak, jak si představovali jeho tvůrci, tedy většinou profesionální filmaři.

Nejen HDR: Představujeme nový obrazový procesor HCX+

Televize Panasonic DX900 je sice určena především pro HDR obraz, toho ovšem zatím není mnoho, takže zatím zůstaneme odkázáni většinou na tradiční standardní dynamický rozsah. A právě tady přijde ke slovu zbrusu nový obrazový procesor Panasonic HCX+ (Hollywood Cinema eXperience plus) se špičkovým barevným podáním a překreslením pohybu. Je ještě přesnější než předchozí obrazový procesor 4K Studio Master, což se pozná mimo jiné na dokonale věrné reprodukci obrazu podle obecně uznávaného standardu Rec 709.

Procesor HCX+ využívá vylepšenou verzi 3D LUT tabulky, kterou znalci i běžní uživatelé oceňovali již u nejvyšších modelů loňské řady LCD televizí. Systém pokrývá hustou síť 8000 referenčních bodů (cca 40x více než u běžných televizí). Kromě toho výrobci přidali nový algoritmus pro kompenzaci barev, který ještě výrazně vylepšuje barevnou přesnost obrazovky. Panasonic DX900 tak dokáže reprodukovat odstíny a tóny s přesností podle zmíněného standardu Rec 709 na všech úrovních jasu. Stupeň přesnosti je natolik vysoký, že snese srovnání jen s mnohem dražšími profesionálními studiovými monitory pro filmový mastering.

Za jedinečnými vlastnostmi modelu DX900 stojí především blízké pracovní vztahy mezi vývojáři společnosti Panasonic a špičkovými hollywoodskými profesionály. O tyto vztahy se stará již zmíněná laboratoř Panasonic Hollywood Labs.

Špičkový obraz není jen panel ale i processing

Kvalita barevného podání i jeho rozsah odpovídá u tohoto modelu 98 % filmového standardu DCI. Obraz v HDR (high dynamic range) režimu prošel přísným testováním ve špičkové laboratoři Panasonic Hollywood Labs, kde se pod dohledem známého hollywoodského koloristy Mika Sowy ladila především jeho barevná přesnost a věrnost. Výsledný obraz díky tomu vypadá tak, jak si ho představovali jeho tvůrci, tedy profesionální filmaři. Pro diváky je toho důkazem i certifikace THX, která byla televizoru udělena.

Dokonalý základ 4K výbavy

Mnohé nasvědčuje tomu, že k největším tématům roku 2016 bude patřit především HDR, to ale neznamená, že by samotné ultravysoké rozlišení 4K nějak ztrácelo na významu. Naopak – nejenže si tento standard nachází cestu do stále většího množství televizních obrazovek a monitorů, ale také se začínají konečně množit zdroje obsahu v této kvalitě. Televize DX900 se tak hodí nejen pro filmy a fotografie v ultravysokém rozlišení z internetu, ale také jako výtečný model v sadě se zbrusu novým Ultra HD blu-ray přehrávačem UB900, který by se na trhu měl objevit počátkem roku 2016.

Chytré internetové funkce

Televizních programů, internetových streamovaných pořadů a dalšího obsahu je v poslední době k dispozici tolik, že se v té záplavě obtížně orientuje, což klade poměrně velké nároky na ovládání a menu jednotlivých přístrojů. Někdy uživatelům dělá problém najít, co vlastně chtějí sledovat. Panasonic tento problém řeší pomocí populárního a oceňovaného operačního systému Firefox.

Jeho základem je atraktivní, ale přitom přehledné grafické uživatelské rozhraní, jehož nabídka se člení na jednotlivé panely. Od výrobce jsou nastavené tři – živé TV vysílání, aplikace a připojená zařízení. Uspořádání lze ovšem měnit, což uživatelské rozhraní Firefox OS odlišuje od ostatních uživatelských prostředí a výrazně to posiluje komfort při ovládání přístroje.

Nové vlastnosti operačního systému Firefox

Televize Panasonic bude podporovat nový systém Web Apps Discovery, který Mozilla zanedlouho představí. Systém s otevřeným jádrem umožní tvorbu daleko bohatšího webového obsahu optimalizovaného pro televizní obrazovky, než je k dispozici dnes u modelů s proprietárním operačním systémem. Kromě toho nový systém umožní rychlejší a jednodušší přístup k webovému obsahu bez nutnosti instalovat další aplikace. Koncept podporuje několik důležitých partnerů, kteří v současnosti pracují na vývoji obsahu optimalizovaného pro TV.

Díky novým funkcím operačního systému a prohlížeče Firefox bude DX900 podporovat i komunikaci s mobilními zařízeními. Systém umožní mimo jiné snadné sdílené webového obsahu mezi prohlížečem Firefox pro Android a televizí, také záložky se zobrazí v libovolném zařízení. Nové funkce budou k dispozici ještě během letošního roku.

Další služby

Televize DX900 podporuje celou řadu globálních i lokálních služeb video-on-demand, tedy čili internetových videopůjčoven. Časem se počítá i s podporou HDR obrazu v rámci služeb Amazon a Netflix.

Spojení se světem vám DX900 prostřednictvím operačního systému OS Firefox a funkcionalitou, která reflektuje požadavky moderního člověka. Spojení s domovem vám naopak zprostředkuje funkce TV Anywhere. Díky ní můžete sledovat i nahrávat televizní program odkudkoliv na světě. Stačí nechat televizor ve Stand-by režimu, připojit se přes internet a oblíbený obsah můžete sledovat na svém mobilním zařízení, kdekoliv právě jste. Skuteční technologičtí nadšenci vyznávající koncept řízení domácnosti přes chytrá zařízení ocení i možnost integrace televizoru do systému přes implementované rozhraní IPControl (Control 4).

Nejen obraz, ale i zvuk

S televizí DX900 si budou majitelé připadat jako v opravdovém kině, k čemuž patří nejen dokonalý obraz, ale také špičkový zvuk. Právě proto je přístroj vybaven podstatně výkonnějším audiosystémem, než bychom u takhle štíhlého modelu čekali.

Výrobci přístroj vybavili podstatně většími reproduktory, než je u současných tenkých televizí zvykem, a také membránami Quad Passive Radiators. Ty rezonují synchronizovaně s basovými woofery a posilují tak reprodukci hlubokých tónů.

Celkovou razanci zvuku posilují také výjimečně výkonné neodymové magnety.

Pastva pro oči

Každý panel televize je složen z několika vrstev. DX900 má kromě jiných i speciální vrstvu s technologií High Clear Low Reflection Filter, která zabraňuje tradičním odleskům z okolí televize, takže se vám na obrazovce nerýsuje okno zalité denním světlem, světlo z lampičky či z jiné místnosti.

I ve vypnutém stavu vypadá Panasonic DX900 velmi lákavě. Štíhlá elegantní konstrukce s propracovanými liniemi se výborně doplňuje s moderní výbavou domácnosti a televize tak slouží jako elegantní bytový doplněk.

Prodejní informace

Průlomový model Panasonic DX900 je v prodeji od dnešního dne ve dvou velikostech, 65“ (165 cm) za cenu okolo 134 000 a 58“ (147 cm) za cenu okolo 107 000 Kč.

 

Témata článku: Tiskové zprávy


Do Warzone míří tematický balíček s příchutí anime Attack on Titan

Do Warzone míří tematický balíček s příchutí anime Attack on Titan

Battle royale hit Call of Duty: Warzone má na cestě další tematický balíček, který tentokrát míří na fanoušky anime.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály