Panasonic: nové Full HD kamery pro náročné

Panasonic představuje sedmi novými modely videokamer s plným vysokým rozlišením Full HD od základních až po špičkové modely pro náročné uživatele. Všechny jsou vybaveny zdokonalenou funkcí optické stabilizace obrazu Advanced O.I.S. a objektivem Leica Dicomar, které vytvářejí jasný, jako břitva ostrý obraz v kvalitě plného vysokého rozlišení Full HD. Všechny modely podporují formát AVCHD pro záznam ve vysoké kvalitě Full HD 1920 x 1080, Stylovou novinkou je také dotykový displej, který umožňuje ovládaní různých funkcí intuitivně bez toho, abyste hledali jakékoliv tlačítko.

HDC-HS300, HDC-TM300 a HDC-HS200, HDC-SD200

To, co bylo donedávna výsadou profesionálů, si v nových HD modelech videokamerPanasonic mohou užívat i ti méně zkušení. O to více je potěší výsledek v podoběvysoce kvalitních dynamických nebo statických snímků. Seznamte se, prosím, se zdokonaleným 3MOS systémem od Panasonicu.

Copy of HS200slant_K_LCD1.jpg Copy of HS300slant_K_LCD1.jpg
 

Tajemství úspěchu modelů HDC-HS300/HDC-TM300 a HDC-HS200/HDC-SD200 spočívá v použití tří obrazových snímačů s plným vysokým rozlišením Full HD, které poskytují rekordní počet obrazových bodů - až 9 150 000² (3 x 3 050 000). Videokamery jsou navíc vybavené nově vyvinutým objektivem Leica Dicomar s vysokou světelností a s 3 obrazovými snímači o velikosti 3x1/1,4 palce. Modely jsou vybavené zdokonalenou optickou stabilizací obrazu Advanced O.I.S., která koriguje chvění s mimořádně vysokou rychlostí 4 000-krát za sekundu a 3-krát větší³ stabilizační oblastí než konvenční systémy.

Copy of SD200slant_K_LCD1.jpg

Profesionálních výsledků dosáhnete s modely HS300, TM300, HS200 a DS200 i zcela bez nastavování. Že je automatika pro amatéry? Omyl. Při použití této jedinečné a taktéž zdokonalené funkce Inteligentní Auto (iA) budou vaše záznamy směle konkurovat profesionálním strojům v rukou zkušených kameramanů. Inteligentní auto podle snímaného objektu totiž chytře aktivuje nejvhodnější snímací režim. Nová funkce sledovaní a zaostření pohybujících se subjektů (AF Tracking) je zdokonalenou verzí populární funkce Detekce tváří v režimech iA předcházejících modelů. Po dotyku na zvolený snímaný objekt na dotykovém displeji a po zafixovaní zaostření na tento objekt, udržuje funkce zaostření, i když se objekt pohne a nebo otočí profilem. To umožní nasnímat objekty s optimálním nastavením AF/AE (automatické zaostření/automatická expozice).

Videokamery HDC-HS300/HDC-TM300 jsou modely pro náročné uživatele. Ideální pro ty, kteří chtějí natáčet videozáznamy s hlubším výrazem. Tyto modely dovolují jemně a přitom přesně ovládat zoom, zaostření, clonu, rychlost uzávěrky a vyvážení bílé pouhým dotykem prstu. Jsou vybavené manuálním prstencem na objektivu, elektronickým hledáčkem (EVF) a konektorem pro mikrofon – to všechno jen proto, abyste si natáčení co nejvíce užili.

Obrazový snímač je v porovnaní s předcházejícím (1/6 palce) větší a to 1/4,1 palce. 3MOS systém s třemi snímači s plným vysokým rozlišením Full HD má rekordní celkový počet obrazových bodů - 9 150 000. Avšak pozor, šumu se rozhodně obávat nemusíte. Tento problém Panasonic vyřešil využitím tří vysoce citlivých MOS snímačů. Pořídíte tak nádherné záběry i při slabém osvětlení a přitom nepřijdete o vysoký počet obrazových bodů. Natáčet je možné i při minimálním osvětlení 1,6 lx. A to je rarita!

Speciální režim pro statické snímaní pořizuje snímky s rozlišením až do 10,6 megapixelů a umožňuje také simultánní záznam dynamických a statických snímků s rozlišením 8,3 megapixelů. Abyste při statickém snímaní dokázali zaznamenat skutečně nádherné snímky, Panasonic vybavil tyto kamery jedinečnými funkcemi iA (Inteligentní Auto) a O.I.S. (optická stabilizace obrazu), které jsou určeny pro statické snímky. Funkce inteligentní Auto (iA) automaticky zabezpečuje nastavení nejvhodnějšího režimu z pěti možných (Portrét, Krajina, Makro, Noční portrét a Noční krajina ). Těmito režimy jsou vybaveny také digitální fotoaparáty Panasonic LUMIX. Optický stabilizátor O.I.S má dva režimy. Režim mode 1 nepřetržitě koriguje optickou osu. Režim Mode 2 koriguje optickou osu v okamžiku, kdy stlačíte spoušť, aby bylo dosaženo ještě lepší stabilizace obrazu.

Videokamery HDC-HS200/HDC-SD200 jsou v podstatě identické s modely HS300/TM300, s tím rozdílem, že nemají přímý přístup k manuálním funkcím a hledáček. Poskytnou vám však záznam stejné kvality. Jejich devizou je kompaktnost, díky čemuž se lehce přenášejí. To zajisté ocení nejen ti, kteří jsou neustále v pohybu.

Jednočipové modely HDC-HS20/TM20/SD20 – stvořené pro Vašepohodlí

Přestože modely HDC-HS20/TM20/SD20 patří mezi základní modely Full HD série, jejich parametry nejsou ani zdaleka „základní“. Nově vyvinutý objektiv Leica Dicomar se postará o 16-ti násobný optický zoom v kvalitě plného vysokého rozlišení Full HD. Funkce inteligentního automatického režimu iA s funkcí AF Tracking, sledování a zaostření pohybu, zase zaručuje kvalitní ostré záběry za všech okolností. Jednoduše, správná volba pro ty, kteří preferují pohodlí a jednoduchou manipulaci. A z čeho si můžete vybírat?

Videokamera HS20 je hybridním modelem schopným zaznamenávat snímky na vestavěný 80GB pevný disk nebo na paměťové SDHC/SD karty. TM20 zase disponuje 16GB vnitřní pamětí nebo můžete k nahrávání záznamu použít paměťové SDHC/SD karty s kapacitou až 32GB. A pokud je to nutné, můžete použít obě možnosti. Model SD20 využívá jako záznamové médium jen paměťové SDHC/SD karty, díky čemuž je mimořádně kompaktní a lehký. Při výběru můžete zapojit i své estetické cítění – líbí se Vám více černá, stříbrná nebo červená?

Na co se ještě můžete u nových modelů těšit?

  • hybridní záznam na SD/HDD (HDC-HS300/HDC-HS200/HDC-HS20)

Videokamera HS300 s vestavěným 120GB pevným diskem (HDD) umožňuje natočení až 50 hodin záznamu (v režimu HE). Videokamera HS200/HS20 je vybavena 80GB pevným diskem s kapacitou záznamu až 33 hodin a 20 minut (v režimu HE). V kombinaci s 32GB paměťovou SDHC kartou (volitelný doplněk) poskytují tyto videokamery doplňkovou záznamovou kapacitu 12 hodin. Videokamera navíc dokáže jednoduchým způsobem zkopírovat videozáznamy z paměťových SDHC/SD karet na pevný disk a naopak. Ukončené záznamy tak můžete přenést na médium, které bude nejlépe vyhovovat vašim záměrům.

  • záznam do dvou pamětí a postupné zaznamenávání [Novinka]
    (HDC-TM300/HDC-TM20)

Videokamery Panasonic se dvěma paměťmi zaznamenávají obraz s plným vysokým rozlišením Full HD do zabudované paměti nebo na paměťové SDHC/SD karty (volitelné doplňky) a jsou vybavené funkcí postupného záznamu. Když se zabudovaná paměť při záznamu zaplní, tato funkce automaticky přepne zaznamenávání na paměťovou SDHC/SD kartu, aby byl zabezpečen nepřerušený záznam. Takovýmto způsobem na dvou médiích uložený záznam lze ve videokameře sloučit do jednoho a uložit na paměťovou SDHC/SD kartu nebo vypálit na DVD.

Videokamera TM300 má vestavěnou 32GB paměť s kapacitou 12 hodin záznamu
(v režimu HE) a videokamera TM20 je vybavená zabudovanou 16GB pamětí s kapacitou
6 hodin záznamu (v režimu HE). Při kombinaci s paměťovými SDHC/SD kartami umožňují tyto modely ještě delší záznamy. Výhodou videokamer se zabudovanou pamětí je jejich nízká hmotnost a kompaktní tělo, a to zajisté oceníte nejen na cestách.

  • zaznamenávaní na paměťové SDHC/SD karty (HDC-SD200/HDC-SD20)

Videokamery SD200/SD20 jsou odolné vůči nárazům, protože ukládají záznamy na paměťové SD a SDHC karty a nemají tedy žádnou mechaniku. Odolnost kombinovaná s kompaktností předurčuje videokamery SD200/SD20 k použití například při pohybu v přírodě. Vybavené jsou také funkcí VIERA Image Viewer pro snadné přehrávání záznamu přímo na televizorech VIERA. Po celodenním snímání stačí vyndat paměťovou kartu z videokamery, zasunout ji do slotu v televizoru Panasonic VIERA (PZ800) a můžete si přehrát záznam v celé jeho kráse přímo na obrazovce. Podobně se dají záznamy lehce prohlížet prostřednictvím Blu-ray Disc™ přehrávače Panasonic (DMP-BD55/BD35).

Skvělé snímky, které jsou na dosah prstu

Funkce inteligentního automatického režimu iA (Inteligentní Auto) se už stala pro videokamery Panasonic standardem. Novinkou je však funkce sledovaní a zaostření pohybu (AF Tracking), která udržuje zaostření na snímaný objekt i v případě, že se tento objekt pohybuje. Standardní automatický režim zaostřuje na objekt uprostřed záběru, ale funkce AF Tracking umožňuje zaostřit na snímaný objekt, i když je na okraji záběru. Stačí se jen dotknout snímaného objektu na dotykovém displeji a funkce AF Tracking zabezpečí, že snímaný objekt zůstane zaostřený, i když se pohne nebo otočí od kamery. Souhrnfunkcí – jako jsou Detekce tváře, zdokonalená optická stabilizace obrazu Advanced O.I.S., Inteligentní nastavení kontrastu a Inteligentní výběr scény, poskytuje úžasné výsledky v podstatě za libovolných podmínek snímání.

Stylový dotykový displej, viditelný za všech okolností [Novinka]

Všechny modely jsou vybaveny dotykovým displejem, na kterém je možné volit jednotlivé ikony dotykem prstu. Dotykový displej umožňuje ovládaní různých funkcí intuitivně, bez přerušení a sledovaní snímaného objektu na displeji. Navíc ať už jste kdekoliv, displej je vždy dobře čitelný. Díky funkci Auto Power LCD se jeho jas automaticky přizpůsobí okolním podmínkám -v tmavých podmínkách se sníží na 1/3 normální úrovně a pokud je v okolí dostatek světla, zvýší se na dvojnásobek – to vše chytře a automaticky. Samozřejmě pokud budete chtít, můžete jas nastavit také manuálně.

Absolutně ostré záběry se zdokonalenou funkcí stabilizace obrazu (Advanced O.I.S.)

Při aktivaci zdokonalené funkce stabilizace obrazu Panasonic Advanced O.I.S. sledují gyrosenzory chvění rukou a optická soustava se posouvá tak, aby se zkorigovala optická osa. Výsledkem je čistý obraz bez rozostření. Tento proces se opakuje s úžasnou frekvencí 4 000-krát za sekundu. Díky této funkci je možné nasnímat jasné, ostré záběry i při snímání s velkým zoomem. V tomto případě totiž chvění rukou běžně způsobuje velké problémy. 

Videokamery HS300/TM300/HS200/SD200, které snímají statické snímky s rozlišením 10,6 megapixelů mají dva režimy optické stabilizace obrazu O.I.S. určené výhradně na snímání statických snímků. Režim Mode 1 koriguje optickou osu nepřetržitě. a zobrazuje obraz na displeji bez rozostření i ve chvílipoužívání zoomu (translokace). Tím je zajištěno jednoduché nastavení obrazu a kompozice. Režim Mode 2 koriguje optickou osu v okamžiku, kdy se stlačí spoušť, aby se dosáhlo ještě lepší stabilizace obrazu. Zdokonalená funkce optické stabilizace obrazu Advanced O.I.S. je v současnosti opravdu nevyhnutelná. U velkoplošných zobrazovacích zařízeních nebo u zobrazení prostřednictvím televizoru s vysokým rozlišením i malé rozostření představuje velký problém.

Rychlé přehrávání „vyznačených míst“ [Novinka]

Potřebujete si rychle přehrát to, co jste natočili?Potom je tato funkce určena právěvám. Registruje části nasnímané se zoomem, panoramatické snímání, změny scén, zvýšení a snížení úrovně hlasitosti, tváře apod. v nasnímaných záběrech jako „vyznačená místa“ prostřednictvím funkce Inteligentního systému označování I.I.S. (Intelligent Index System). Potom tato funkce automaticky přehrává detekovaná označená místa podle nastaveného časového intervalu. Tato funkce umožňuje vybrat i zaznamenanou hudbu a přehrát ji spolu s videozáznamem jako hudbu v pozadí.

Časosběrný záznam [Novinka] (HS300/TM300)

Zrychlené přehrávání se používá jako zvláštní efekt při některých TV programech, kdy západ slunce nebo rozvíjení se květin proběhne během neobvykle krátkého časového intervalu. Funkce časosběrného snímání umožňuje zaznamenávat podobné jedinečné scény s pomalými ději. Touto funkcí jsou vybaveny videokamery HS300/TM300. Nastavením intervalu snímání na 1 sekundu, 10 sekund, 30 sekund, 1 minutu nebo 2 minuty je možné přehrát jinak dlouhý záznam ve zredukovaném časovém intervalu. Například když se záznam natočí s nastavením časového intervalu 1 sekunda, 10-minutový záznam západu slunce se přehraje za 24 sekund.

Rychlé zapnutí, díky kterému už nic nepromeškáte

Zapnutím se videokamera dostane do pohotovostního režimu a je připravena na snímání během 1,9 sekundy. V kombinaci s režimem rychlého spuštění je videokamera připravena na snímání v průběhu 0,6 sekundy. Kromě toho je v režimu Eco možné videokameru zapnout nebo vypnout otevřením nebo zavřením displeje. Pokud se videokamera nepoužije delší dobu než pět minut, automaticky se vypne. Tím se snižuje zbytečné plýtvání energií a šetří se baterie.

5.1-kanálový systém prostorového zvuku Surround Sound

Videokamery jsou vybaveny 5 mikrofony a 5.1-kanálovým systémem záznamu prostorového zvuku. Pokud se záznam přehrává prostřednictvím 5.1-kanálového systému domácího kina, diváci jsou obklopeni jasným, zřetelným zvukem a mají pocit, jako kdyby byli uprostřed dění. Funkce akustického zoomu Zoom Mic propojuje činnost mikrofonu s činností kamery. Například při snímání ptáčka v dálce se zoomem se i mikrofony nastaví tak, že se nahraje ptačí zpěv. Funkce akustického zaostření Focus Mic nasnímá jednotlivé zvuky od zdrojů z oblasti před videokamerou bez ohledu na to, zda objektiv zaostřuje na blízký nebo vzdálený objekt.

Vysokorychlostní sekvenční snímání rychlostí 50 snímků za sekundu [Novinka]

Sportovci ocení fakt,že videokamera dokáže snímat za sekundu až 50 za sebou jdoucích statických snímků s rozlišením 0,9 megapixelu nebo zachytit až 180 za sebou jdoucích snímků za 3,6 sekundy. Na analýzu golfového nebo tenisového úderu je jako stvořená! Je skvělá i při natáčení rychle se pohybujícího objektu. Záběry se mohou snímat bez zastavení, potom si už jen vyberete ty povedené a ostatní skončí v „koši“.

Pohodlné přehrávání

  • propojení VIERA Link™

Videokamery jsou kompatibilní s propojením Panasonic VIERA Link. Stačí videokameru připojit k televizi VIERA prostřednictvím HDMI kabelu a můžete ji ovládat dálkovým ovladačem televizoru, stačí postupovat podle zobrazených instrukcí.

  • SD propojení s televizemi VIERA a přehrávači Blu-ray Disc

Funkce prohlížení záběrů VIERA Image Viewer umožňuje prohlížení záznamů prostřednictvím velkoplošných televizí Panasonic VIERA PZ800. Stačí vložit paměťovou SD kartu do slotu pro paměťové SD karty v televizi a okamžitě můžete prohlížet videoklipy natočené ve formátu AVCHD v kvalitě plného vysokého rozlišení Full HD. Podobně můžete videozáznamy prohlížet prostřednictvím Blu-ray Disc Panasonic DMP-BD55/BD35.

Komfort při práci s daty

  • kopírování videozáznamů jedním dotykem na DVD disk ve zvoleném formátu a jednoduché prohlížení [Novinka]

Videokamery výborně zvládají donedávna komplikované úkoly díky funkci aktivované jediným dotykem. Ta se postará o jednoduché kopírování videozáznamů na DVD disky a tedy i jednoduché přehrávání a archivaci. Připojením videokamery prostřednictvím USB kabelu k vypalovačce DVD disků VW-BN1 (volitelný doplněk) a zmáčknutím jediného tlačítka se zkopírují zaznamenané videoklipy z paměťové SDHC/SD karty, ze zabudované paměti nebo pevného disku na DVD disk (DVD-RAM/-RW/-R/-R DL).

Videokamera umožňuje zvolit formát záznamu podle použitého přehrávače. Buď je formát AVCHD nebo MPEG-2. Formát AVCHD je vhodné zvolit na přehrávání s vysokým rozlišením HD na velkoplošných televizorech Blu‑ray Disc™ přehrávače nebo vypalovačky DVD disků. Formát MPEG-2 je vhodný na jednoduché přehrávání prostřednictvím DVD přehrávače. Tato funkce ulehčuje archivaci a přehrávání videozáznamů.

  • rychlé kopírování dat (HS300/TM300/HS200/SD200/HS20/TM20)

Videozáznamy je možné zkopírovat přímo ve videokameře z paměťové SDHC/SD karty na pevný disk nebo do zabudované paměti a naopak. Tato funkce umožňuje změnit záznamové médium dokonce i po nasnímání záznamu. K dispozici jsou tři metody kopírování: zkopírování všech dynamických a statických snímků, zkopírování pouze vybraných scén a zkopírování záznamů podle zvoleného data. Pokud jsou záznamy uložené na paměťové SDHC/SD kartě, stačí kartu jen zasunout do slotu v televizi Panasonic VIERA PZ800 nebo Blue-ray Disc™ přehrávače Panasonic DMP-BD55/BD35 a vše je připravené na velkolepé prohlížení s vysokým rozlišením HD na velké ploše.

  • úpravy v počítači

Každá videokamera je vybavena editovacím softwarem pro počítač „HD Writer AE 1.0“ (pro OS Windows). Tento software má novou funkci, která dovoluje jednoduchý přenos (uploading) videoklipů na webovou stránku YouTube¹. Po natočení videoklipů stačí jen připojit videokameru k počítači s nainstalovaným softwarem HD Writer AE 1.0 prostřednictvím USB kabelu a počkat, až se software automaticky nastartuje. Nahraný videoklip se jednoduše přenese dodržením předepsaného formátu.

Protože tento software nevyžaduje komplikovaný postup, nahrát videoklipy na YouTube dokážou i ti, kteří s tím nemají žádnou zkušenost. Použitím softwaru HD Writer AE 1.0 spolu s funkcí Inteligentní výběru scén pro přehrávání (Intelligent Shooting Selection Playback), se velmi poškozené scény (kupř. z důvodu značného chvění rukou nebo protisvětla) automaticky vytřídí. Tyto scény se pak nechají jednoduše vymazat bez použití komplikovaných postupů. Software HD Writer AE 1.0 také umožňuje vybrat, které obrazové soubory se přenesou do počítače, čímž se eliminuje námaha a ztráta času při programech, které automaticky přenesou všechny scény, včetně těch nežádoucích. Tento software si dokonce pamatuje, které obrazové soubory se už přehrály do počítače, takže nedojde k přenosu toho samého souboru ještě jednou. Tuto funkci oceníte zejména v případě, když nahrajete velmi mnoho dat na pevný disk nebo zabudovanou paměť a přenášíte je vícekrát.

Při kopírování záznamů na DVD disk je k dispozici formát AVCHD v kvalitě plného vysokého rozlišení Full DH nebo DVD-Video formát. AVCHD formát je vhodné zvolit pro záznamy, které budete přehrávat prostřednictvím Blue-ray Disc přehrávače a DVD-Video formát (standardní rozlišení) pro disky, které budete přehrávat prostřednictvím DVD přehrávače. Všechny modely videokamer z roku 2009 umožňují přenos dat do počítačů Apple Mac. Zaznamenané videoklipy je potom možné upravovat v kvalitě vysokého rozlišení HD prostřednictvím softwaru iMovie.

Určitě si přečtěte

Články odjinud