Panasonic: první integrovaná 3D videokamera s FULL HD rozlišením

Společnost Panasonic představila první profesionální plně integrovanou 3D videokameru s Full HD rozlišením. Dva objektivy, kamerová hlava a záznamové zařízení na paměťové karty nyní tvoří jediný kompaktní celek s nízkou hmotností, díky čemuž kameraman získává podstatně větší flexibilitu a mobilitu přímo v terénu. Použité polovodičové paměti zvyšují odolnost kamery i v extrémních podmínkách a významně šetří náklady. Váha celku je nižší než 3 kg. Pro záznam se využívají standardní paměťové SDHC/SD karty.

I když tato Full HD 3D videokamera bude dostupná za mnohem nižší cenu než tradiční 3D sestavy, nepočítejte s kdovíjakou lácí. Její uvedení na trh je plánované na podzim 2010, přičemž objednávky začne společnost přijímat už v dubnu. Navrhovaná maloobchodní cena za hlavní jednotku je 21 000 dolarů (zhruba 399 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek


 


Celá tisková zpráva

První integrovaná 3D videokamera s FULL HD rozlišením bude dostupná už na podzim

Panasonic odstranil veškerá omezení běžných 3D systémů a integroval dva objektivy, kamerovou hlavu a záznamové zařízení na paměťové karty do jediného kompaktního celku.

Společnost Panasonic Corporation představila první[1] profesionální plně integrovanou 3D videokameru s Full HD rozlišením. Dva objektivy, kamerová hlava a záznamové zařízení na paměťové karty nyní tvoří jediný kompaktní celek s nízkou hmotností, díky čemuž kameraman získává podstatně větší flexibilitu a mobilitu přímo v terénu. Použité polovodičové paměti zvyšují odolnost kamery i v extrémních podmínkách a významně šetří náklady.

Jednodušší používání

Nevýhodou v současnosti používaných 3D systémů jsou jejich velké rozměry a potřeba samostatných záznamových zařízení. V nové Full HD 3D videokameře Panasonic jsou však objektivy, kamerová hlava kamery a duální záznamové zařízení na paměťové karty integrované do jednoho celku s hmotností nižší než 3 kg. Ve videokameře jsou zároveň zakomponované ovládací prvky nastavení stereoskopických parametrů, což ulehčuje její používání a ovládání. Systém dvojice objektivů umožňuje nastavovat bod konvergence[2], přičemž k dispozici jsou i funkce automatické korekce horizontálního a vertikálního posunu. Při použití běžných 3D kamerových systémů je nutné provést toto nastavení prostřednictvím PC nebo externího videoprocesoru, zatímco nová 3D Full HD kamera Panasonic se dokáže automaticky kalibrovat bez potřeby dalších zařízení, což umožňuje okamžité snímání 3D obrazu.

Větší flexibilita

Díky záznamovému systému s polovodičovými paměťmi na bázi souborů nabízí nova 3D videokamera větší flexibilitu při tvorbě Full HD 3D videomateriálu i v náročnějších snímacích podmínkách. Kamera je lehčí a menší než současné 3D sestavy a uživateli poskytuje flexibilitu volného snímání bez použití stativu a zároveň významně zjednodušuje její přepravu. Proto je videokamera vhodná i pro sportovní a dokumentární filmové projekty. Na rozdíl od velkých 3D kamerových systémů umožňuje videosnímání s větší mobilitou a ze všech úhlů. Tím se významně zkracuje čas potřebný na usazení a nastavení a kameramanovi zůstává více času na vlastní kreativitu.

Spolehlivost polovodičových pamětí a toky

Datové toky videa pro pravou a levou stranu s Full HD rozlišením je možné zaznamenávat ve formě souborů na paměťové SDHC/SD karty, které jsou podstatně spolehlivější než jiné záznamové systémy s mechanickými částmi. Použití polovodičových pamětí zároveň zvyšuje odolnost kamery v extrémních podmínkách a kamera tak lépe odolává extrémním teplotám, úderům, nárazům a vibracím. Uživatelé také ocení rychlou práci se soubory a okamžitý volný přístup k zaznamenávanému obsahu, praktické možnosti připojení k zařízením s platformou Mac a PC, jako i delší záznamovou kapacitu.

Dostupnější cena

Díky standardizovanému a plně integrovanému řešení bude tato Full HD 3D videokamera dostupná za mnohem nižší cenu než tradiční 3D sestavy. Ekonomická efektivita se odrazí i na snížení nákladů na přepravu a zkrácení rozsahu pracovních činností potřebných k nastavení. Využitím standardních paměťových SDHC/SD karet s možností opakovaného záznamu se stanou téměř zanedbatelnými i náklady na média.

Panasonic představil svou 3D Full HD kameru na veletrhu spotřební elektroniky CES 2010 v Las Vegas, její uvedení na trh je plánované na podzim 2010, přičemž objednávky začne společnost přijímat už v dubnu. Navrhovaná maloobchodní cena za hlavní jednotku je 21 000 dolarů. Kromě videokamery plánuje Panasonic svým zákazníkům nabídnout i profesionální 3D LCD monitor do terénu s Full HD rozlišením a HD digitální AV mixážní pult pro produkci živého materiálu.

Jak vypadá běžný 3D kamerový systém?

Běžné 3D kamerové systémy jsou vybudované pomocí dvou běžných filmových anebo televizních kamer. Za normálních okolností se obě kamery nainstalují vodorovně vedle sebe, přičemž je osa pravé kamery vzdálená od osy levé kamery cca 6,5 cm – což odpovídá vzdálenosti mezi očima u lidí – aby se vytvořila binokulární paralaxa (zdánlivý rozdíl polohy předmětu vzhledem k pozadí při pozorování ze dvou různých míst). To je však možné uskutečnit jen s malými kamerami, protože televizní a filmové mají příliš velkou konstrukci i samotné objektivy. V takovém případě je nutné seskupit je ve svislém postavení a použít polopropustná zrcadla, anebo upevnit na kovové rámy (tzv. rig) a použít hranoly. To vytváří neskladný objemný systém, který se před snímáním musí pečlivě nastavit, aby se pravá ani levá kamera nevychylovala. Pokud se systém přenáší, náraz nebo vibrace kamery vychýlí, proto je nutné časté opětovné nastavování.[1] Jako integrovaná dvouoká 3D videokamera s Full HD rozlišením schopná snímat a zaznamenávat Full HD 3D video na paměťové karty, k lednu 2010 (na základě našich zjištění).

[2] Bod, ve kterém se sbíhají optické osy levého a pravého objektivu videokamery. Aby se nasnímalo přirozeně působící 3D video, bod konvergence se musí nastavit tak, aby korespondoval se vzdáleností mezi očima diváků, přičemž se jejich bod konvergence mění v závislosti na vzdálenosti sledovaných objektů. Nový model dvouoké Full HD 3D videokamery Panasonic využívá nový systém dvojice objektivů, kterým se realizuje ovládání bodu konvergence v rámci integrované konstrukce kamery.

 

Speciál o 3D

Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.

Témata článku: 3D, Panasonic

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

V roce 2017 Samsung přišel se svojí QLED řadou televizorů, tedy Quantum Dot LCD TV. Postupně tuto prémiovou řadu rozšířil a doplnil o 8K. Letos Samsung posílil řadu 8K QLED televizorů a designem ji odlišil, chlubí se prakticky bezrámečkovým vzhledem.

38 Jaromír Puk

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

Jedním z vedlejších efektů současné koronavirové krize je i to, že takřka ustal nebo dostává jinou podobu společenský život, mezi nějž patří i návštěvy kina. Ta jsou zavřená a vy se tak mnohem více než jindy obracíte k nabídce televizního vysílání, streamovacích platforem nebo k obsahu vaší domácí videotéky.

11 Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech