Panasonic RP-HD605N: bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

9. ledna 2019
TWEET SDÍLET
Panasonic se v uplynulém roce rozhodl vrhnout do zatím neprobádaných vod velkých bezdrátových sluchátek, které nabídnou také aktivní potlačení okolního hluku. Jak se to japonskému výrobci podařilo se podíváme v recenzi.

Zatímco před několika lety bylo na trhu bezdrátových kvalitních sluchátek jako šafránu, dnes je situace zcela odlišná. Prakticky každý významnější výrobce má v nabídce bezdrátová sluchátka a malé Bluetooth špunty nabízí i prakticky neznámé společnosti.

Novou metou se v loňském roce stala kategorie circumaurálních bezdrátových sluchátek, která nabídnou nejen vysoký komfort, ale také aktivní potlačení okolního hluku. Jedná se o modely, které ocení především ti, kdo častěji cestují, a to hromadnou dopravou (vlak, autobus) nebo tráví více času na cestách v letadle. Aktivní potlačení hluku s sebou totiž nese nejen vyšší pohodlí při cestování z hlediska odfiltrování monotónních zvuků, ale v konečném důsledku má také pozitivní vliv na celkové snížení únavy z důvodu okolního hluku.

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

Etalonem této třídy byla sluchátka od společnosti Bose QC 35, která se dlouhodobě držela na prvních místech nejrůznějších žebříčků kvality zvuku a potlačení hluku. V loňském roce však štafetu převzalo Sony s modelem WH-1000XM3, který je již třetí generací a přinesl výrazná vylepšení.

Panasonic tedy měl při návrhu poměrně široké spektrum informací od uživatelů konkurenčních značek, aby mohl svůj připravovaný model přizpůsobit právě jejich nejčastějším požadavkům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce

Z pohledu konstrukce se jedná o circumaurální uzavřená sluchátka, která je možné provozovat buďto bezdrátově prostřednictvím Bluetooth rozhraní, anebo klasicky drátově v pasivním režimu, kdy není třeba napájení.

Sluchátka je možné zakoupit v černé nebo hnědé barvě s měděnými akcenty. Tovární zpracování je na velmi dobré úrovni, vše je velmi dobře slícováno a pohyblivé části nemají nikde vůli. Hlavový most je tuhý a přitom pružný. Dvojice mušlí je upevněna na otočném a sklopném kloubu, když sluchátka nepoužíváte, můžete je snadno odložit kolem krku s otočenými mušlemi, které nebudou překážet pod bradou. Skládací konstrukci zase oceníte při transportu sluchátek v batohu nebo tašce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Součástí balení je vedle sluchátek také přepravní skořepinový obal, napájecí kabel, propojovací kabel jack–jack a redukce pro připojení sluchátek do letadla (2× mono jack 3,5 mm). Obal má všitou pružnou kapsu, do níž můžete veškeré příslušenství uschovat, aniž by překáželo nebo se otíralo o samotná sluchátka.

Z pohledu konstrukce je také zajímavý způsob uchycení mušlí – ty totiž nejsou upevněny přímo na kloubu, jak je to obvyklé, ale mají vnější plastový kryt, ke kterému je mušle uchycena středovým kloubem, což zajišťuje perfektní kopírování tvaru hlavy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavový most a náušníky jsou potaženy umělou kůží a polstrovány měkkou pěnou, ta má v případě náušníků mírný paměťový efekt. Vhodný výběr materiálu pro náušníky je v tomto případě stěžejní – některá umělá kůže má totiž tendenci šustit a vrzat při pohybu sluchátek na hlavě, nebo při žvýkání či mluvení, což rozhodně není žádoucí. V případě modelu RP-HD605N však nic takového nehrozí.

Osazeny jsou sluchátka měniči o velikosti 40 mm s udávaným frekvenčním rozsahem 4 – 40 000 Hz, což je řadí mezi Hi-Res modely. Bluetooth je zde ve verzi 4.2 a sluchátka podporují nejen standardní SBC kodek, ale také pokročilejší AAC a aptX i aptX HD či LDAC. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládání

Podobně, jako u jiných modelů v této kategorii, je i ovládání u sluchátek Panasonic velmi podobné konkurenci. Na pravé mušli najdete trojici ovládacích prvků:

 • kolébka s tlačítkem – kolébka slouží pro nastavení hlasitosti. Tlačítko, kterým v kolébce pohybujete je možné stisknout, čímž ovlivníte celou řadu funkcí – příjem a ukončení telefonního hovoru, pozastavení a spuštění přehrávání, posun ve skladbě a její změna vpřed (2× stisk) a vzad (3× stisk). Stiskem také můžete aktivovat hlasového asistenta (Google a Apple)
 • tlačítko NC – aktivuje funkci aktivního potlačení hluku a umožňuje její přepínání mezi třemi režimy
 • tlačítko zapnutí – slouží k zapnutí a vypnutí sluchátek a také k aktivaci párovacího režimu

Dále je součástí pravé mušle také napájecí konektor microUSB a mikrofon pro telefonní hovory. Levá mušle je osazena pouze zásuvkou na 3,5mm jack pro používání sluchátek v pasivním režimu či s vybitou baterií. Specialitou je ještě dotyková plocha vnější strany pravé mušle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V okamžiku, kdy je aktivní potlačení hluku a někdo s vámi chce mluvit, není třeba sluchátka sundávat z hlavy, postačí pouze celou pravou mušli překrýt dlaní, čímž aktivujete přenos vnějších zvuků přímo do sluchátka a zároveň se ztlumí přehrávaná hudba. Prakticky stejný systém použilo u svého modelu Sony a nutno říct, že je to velmi pohodlné a pohotové řešení například při práci v kanceláři, kdy potřebujete častěji komunikovat s okolím.

Spárování s telefonem či počítačem je bezproblémové a při dalším zapnutí se sluchátka automaticky připojí. Pro připojení či nastavení není třeba žádná speciální aplikace. Velmi praktická vlastnost je připojení sluchátek ke dvěma zařízením zároveň – pokud například pracujete na počítači a posloucháte hudbu a zároveň jsou sluchátka připojena k mobilnímu telefonu, v případě příchozího hovoru se hudba z počítače ztlumí a je aktivní propojení s mobilním telefonem, takže můžete vzít hovor a vyřídit jej.

Komfort nošení

Jakkoli působí sluchátka mohutně, jsou velmi pohodlná a ani při delším nošení vás nikde nebudou tlačit nebo omezovat. I při vypnutém potlačení hluku poměrně dobře izolují od okolních zvuků jak vás, tak okolí od vámi reprodukované hudby.

Rozsah hlavového mostu je dostatečný, jak pro uživatele s menším obvodem hlavy, tak pro ty prostorově výraznější. Přítlak mušlí je naladěn tak akorát – v případě příliš velkých mušlí nebo vysokého přítlaku mívám problém s nepříjemným tlakem na žvýkací svaly, které jsou následně v křeči. U modelu RP-HD605N se to neděje právě díky velikosti hlavového mostu v nejkratší pozici.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka nejsou určena pro aktivní pohyb, pokud byste s nimi chtěli cvičit narazíte na dva neduhy. Při silnějším pohybu hlavou má hlavový most tendenci sklouzávat, což není chyba ale vlastnost této konstrukce a bude to tak i u konkurence. Druhý neduh je také konstrukční vlastností – při delším používání sluchátek se vám budou zejména při vyšších letních teplotách potit uši. Stejná situace samozřejmě nastane i při fyzické námaze.

Praktickým detailem jsou hlasová oznámení činnosti sluchátek – ženský hlas vás informuje o zapnutí/vypnutí, párovacím režimu, aktivaci potlačení hluku a jeho úrovni apod. Příjemným překvapením je také velmi dobrý dosah sluchátek – desetimetrová vzdálenost není problémem ani v uzavřených prostorách, kde se například malé bezdrátové špunty odpojují od zdroje zvuku nebo dochází k výpadkům.

Sennheiser PXC 550: bez hluku na cestách i v kanceláři [test]

Sennheiser PXC 550: bez hluku na cestách i v kanceláři [test]

Sluchátka s aktivním potlačením hluku tvoří stále ještě minoritní skupinu na trhu, přesto se však objevují stále častěji v nabídce různých výrobců. Sennheiser se pustil do konkurenčního boje s modelem PXC 550.

Zvuk

Po hudební stránce jsou sluchátka velmi příjemným překvapením, celkový projev je světlý se spoustou detailů a velmi dobrým podáním prostoru, a to jak při vypnutém, tak zapnutém potlačení hluku. I když jsou sluchátka naladěna spíše do zábavná, nejedná se o přebasované mušle. 

Zastoupení jednotlivých pásem je vyrovnané a basy jsou krásně čitelné a úderné. Střední pásmo se drží ve svých mantinelech a nikde zbytečně nevyčuhuje ani se neschovává. Výšek je o něco méně, respektive by si zasloužili trošku čistší projev a více prostoru. Při opravdu vysoké hlasitosti již můžete u některých skladeb slyšet mírné zkreslení především u vyšších středů, nepříjemným a ostrým výškám se však sluchátka naštěstí vyhýbají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkově asi není žánr, který by sluchátkům vyloženě nevyhovoval – v tomto směru se Panasonic předvedl na výbornou. Bohužel se to ale nedá stoprocentně tvrdit o aktivním potlačení hluku. to je k dispozici ve třech úrovních, o nichž výrobce píše následující „Ovládací hybridní systém na potlačení šumu v širokém pásmu kombinuje metody dopředné i zpětné vazby a využívá jedinečné zpracování signálu.
Šum, který narušuje poslech hudby, filmů a ostatního audia, eliminuje ve třech úrovních. Můžete si tak vytvořit ideální prostředí na poslech oblíbených věcí při různých činnostech během dne“
.

V praxi je však míra potlačení hluku u prvních dvou úrovní poměrně nevýrazná a naopak se zvyšuje množství šumu. Použitelná tak zůstává nejvyšší úroveň, při které je dobře filtrován okolní hluk vesměs v celém frekvenčním pásmu s výraznější eliminací nižších kmitočtů – tedy ideální pro cestování, kdy tyto frekvence vydávají nejčastěji motory.

Verdikt

Je tedy možné sluchátka doporučit ke koupi? Osobně si myslím, že ano. Předpokládá to však, že nebudete sluchátka pořizovat především kvůli potlačení hluku, ale spíše pro jejich zvuk, pohodlí a výdrž (udávaná je 20 hodin, reálná se pohybuje kolem 16–18 hodin v závislosti na hlasitosti).

Vzhledem k ceně se jedná o velmi dobrou koupi, která vám zajistí příjemný poslech ve vysoké kvalitě jak na platformě Android, tak iOS. Navíc s velmi vyváženým podáním napříč hudebními žánry a velmi dobrým prostorem. Z pohledu zvukového přednesu je model RP-HD605N někde mezi analytičtějšími Sony WH-1000XM3 a velmi zábavně naladěnými Bose QC35 II.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V případě, že se poohlížíte po velkých sluchátkách především kvůli potlačení hluku, pak se raději poohlédněte u konkurenčních výrobců Bose, Sony, Sennheiser, kteří mají tuto funkcionalitu zvládnutou o pár úrovní lépe. Cenově je model Panasonic RP-HD605N o cca 2000 až 2500 Kč levnější. Příplatek za lepší odhlučnění u konkurence se však v tomto případě vyplatí.

Nutno však konstatovat, že na první pokus Panasonicu s aktivním potlačením hluku je to velmi dobrý výsledek. Zvláště pak konstrukce, ovládání a zvukový projev sluchátek potěší. Dobře naladit aktivní potlačení hluku není zcela triviální a jak je vidět, většině výrobců to trvá minimálně dvě generace sluchátek. Uvidíme s čím přijde Panasonic příště.

AVmania.cz
Panasonic RP-HD605N   8

Panasonic RP-HD605N

Cena orientační: 7 499 Kč

 • konstrukce: Circumaurální náhlavní sluchátka uzavřené konstrukce
 • měniče: 40 mm
 • impedance: 38 Ohm
 • citlivost: 99 dB/mW
 • frekvenční rozsah: 4–40 000 Hz
 • přenos signálu: kabel (cca 120 cm), Bluetooth 4.2 (SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC)
 • funkce: aktivní potlačení hluku, ovládání přehrávače a telefonních hovorů
 • hmotnost: 268 g (bez kabelu)
 • baterie: cca 18 hodin používání s aktivním potlačením hluku / cca 4 hodiny nabíjení
 • barva: černá, hnědá
 • příslušenství: cestovní pouzdro, zástrčkový adaptér pro použití v letadle, kabel pro sluchátka, USB kabel

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, Panasonic

Určitě si přečtěte

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

94 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Sluchátka
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

23 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

81 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

18 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory